Podvodné telefonáty: S akými príbehmi sa môžete stretnúť najčastejšie? Ak odznejú tieto slová, hovor zrušte!

Podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor ľudí. Jednou z častých metód sú aj podvodné hovory. S týmito príbehmi telefonujú najčastejšie!

telemarketing
Zdroj: unsplash.com (Hassan OUAJBIR), Vosveteit.sk

V súčasnej dobe musíme byť neustále v pozore, aby sme sa nestali obeťou útoku. Z každej strany na nás číhajú rôzne podvody. Od phishingových e-mailov, SMS správ, falošných aplikácií, vírusov až po podvodné súťaže. No jedna forma podvodu vyčnieva nad ostatnými, sú nimi podvodné telefonáty.

Len pár dní dozadu sme upozorňovali na podvodný hovor, kedy sa útočník predstavil ako policajt a pomocou dobre premysleného príbehu a série tvrdení, okradol staršiu ženu o tisíce €. No nejde o jediný príbeh, s ktorým sme sa mohli v uplynulých mesiacoch stretnúť. Spomenúť si môžeme aj na dvojicu mužov, ktorá investovala desaťtisíce do neexistujúcich kryptomien.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor na falošných policajtov a bankárov

Vo všeobecnosti tento typ podvodov prebieha tak, že sa útočník vo vás snaží vyvolať pocit naliehavosti, aby ste konali hneď. Môže vám napríklad povedať, že vám odchádzajú peniaze z účtu a na to, aby ste to zastavili, tak potrebuje overiť vašu identitu pomocou platobnej karty a podobne. No rovnako časté sú aj hovory, kedy útočník tvrdí, že na vaše meno bol zobratý úver a ak ho chcete pozastaviť, tak je potrebné reagovať.

V posledných týždňoch sme ale upozorňovali aj na novú metódu, ktorá je viac interaktívnou. Obeti volal kuriér s tým, že balík ja zaplatený a má si ho obeť prevziať. No krátko na to volal druhý útočník, ktorý adresátovi oznámil, že mieri k nemu podvodník a čoskoro sa stane obeťou zlodeja, a preto má odovzdať svoje cennosti či finančné prostriedky policajtovi do úschovy, kým nezadržia páchateľa. Samozrejme, nešlo o skutočného policajta ale o podvodníka. Na jeden takýto prípad sme upozorňovali len nedávno, kedy sa policajtom podarilo dokonca získať videozáznam falošného policajta.

V súvislosti s falošným policajtom sú bežné aj útoky, kedy útočník tvrdí, že z vášho účtu odišli peniaze, z ktorých bola financovaná kúpa zbraní či drog. Vo väčšine týchto prípadov podvodník na druhej strane linky presvedčia obeť, aby previedla časť peňazí na účte do kryptopeňaženky s odôvodnením, že čoskoro dôjde k zablokovaniu jeho bankového účtu. Neraz sme sa ale mohli stretnúť aj s podvodom, kedy falošný policajt tvrdil, že na obeť bolo podané trestné oznámenie, a preto musí zaplatiť poplatky, aby si vyvinila.

V kurze sú aj lákavé ponuky na tovary a služby

Ďalším častým pokusom, ako sa snažia útočníci okradnúť obeť, je pomocou rôznych lákavých ponúk. V minulosti sme mohli byť svedkami podvodu, kedy útočník volal s ponukou na finančné služby či refinancovanie úveru s prísľubom nižších poplatkov. No v skutočnosti išlo len o podvod, ktorého cieľom bolo vytiahnuť od obete citlivé údaje vrátane údajov o platobnej karte.

Nevolajte späť na čísla, ktoré nepoznáte

Jedným z mnohých podvodov, s ktorým sa môžete stretnúť, je aj podvod, ktorý sa odborne volá „Wangiri“. Táto metóda podvodu spočíva v tom, že podvodníci zavolajú na vaše číslo, nechajú zaznieť len jeden alebo dve zvonenia a potom rýchlo zavesia. Cieľom tejto metódy je, aby ste na hovor odpovedali a zavolali späť na číslo, ktoré sa zobrazí v histórii volaní. Číslo, na ktoré máte zavolať späť, je zväčša spoplatnené.

Pozor na falošnú podporu

Jedna z obľúbených metód podvodníkov je aj falošná podpora. V tomto prípade vám môže zavolať napríklad falošný pracovník spoločnosti Microsoft (alebo inej firmy), ktorý vás informuje, že bol vo vašom zariadení identifikovaný vírus a chce vám pomôcť ho odstrániť. No situácia môže byť aj opačná. Ak sa dostanete napríklad na podvodnú internetovú stránku, kde vám vyskočí upozornenie, že váš počítač bol poškodený a máte kontaktovať podporu spoločnosti. Stránka vás následne naviguje, aby ste zavolali falošnej podpore. Ak tak spravíte, tak vám nainštaluje do zariadenia vírus.

Falosna podpora_scam
Zdroj: Youtube (Jim Browning)

Nikdy nezdieľajte citlivé údaje s cudzou osobou

V súvislosti s touto témou by sme radi prízvukovali, že nikdy nezdieľajte s nikým citlivé údaje cez e-mail, SMS alebo iným spôsobom. A to ani v prípade, ak na obrazovke telefónu vidíte, že vám volá banka. Podvodníci môžu použiť techniku „spoofing“, aby sa tvárili, že volajú z úradu alebo spoločnosti, ktorá vám je známa. Týmto spôsobom sa snažia vyvolať vo vás dôveru s cieľom, aby získali vaše osobné údaje alebo peniaze.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre