Chytil niekto váš smartfón do rúk bez vášho vedomia a sliedil v ňom? Takto jednoducho to zistíte!

Chytil niekto cudzí váš smartfón do rúk bez vášho vedomia? Pozrite sa, ako to môžete zistiť pomocou tohto jednoduchého triku.

Zdroj: JC Gellidon a Đức Trịnh z Unsplash, koláž Vosveteit.sk

Pravdepodobne aj vy pristupujete cez smartfón k službám, ako sú sociálne siete, e-mailový klient, chatovacie platformy, ku bankovým aplikáciám a podobne. Inými slovami, pracujete s citlivým obsahom, ktorý je v týchto službách a aplikáciách. Niektoré aplikácie ponúkajú možnosť zamedziť do nich prístup, ak telefón nedrží v ruke jeho majiteľ. Napríklad WhatsApp môžete nastaviť tak, aby pri jeho otvorení, požadoval biometrické overenie, že ste to skutočne vy, kto sa chystá otvoriť aplikáciu a pracovať s konverzáciami v nej.

Ak teraz zabudneme na hackerov, ktorí sa môžu dostať do zariadenia a sliediť v ňom, tak aj cudzia osoba, ktorá našla váš telefón, sa môže potenciálne dostať do zariadenia, prípadne váš mladší či starší súrodenec alebo žiarlivý partner. Ak máte smartfón riadne zabezpečený, tak by sa do neho cudzia osoba nemala dostať. Ak máte ale slabé heslo, prípadne ho nemáte nastavené vôbec, tak potenciálny útočník môže ľahko pristupovať k obsahu v mobile.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako môžete odhaliť, či niekto cudzí chytil váš smartfón do rúk a potenciálne v ňom sliedil a čo robil? Máme pre vás tipy, ako to odhaliť.

Ako zistiť, že niekto cudzí chytil váš smartfón do rúk a sliedil v ňom?

Môžu nastať dve situácie, prvou z nich je, že človek, ktorý sa dostal k vášmu smartfónu, pozná vaše heslo a dostal sa do zariadenia. Druhou je, že váš mobil chytil do rúk niekto iný. Zostaňme teraz pri prvej situácii.

Pozrite sa, ktoré aplikácie boli aktívne a kedy

Možno si hovoríte, že v tomto prípade je nemožné, aby ste odhalili, že niekto sliedil vo vašom mobile. Nie je tomu celkom tak. Existuje jednoduchá finta, ktorou je, aby ste sa pozreli na aktivitu aplikácií, ktoré boli nedávno použité.

V tomto prípade si otvorte Správcu batérie, kde nájdete podrobnosti o používaní aplikácií vo vašom mobile. Ako si zvolíte dátum, tak viete filtrovať po hodinách, kedy aká aplikácia bola aktívna a koľko. Ak napríklad ste nechali telefón na stole, a vybehli ste vyvenčiť psa, a potom zistíte, že práve počas toho, ako ste boli vonku, vám aplikácia XY spotrebovala časť energie batérie, tak viete odhaliť, že bola aktívnou. Inými slovami, niekto používal danú aplikáciu.

Treba ale povedať, že nie všetky smartfóny majú takto prepracovaného správcu batérie. Tip vyššie sme vám ukázali na telefóne spoločnosti Samsung.

Čo ak sa telefón dostal do rúk niekomu neznámemu

Druhá finta, ako zistiť, či niekto sliedil vo vašom telefóne, je prostredníctvom aplikácie WTMP — Who touched my phone?. Táto aplikácia funguje tak, že keď niekto chytí váš mobil do ruky a pokúsi sa ho odomknúť, tak urobí selfie snímku a uloží ju. Inými slovami, odfotografuje ho.

Who touch my phone_android aplikacia
Zdroj: Vosveteit.sk

Aplikácia je v Obchode Play dostupnou zadarmo a dokáže vám prezradiť, či niekto cudzí manipuloval s vašim mobilom. Treba jej ale povoliť prístup k fotoaparátu, úložisku telefónu a vypnúť obmedzenia batérie, aby sa vám neskôr nevypínala. Vypnúť obmedzenia batérie pre aplikáciu môžete cez vstavaného Správcu aplikácií.

Treba zároveň uviesť, že táto aplikácia ponúka aj platenú verziu. Ak sa rozhodnete za aplikáciu zaplatiť, tak okrem iného dokáže fotky, ktoré spraví, nahrať aj do vášho cloudu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre