Google upozorňuje na 6 častých chýb v online priestore, ktoré vedú k tomu, že sa staneme obeťou hackerov či online podvodu
Spoločnosť Google ukazuje, akých chýb sa v oblasti kyberbezpečnosti dopúšťame najčastejšie.
Bezpečnosť na internete je dnes mimoriadne dôležitá. Väčšina z nás má zhruba predstavu o základoch, no napriek tomu mnohí robia niekoľko chýb.
Podcenenie kyberbezpečnosti môže viesť k strate vašich účtov na sociálnych sieťach, dôležitých správ a v najhoršom prípade aj k peniazom. Zločinci neustále hľadajú nové spôsoby, ako nás oklamať a získať tak prihlasovacie, platobné alebo inak citlivé údaje. Spoločnosť Google preto upozorňuje na 6 chýb ohľadom kyberbezpečnosti, ktorých sa môžete dopúšťať aj vy.
Týmto bezpečnostným chybám sa vyvarujte, odporúča Google
Používanie rovnakého hesla
Dnes máme desiatky účtov v e-shopoch, na sociálnych sieťach, diskusných fórach, streamovacích službách či mailových stránkach. Mnohí používajú len jedno heslo pre všetky svoje účty, pretože jedinečné a silné heslá pre každú jednu službu sa pamätajú veľmi ťažko.
Napriek tomu by ste nemali jedno heslo opakovať dvakrát. Odporúčame použiť napríklad správcu hesiel, v ktorom si všetky heslá viete bezpečne uložiť a v prípade potreby použiť.
Zanedbávanie softvérových aktualizácií
Ďalšou najčastejšou chybou v oblasti kyberbezpečnosti je zanedbávanie aktualizácií. Chápeme, že čakať kým sa aplikácia alebo operačný systém aktualizujú nebaví nikoho, no získavate tým dôležité opravy, ktoré zabraňujú hackerom preniknúť do vášho systému.
Neprehliadni
Ak sa objaví závažná bezpečnostná slabina, odstrániť ju môžete jedine tak, že si stiahnete novšiu verziu, v ktorej táto slabina už nie je. Kým tak neurobíte, vaše zariadenie je atraktívnym terčom pre hackerov.
Nemáte zapnuté dvojfaktorové overenie
Dvojfaktorové overenie predstavuje záchrannú sieť, ak by sa hackerom podarilo získať vaše prihlasovacie údaje. Ide o spôsob prihlásenia, ktorý si vyžaduje iný účet alebo zariadenie na overenie toho, že ide skutočne o vás. Ak hacker získa vaše prihlasovacie údaje, je len mizivá pravdepodobnosť, že má prístup aj k vášmu smartfónu, na ktorý vám príde overovací kód.
Nemáte nastavený zámok smartfónu
Všetky smartfóny ponúkajú možnosť uzamknúť zariadenie pomocou PIN kódu alebo vzoru. Voľba je na vás, no v každom prípade by ste mali mať váš smartfón zamknutý. Ak nemáte, hocikto si ho môže otvoriť a má automaticky prístup k vašim správam, kontaktom a iným citlivým údajom.
Klikanie na podozrivé linky
Phishing je najčastejšou formou online podvodu. Dnes síce dokážeme rozpoznať veľa pokusov o phishing, no stane sa aj to, že klikneme na podvodný odkaz a do falošnej obrazovky vpíšeme naše prihlasovacie údaje. Bezpečnostní experti varujú, že v prípade každej jednej nevyžiadanej správy, by ste nemali klikať na odkazy v nej. Ak ide o správu z banky, vždy sa viete prihlásiť do svojho účtu cez oficiálnu URL adresu.
Nemáte spôsob ako si obnoviť účet
Stane sa, že sa heslo zabudne. Deje sa to bežne a práve preto má väčšina stránok spôsob, ako si zabudnuté heslo obnoviť. Dávajte si však pozor, aby ste mali nastavené spôsoby obnovy vášho účtu. Ak nemáte aktuálne údaje, napríklad mailovú adresu alebo telefón, môže sa stať, že už nebudete môcť získať prístup k vášmu účtu.
Komentáre