Takto zabezpečíte, aby boli vaše rozšírenia pre prehliadač Chrome bezpečné a nehrozilo vám (takmer) žiadne riziko

Rozšírenia v prehliadači Chrome predstavujú pre používateľov potenciálne bezpečnostné riziko. Pozrite sa, ako minimalizujete riziko na minimum.

Chrome Hacker_prehliadac virus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Webový prehliadač Google je pre väčšinu z nás neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Avšak je tu potreba prispôsobiť si prehliadač podľa svojich potrieb a preferencií. Jedným z najlepších spôsobov, ako to dosiahnuť, sú práve rozšírenia pre Chrome. Rozšírenia pre Chrome sú malé softvérové aplikácie, ktoré pridávajú do prehliadača nové funkcie a možnosti.

Internet nie je práve najbezpečnejšie miesto a už vôbec to neplatí o spomínaných rozšíreniach pre Chrome. Preto vám spolu s portálom gizchina.com v tomto článku priblížime, ako zabezpečiť, aby boli tie vaše rozšírenia pre Chrome bezpečné. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sťahujte jedine cez Internetový Obchod Chrome

Internetový Obchod Chrome je miesto, kde môžete nájsť a nainštalovať si rôzne rozšírenia do vášho prehliadaču Google Chrome. Je to bezpečný zdroj a to preto, pretože Google každé rozšírenie preveruje a taktiež filtruje malvér. Samozrejme, samotný obchod nie je 100%-garanciou, že všetko, čo si z neho stiahnete, je v poriadku, no Google robí v tomto prípade veľa práce a snaží sa, aby tomu tak bolo.

internetový obchod chrome
Zdroj: Vosveteit.sk

Vyhnite sa používaniu starých rozšírení

Možno ste už počuli termín „opustené aplikácie„. Ide o softvér, o ktorý sa vývojári už aktívne nestarajú a predstavuje potenciálne dvere do našich zariadení. To isté platí aj v prípade rozšírení. Je preto dôležité, aby ste pred inštaláciou rozšírenia pozreli, kedy bolo naposledy aktualizované. Ak zistíte, že toto rozšírenie nebolo aktualizované už nejaký čas, napríklad 3 a viac mesiacov, môže to byť signálom, že vývojár už oňho neprejavuje záujem a teda na ňom nepracuje. Radšej sa vyhnite používaniu starých rozšírení.

Pozerajte recenzie

Recenzie je dôležité pozerať vždy, či už ide o návštevu reštaurácie či pobyt v hoteli a rozšírenia nie sú žiadnou výnimkou. Je naozaj užitočné vedieť, akú skúsenosť s daným rozšírením mali iní používatelia, čo sa im páčilo a nepáčilo a taktiež či sú s rozšírením spokojní. Ak nájdete nejaké rozšírenie o ktoré by ste mali aj záujem, no uvidíte samé negatívne recenzie, určite vás to odradí a zároveň aj ochráni pred negatívnou skúsenosťou. 

Skontrolujte dané rozšírenie za pomoci antivírusového softvéru

Tie lepšie antivírusové programy, by mali byť schopné skontrolovať vybrané rozšírenie. Používateľ bude mať následne kompletný prehľad, ako na tom dané rozšírenie v skutočnosti je a či je vôbec bezpečné.

Vylepšené bezpečné prehliadanie

Je to bezpečnostná funkcia v prehliadači Google Chrome. Funkcia funguje tak, že upozorní používateľa, ak navštívi stránku, ktorá môžu obsahovať povedzme malvér alebo iné bezpečnostné hrozby. Dokonca vie ponúknuť ochranu pred škodlivými rozšíreniami.

CRXCAVATOR

Aj napriek podozrivému názvu, ide o bezpečnú a naozaj užitočnú webovú stránku. CRXCAVATOR analyzuje rozšírenia a priraďuje im skóre, podľa toho ako sú bezpečné. Ak má nejaké rozšírenie naozaj nízke skóre, to najlepšie čo môžete urobiť, je vôbec si to rozšírenie nesťahovať. 

CRXCAVATOR
Zdroj: Vosveteit.sk

 

Pýta rozšírenie od vás veľa povolení?

Ak chce od vás rozšírenie veľa povolení, hlavne nezmyselných povolení, neveští to nič dobré. Pre tých, ktorí nevedia, tak povolenia sú vlastne oprávnenia, ktoré umožňujú aplikáciám vykonávať rôzne úlohy v zariadení. Čo však myslíme pod pojmom „nezmyselné povolenia„? Napríklad rozšírenie týkajúce sa počasia, od vás pýta povolenie na prístup k súborom. Vždy sa zamyslite a spýtajte sa sami seba, či to rozšírenie naozaj potrebuje to povolenie na fungovanie. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre