6 tipov a trikov, ako čo najviac predĺžiť životnosť batérie vo vašom smartfóne, tablete, či notebooku

Mŕtva batéria v smartfóne po dvoch rokoch? Nenechajte sa "nachytať" technológiou opäť a udržujte svoje zariadenie v dobrej kondícii

bateria pexels
Zdroj: Pexels.com

Trápite sa s neustálou degradáciou batérie vo vašom zariadení? Neustále vybíjanie, vyťahovanie nabíjačky, či nosenie powerbanky je určite spoľahlivým riešením, no ako takýmto situáciám v budúcnosti predísť? Ak budete dodržiavať týchto 6 tipov, určite sa nemusíte báť toho, že o ďalšie dva roky budete musieť siahnuť po novom smartfóne, či tablete, poprípade po výmene batérie.

Nabíjajte svoj smartfón pravidelne

Hneď prvým tipom je pravidelné nabíjanie smartfónu. Čo si ale pod týmto pojmom predstaviť? Odpoveď je celkom jednoduchá a väčšina z nás sa týmto pravidlom riadi, no nie úplne tak, ako by si to samotná batéria predstavovala. Moderným batériám totižto najviac vyhovuje, keď fungujú v rozmedzí od zhruba 15 do 85 percent svojej použiteľnej kapacity. Pre batériu je tak tým pádom najlepšie, aby ste sa vyhli krajným hodnotám, ktoré jej využiteľnú kapacitu výrazne zhoršujú.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Nevybíjajte svoj smartfón na dennej báze

Druhý tip sme už čiastočne načali aj v prvej časti. Tentokrát sa však zameriame na úplné vybitie zariadenia, ktoré výrazne znižuje životnosť batérie. Samozrejme, úplné vybitie a okamžité nabitie na plnú kapacitu sa na pravidelnej báze (zhruba každé 3 mesiace) odporúča aj samotnými výrobcami, no určite sa na dennej báze takejto situácii vyhýbajte. Ak sa vám ale smartfón podarí úplne vybiť, určite sa ho pokúste nabiť čo najskôr. Jej uchovávanie vo vybitom stave je totižto zaručený spôsob, ako modernú batériu rýchlo zničiť.

Nechajte batériu „robiť si svoju prácu“

Ďalší tip, ktorý sme už čiastočne načali pri prvom tipe a tým je udržiavanie smartfónu v „najlepších percentách“. Určite sa tak vyhnite situácii, kedy budete svoj smartfón pravidelne nabíjať na 100 percent aj v prípade, že má ešte dostatok kapacity (nad 20-30 percent). Moderná batéria svoj manažment zvláda pomerne dobre a časté „docvrkávanie“ na maximum jej určite nepomáha.

Vyhnite sa neoriginálnemu príslušenstvu

Objednávanie neoriginálnych káblikov či adaptérov z Číny je ďalší extrém, ktorému sa treba určite vyhnúť. Najlepšou voľbou v tomto prípade je určite kúpa originálneho príslušenstva, poprípade príslušenstva s potrebnými certifikátmi. Použitie zlého príslušenstva môže viesť nie len k urýchlenej degradácii, ale aj ku naozaj fatálnemu poškodeniu batérie vo vašom zariadení.

Masívny obal pre smartfón je veľkou nevýhodou

Používanie ochranných obalov je určite skvelý spôsob, ako ochrániť smartfón pred nástrahami okolitého prostredia. Pri výbere obalu sa však vyhnite „chlpatým“ výstrelkom, či príliš hrubým obalom. Smartfón jednoducho potrebuje aktívne chladenie na to, aby udržiaval svoju hardvérovú výbavu v príslušných teplotách. Použitie neadekvátneho obalu však často spôsobuje zvýšené prehrievanie zariadenia, čím sa dostávame ku ďalšiemu zásadnému bodu.

Vyhnite sa extrémnym teplotám

Poslednou radou, ako predĺžiť životnosť batérie, je, aby ste sa vyhli extrémnym teplotám. Mučenie smartfónu na lyžovačke, či opaľovanie pri mori batériám, ako ani samotnému smartfónu, rozhodne nepomáhajú. Extrémne prehrievanie je však z týchto dvoch oveľa „ničivejšie“, pričom si to vo väčšine prípadov neodnesie iba batéria, ale aj ďalšie súčasti smartfónu.

Na záver iba pripomenieme, že pred spustením akéhokoľvek zariadenia si určite treba prečítať návod k použitiu, aby ste sa vyhli nesprávnemu používaniu vašej batérie.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre