BezpečnosťSpravodajstvo

Pozor na falošnú technickú podporu! Stretnúť sa s ňou môžete častokrát v spojitosti s Windowsom

Pozor na množiace sa podvody s falošnou podporou, ktorá z používateľov „ťahá“ poplatky za vymyslené problémy

Microsoft prostredníctvom svojich stránok upozorňuje na problém s falošnou technickou podporou, s ktorou sa môžu používatelia stretávať v spojitosti s  počítačmi bežiacimi s operačným systémom Windows. Ide o typ podvodu, kedy operátor kontaktujte používateľa s možnou pomocou vo vyriešení problému (prípadne používateľ kontaktuje falošnú podporu). Častokrát však ide o vymyslený a neexistujúci problém.

Skvelým príkladom z praxe, ako prebieha takýto typ podvodu sa nedávno objavil na serveroch spoločnosti Youtube pod účtom Jim Browning (viď video nižšie).

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Celý tento podvod prebiehal tak, že autor videa kontaktoval softvérovou podporou na základe oznámenia v počítači, ktorá mu chcela pomôcť za jednorazový poplatok vyriešiť vzniknuté problémy. Operátor však pravdepodobne nečakal, že volá technicky zručnejšiemu používateľovi, ktorý sa dokonca dokázal dostať ku nahrávkam telefonátov s inými zákazníkmo a pomocou externých kamier zaznamenať aktivitu pracovníkov  call centre, z ktorého volali. Na otázku, aký technický problém je potrebné vyriešiť, operátor nevedel poskytnúť priamu odpoveď, pričom hovoril, že na jeho vyriešenie treba „vyššiu technickú úroveň“.

Ako však môžete byť kontaktovaný technickou podporou?

Microsoft píše, že môžeme byť priamo kontaktovaný takouto službou.

„Podvodníci môžu zavolať priamo na váš telefón a vydávať sa za zástupcov softvérovej spoločnosti. Môžu dokonca zneužiť číslo volajúceho a zobrazí sa legitímne telefónne číslo podpory z dôveryhodnej spoločnosti. Potom vás môžu požiadať, aby ste nainštalovali aplikácie, s ktorými získajú vzdialený prístup k vášmu zariadeniu. Pomocou vzdialeného prístupu môžu títo skúsení podvodníci vykresliť bežný systémový výstup ako znaky problémov.“

Častým prípadom však je, že aj my, bežní používatelia voláme na tento typ technickej podpory. Obzvlášť menej zruční používatelia, ktorých môže vystrašiť vyskakovacie okno oznamujúce nejaký typ hrozby.

Falosna podpora_scam
Zdroj: Youtube (Jim Browning)

„Chybové hlásenia a upozornenia od spoločnosti Microsoft nikdy neobsahujú telefónne číslo.“ píše Microsoft na svojich stránkach.

Stali ste sa už obeťou? Toto spravte ako prvé!

Microsoft prostredníctvom svojich stránok odporúča, ak ste sa stali obeťou tohto typu podvodu, tak aby ste okamžite odinštalovali programy, ktoré od Váš falošná podpora vyžadovala nainštalovať. Urobiť tak môžete pomocou Ovládacieho panelu (otvorte si ponuku Štart a vyhľadajte „Ovládací panel“) > nasledne v sekcii Program zvoľte možnosť „Odinštalovať programy“ a odstráňte programy, ktoré ste nahrali do počítača.

Ovladaci panel_Windows 10
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade, ak ste už udelili prístup útočníkovi do zariadenia a neviete identifikovať problémové aplikácie, prípadne sa Vám začali zjavovať v zariadení nové, ktoré nepoznáte, tak Microsoft odporúča spraviť továrenské nastavenia (pozn. redakcie: v tomto prípade dôjde k odstráneniu všetkých údajov, ak ste si priebežne nerobili body obnovy). Urobíte tak pomocou cesty Nastavenie  > Aktualizácia a zabezpečenie  > Obnovenie. Microsoft zároveň ďalej odporúča spustiť kontrolu Windows Zabezpečenie a skontrolovať si zariadenie.

Nezabudnite zavolať aj poskytovateľovi Vašej karty, aby ju zablokoval

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close