Toto sú funkcie a nastavenia vášho Android smartfónu, ktoré ho spomaľujú. Upravte ich, mobil vám pôjde o poznanie rýchlejšie

Pozrite sa na nastavenia a funkcie Android smartfónov, ktoré spôsobujú, prečo mobil seká alebo reaguje pomaly. Po úprave týchto nastavení, vám pôjde rýchlejšie.

pomaly smartfon
Zdroj: Ryan Snaadt z Unsplash a Bernd z Pixabay, koláž Vosveteit.sk

Určite poznáte ten pocit, keď si kúpite nový smartfón alebo spravíte továrenské reštartovanie vášho mobilu, a všetko ide ako po masle. Ubehne ale týždeň, dva či mesiac, a ste tam, kde ste boli predtým, smartfón vám seká a ide pomaly. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, čo spôsobuje, že vám mobil ide ako v lete na saniach? Vedzte, že tých dôvodov je hneď viacero. Poďme sa na nižšie pozrieť.

Tieto nastavenia a funkcie si upravte, smartfón vám pôjde rýchlejšie

Obmedzte živé tapety

Prvou vecou, čo by ste mali spraviť, je obmedziť živé tapety. V ideálnom prípade ich úplne vypnite. Áno, sú pekné, ale na svoje fungovanie potrebujú zdroje vášho mobilu. Okrem iného sú oveľa viac náročné na spotrebu energie a taktiež zahlcujú RAM pamäť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odstráňte widgety z obrazovky telefónu

Rovnako je to aj pri widgetoch a to hlavne pri tých, ktoré neustále aktualizujú údaje na pozadí, napríklad Gmail a ďalšie. Najhoršie sú ale tie, ktoré ponúkajú aj rôzne animácie (napr. miniaplikácie na počasie). Vypnite ich, alebo prinajmenšom obmedzte ich fungovanie, aby sa neaktualizovali tak často. Pocítite to na rýchlejších reakciách zariadenia.

Smartfon pripnutie stranky ako widget
Zdroj: Vosveteit.sk, pngfind.com

Vypnite si animácie

Určite by ste mali zvážiť aj vypnutie animácií. Tie potrebujú na svoje fungovanie veľa zdrojov zariadenia, čo vedie k tomu, že pri náročnejších úlohách, vám bude smartfón sekať.

ako vypnut animacie v android smartfone
Zdroj: Vosveteit.sk

Pozor na častú synchronizáciu účtov

Taktiež by ste mali obmedziť aj synchronizáciu rôznych účtov, napríklad e-mailového klienta, profilov na sociálnych sieťach a podobne. Častá synchronizácia spôsobuje, že aplikácie zahlcujú zdroje vášho mobilu v kombinácii s tým, že vám rýchlejšie ubúda energia z batérie. To spôsobuje, že smartfón reaguje pomalšie.

Prebytočné aplikácie nedržte v smartfóne

Vedeli ste, že si môžete zapnúť funkciu archivovania aplikácií v Google Play. Táto funkcia robí to, že keď vám dochádza úložný priestor v smartfóne, tak archivuje aplikácie, ktoré nepoužívate, čím vám šetrí úložný priestor. V ideálnom prípade, by ste mali ale aplikácie, ktoré nepoužívate, úplne odstrániť zo zariadenia. Možno ste to nevedeli, ale aby smartfón riadne fungoval, tak potrebuje najmenej 10 až 20%  voľného úložného priestoru.

Vycistenie smartfonu od nepotrebnych suborov
Zdroj: Vosveteit.sk

Automatická aktualizácia aplikácií

Automatické aktualizácie sú skvelý nástrojom, ak chcete zostať v bezpečí pred rôznymi online hrozbami. Na druhej strane, dokážu sa zapnúť v tom najmenej vhodnom čase, napríklad keď hráte hry alebo máte dôležitý hovor a podobne. Následne pocítite spomalenie vášho mobilu. Zvážte preto ich obmedzenie, napríklad na večerné hodiny.

Neoptimálne nastavenia úspory energie

Možno aj vy máte v smartfóne zapnutý režim šetrenia energie alebo inú obdobnú funkciu. Ide o skvelý nástroj, ktorý dokáže predĺžiť výdrž zariadenia na jedno nabitie, keď to najviac potrebujete. Zároveň ale obmedzuje výkon mobilu, čo spôsobuje, že vám ide pomaly. Preto funkciu používajte len v núdzových situáciách.

Časté čistenie RAM pamäte či zatváranie aplikácií

Možno si teraz hovoríte, že keď vypnete aplikáciu natvrdo, tak to šetrí zdroje zariadenia. Nie je to celkom tak. Ak sa rozhodnete aplikáciu zapnúť znova, napríklad za 5-10 minút, tak sa musí spustiť od nuly. Toto správanie je často viac energeticky náročnejšie, ako keby bola aplikácia v hlbokom spánku.

zatvaranie aplikacii Android
Zdroj: Vosveteit.sk

Reštartujte svoj smartfón aspoň raz za pár dní

Najlepším spôsobom, ako môžete prečistiť RAM pamäť smartfónu, je ho reštartovať. Po každej aktivite vo vašom telefóne, zostávajú v dočasnej pamäti útržky kódov, a keď sa tieto kódy nakopia, prípadne nejaký proces funguje nesprávne, tak to spôsobí sekanie mobilu. Reštartovaním zariadenia všetky tieto údaje odstránite a odstránite chybné procesy.

Vymažte cache pamäť aplikácií

Ak máte problémy len v konkrétnej aplikácii, tak skúste vymazať jej dáta. V tomto prípade si otvorte Správcu aplikácií a vyhľadajte tú, ktorá vám robí problémy. Následne z nej vymažte dočasné dáta, prípadne všetky. Potom vám pôjde ako nová, ako keď ste si ju stiahli do zariadenia.

aplikácie vymazanie cache
Zdroj: Vosveteit.sk

Obmedzte automatické spúšťanie aplikácií pri štarte zariadenia

Možno by vás to nenapadlo, ale viacero aplikácií vo vašom mobile, sa môže spúšťať pri jeho štarte. Zapínať sa ale môžu aj také, ktoré reálne nepoužívate. Výsledkom toho je, že spotrebúvajú zdroje vášho zariadenia a vám tak zostáva menej výpočtovej sily pre ďalšie úlohy.

Ktore aplikacie sa spustaju automaticky_povolenia_4
Zdroj: Vosveteit.sk

Mimochodom, ak potrebujete identifikovať, ktoré aplikácie vám bežia na pozadí, dovoľte nám, dať vám do pozornosti tento článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme podrobne.

Obmedzte upozornenia z aplikácií

Pravdepodobne by vás to asi nenapadlo, ale aj časté upozornenia vám môžu spomaľovať telefón. Pri každom upozornení sa aktualizuje aplikácia, zazvoní a zavibruje vám telefón, viac sa rozsvieti obrazovka a zobrazí sa vám animácie. Aj tu platí, že by ste mali obmedziť notifikácie z nepodstatných aplikácií.

Aké ďalšie nastavenia máte upravené vo vašom mobile s cieľom, aby vám išiel rýchlejšie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre