Spravodajstvo

Čo spôsobuje degradáciu batérie smartfónu?

Naše smartfóny plynúcim časom dokážu fungovať na jedno nabitie menej. Dôvodom je degradácie batérie. Čo ju však spôsobuje?

Určite ste sa stretli s tým, že plynúcim časom batéria vášho smartfónu vydrží fungovať kratšie, ako tomu bolo v minulosti. Pýtali ste sa niekedy, prečo sa tak deje?

Prečo batéria smartfónu degraduje?

Naše smartfóny poháňajú lítium-iónové batérie a jednou z nevýhod tohto typu batérií je, že plynúcim časom strácajú na kapacite. Inými slovami, sú menej účinnejšie. Platí to aj v prípade, ak telefón riadne nepoužívame. Celá alchýmia, ktorá stojí za stratou kapacity, spočíva v chemických reakciách, ktoré prebiehajú vo vnútri batérii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento typ batérii vo všeobecnosti nie je schopný dlhodobo udržiavať energiu bez toho, aby sa postupom času nevytrácala. Napríklad, ak necháte vypnutý smartfón nabitý na 100% v zásuvke stola, tak v priebehu mesiaca stratí približne 5% energie. Na rýchlosť vybíjanie a degradáciu batérie vplýva viacero faktorov. Jedným z nich je napríklad okolitá teplota, v ktorej používate, resp. skladujete telefón. Vo všeobecnosti platí, že ak telefón držíte v príliš teplom prostredí, prípadne v príliš chladnom, tak dochádza k rýchlejšej degradácii batérie. Dôvodom je, že okolitá teplota vplýva na rýchlosť chemických reakcií, ktoré prebiehajú vo vnútri batérii. Rovnako treba uviesť, že dôsledkom nadmerného tepla častokrát dochádza aj rýchlejšiemu odparovanie tekutín z batérie, čo spôsobuje vnútorné poškodenie štruktúry batérie. Ďalším faktorom, ktorý vplýva na degradáciu batérie, je úroveň napätia, ktoré kolíše podľa stavu nabitia. Čo to teda znamená? Akýkoľvek problém s batériou súvisiaci s výdržou a kapacitou, je chemickým problémom.

V zdravej batérii ióny voľne prúdia medzi katódou a anódou. Nabíjanie batérie tlačí ióny z katódy na anódu. Použitie batérie obráti tok. Vďaka týmto iónom sú lítium-iónové batérie dobíjateľné. Tento proces nie je však možné robiť donekonečna. Dôvodom je, že časom dochádza k opotrebovaniu katódy, čo má za následok zníženie kapacity batérie. Zakaždým totiž, keď nabijete smartfón, opotrebujete materiál v katóde, čo znamená, že už nedokáže udržať toľko elektrického náboja ako predtým.

Mimochodom, ak by ste chceli ušetriť energiu batérie v starom smartfóne, tak nie je riešením ju nechať vybitú, aby nedochádzalo k jej opotrebovaniu. Dôvodom je napätie v batérii. Ak je nízke, tak dochádza k nežiadúcim chemickým reakciám a batéria sa znehodnocuje rýchlejšie. Rovnako to platí aj opačne. Ideálne napätie batérie dosiahnete, ak udržujete smartfón nabitý na úrovni približne 20% až 80%. To je aj dôvod, prečo sa neodporúča nabíjať telefón na 100%, prípadne ju úplne vybíjat. Okrem iného prázdna batéria môže upadnúť do „hlbokého vybitia“. V tomto bode sa spustí ochranný obvod batérie, ktorý má zabrániť tomu, aby sa energia dostala k chybným článkom batérie. Vďaka tomu sa batéria vôbec nemôže nabíjať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close