Veľký výrobca smartfónov upozorňuje, že nedodržiavanie pravidiel pri nabíjaní, môže viesť k vzniku požiaru, elektrického šoku či zraneniu

Spoločnosť Apple vysvetľuje, ako správne nabíjať iPhone a čo robiť pri prehrievaní alebo poškodenej batérii. Tieto pravidlá, je možné aplikovať na každý telefón.

takto nenabijajte smartfon
Zdroj: Andreas Haslinger z Unsplash a Clker-Free-Vector-Images z Pixabay, koláž Vosveteit.sk

Smartfón už dnes vlastní takmer úplne každý a ani jeho ovládanie nie je raketová veda. Napriek tomu sa oplatí poznať pár bezpečnostných rád, ktoré pochádzajú priamo od výrobcu a vďaka nim sa vám nestane, že by ste museli smartfón meniť predčasne

Takéto rady ponúka pre majiteľov iPhonov aj spoločnosť Apple, no dajú sa aplikovať aj na telefóny od výrobcov. V tomto článku si priblížime, ako by sa užívatelia mali správať k batérii, ako správne nabíjať smartfón a ako si poradiť s prehrievaním.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nedodržanie nasledovných bezpečnostných pokynov môže viesť k vzniku požiaru, elektrického šoku, zranenia, prípadne k poškodeniu iPhonu alebo iného majetku.“, upozorňuje gigant v príručke, ako sa starať o smartfón.

Batéria 

Batéria smartfónu patrí k najdôležitejším komponentom, pretože bez nej by ste na iPhone a ani inom mobile nespravili nič. Zároveň ide o komponent, ktorý môže predstavovať zdravotné riziko, ak sa s ním nezaobchádza správne. Nebojte sa, v drvivej väčšine prípadov sú batérie v mobiloch bezpečné.  

Ako však Apple radí, užívatelia, ktorí nemajú potrebné znalosti, by nemali s batériou manipulovať sami. Pri poškodení batérie totiž hrozí prehrievanie zariadenia a následný požiar, v horšom prípade explózia. Pri akomkoľvek poškodení batérie zoberte zariadenie k certifikovaným opravárom. Obzvlášť, ak spozorujete, že zadná stena je mierne vypuklou. Môže to znamenať, že dochádza k nafukovaniu batérie a túto situáciu by ste nemali podceňovať.

„Batéria iPhonu by sa mala opravovať len vyškoleným technikom, aby nedošlo k jej poškodeniu, čo môže spôsobiť prehrievanie, požiar alebo zranenie.“, prízvukuje gigant.

Nabíjanie 

Toto je ďalšia vec, ktorá na prvý pohľad pôsobí priamočiaro, no vo veľa veciach ju môžeme robiť nesprávne. Zlým nabíjaním degradujete batériu rýchlejšie, čo môže znamenať, že začne skôr strácať svoju kapacitu. Inými slovami, na jedno nabitie vám vydrží pracovať kratšie.

Nabíjať iPhone by ste mali najlepšie pôvodnou nabíjačkou od výrobcu. Tá prešla spolu so zariadením prísnymi testami a je garanciou, že vám vydrží toľko nabíjacích cyklov, koľko výrobca prezentuje. V prípade iPhone však môžete použiť aj káble a adaptéry s certifikáciou “Made for iPhone”. Pri bezdrôtovom nabíjaní používajte nabíjačku so štandardom Qi. Pri necertifikovanom príslušenstve hrozí, že kábel alebo adaptér bude doručovať nesprávne množstvo energie, prípadne môže potenciálne poškodiť aj výstup pre nabíjanie. Na týchto veciach sa neoplatí šetriť, lebo úspora býva pomerne malo v porovnaní s rizikom a nákladmi na opravu komponentov, ktoré nám hrozia.

Zároveň uložte smartfón počas nabíjania displejom nahor a najlepšie na pevný povrch. Pri nabíjaní na posteli alebo pod vankúšom môže vznikať viac tepla, ktoré batérii smartfónu škodí. V tých najextrémnejších prípadoch môže dôjsť aj ku stratu a prípadne aj požiaru. Smartfón, keď nabíjate, by mal mať voľný prístup k vzduchu a mal by byť mať prístup k vzduchu z každej strany.

Určite vám nemusíme vysvetľovať, že používanie viditeľne poškodeného nabíjacieho kábla alebo adaptéru môže váš iPhone poškodiť. Nenabíjajte iPhone vo vlhkých prostrediach, napríklad v kúpeľni, blízkosti umývadiel a podobne.  

„Používanie poškodených káblov alebo nabíjačiek, prípadne nabíjanie vo vlhkom prostredí môže spôsobiť požiar, elektrický šok, zranenie alebo poškodenie iPhonu či iného majetku.“, hovorí Apple.

iPhone bateria
Zdroj: Karlis Dambrans / shutterstock.com

Prehrievanie 

Teplo je hlavným nepriateľom batérie. Prehrievanie iPhonu môže spôsobiť rýchlejšiu degradáciu batérie. Prirodzene, teplo vzniká používaním aplikácií a čím náročnejšia aplikácia to je, tým sa zariadenie zahreje viac. Bežne prehrievanie pravdepodobne nebudete musieť riešiť, no pri hraní graficky náročných hier si dávajte pozor, aby ste neprehrievali iPhone dlhodobo. Pri príliš vysokých teplotách zariadenia môžete pozorovať aj zníženie výkonu, aby sa lepšie chránili komponenty. V takomto prípade stačí nechať iPhone na chvíľu vychladnúť a môžete pokračovať. 

Rovnako by ste ho nemali nechávať počas horúcich letných dní na priamom slnku. Počas leta je síce náročnejšie vyhnúť sa vysokým teplotám, no neukladajte si iPhone napríklad na palubovku auta.  

Ako sme už spomenuli, prehrievanie môže viesť k rýchlejšej degradácii batérie a výrazne vyššie teploty aj k jej poškodeniu. V najhorších prípadoch môže prehrievanie spôsobiť skrat až požiar.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre