Aplikácie vo vašom smartfóne ste celú dobu vypínali zbytočne! Ich vypínanie vám skôr škodí ako pomáha!

Vypínanie aplikácií, ako s nimi skončíte pracovať, nie je žiadúce. Viac to škodí ako pomáha.

zatvaranie aplikacii Android
Zdroj: Vosveteit.sk

Pravdepodobne málokoho by napadlo, že vypínanie aplikácií či hier v smartfóne môže byť veda. V skutočnosti tomu tak je, teda aspoň v situácii, keď ich vypínate s cieľom, aby ste ušetrili energiu v smartfóne alebo zvýšili jeho výkon.

Android smartfóny už dnes pomerne agresívne manažujú aplikácie bežiace na pozadí s cieľom, aby mal váš telefón dostatok výkonu na to, čo práve robíte. Paradoxom je, že ak aplikácie pravidelne vypínate, aby ste šetrili energiu či alokovali zdroje telefónu pre iné úlohy, tak robíte vo väčšine prípadov presný opak. Poďme si nižšie vysvetliť, prečo je tomu tak.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Funkcia Doze je základom manažmentu aplikácií na pozadí

Naše smartfóny disponujú od roku 2015 funkciou Doze. Ide o nástroj, ktorý šetrí batériu vášho telefónu a to tým, že obmedzuje činnosť aplikácií, ktoré bežia na pozadí.

Viacero aplikácií totiž volá po funkcii wakelock, ktorá bráni tomu, aby váš telefón prešiel do režimu spánku a  deaktivoval aplikáciu. Dobrým príkladom sú aplikácie ako Spotify či YouTube Music, ktoré bežia na pozadí, aj keď telefón zablokujete. Hudba vám prirodzene hrá a to aj s vypnutou obrazovkou.

Niektoré aplikácie ale túto funkciu zneužívajú. Dobrým príkladom je Facebook, ktorý túto funkciu využíva neprimerane často a to aj v situáciách, kedy nemusí, čo vedie k vyššej spotrebe batérie. Funkcia Doze robí ale to, že namiesto neobmedzeného volania po funkcii wakelock povolí aplikáciám len na krátku dobu, aby boli aktívne. Inými slovami, ponúkne aplikácii krátke okno, kedy sa môže zobudiť a aktualizovať. Čím dlhšie ale smartfón nepoužívate, tým dlhší je čas medzi jednotlivými oknami údržby. Ak by ste chceli optimalizáciu aplikácií vypnúť, tak to môžete cez Správcu aplikácií, kde môžete tento nástroj jednoducho deaktivovať a to vypnutím obmedzení batérie.

Vypínanie aplikácií moc nepomáha, skôr robí presný opak

Samozrejme, vypnutie invazívnej aplikácie, ktorú raz zapnete a potom ju rok nepotrebujete používať, dáva zmysel. Ale vypínanie bežných aplikácií, ktoré používate niekoľkokrát denne, nie je vhodné. A dôvodom je, že aplikácie v režime Doze sú spiace aplikácie, ktoré nepotrebujú na fungovanie na pozadí veľa energie. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte televízor, ktorý vypnete a svieti na ňom dióda, že je pripravený sa zapnúť potom, ako stlačíte tlačidlo na ovládači. K spusteniu dôjde prakticky okamžite, pričom spotreba elektriny je zanedbateľná. Ak by bol ale televízor natvrdo vypnutý, tak jeho zapnutie môže trvať aj niekoľko sekúnd. Zároveň by ste počuli, ako sa zapol ventilátor na televízore a ďalšie zvuky, ktoré súvisia s jeho naštartovaním. Počas tejto doby je spotreba energie násobne vyššia a taktiež potrebuje alokovať viac zdrojov v porovnaní s tým, ako keby televízor bol v pohotovostnom režime.

Na obdobnom princípe pracujú aj aplikácie. Ak by ste ich vypli, tak po ich opätovnom spustení, by potrebovali extra výkon, aby sa odznova načítali. Výsledkom toho bude, že nielenže vám minú viac energie, ale dôjde aj k spomaleniu vášho smartfónu.

Čo z toho plynie, kedy máme aplikácie zatvárať a kedy nie?

Zároveň treba prízvukovať, že o zatváranie aplikácií na pozadí, ktoré nepotrebujete, sa stará sám Android. Keď systém potrebuje uvoľniť RAM pre nové alebo prioritnejšie úlohy, začne ukončovať aplikácie na základe ich priority. Aplikácie na pozadí sú obvykle ukončované prvé, pričom systém postupuje od tých s najnižšou prioritou k vyššej. Tento proces je automatizovaný a riadený systémovým komponentom Androidu zvaným „Low Memory Killer“, ktorý monitoruje dostupnosť RAM a podľa potreby ukončuje procesy.

Aký je teda záver? Úplne zatvoriť aplikáciu sa odporúča len vtedy, ak ste s ňou skončili pracovať a už neplánujete s ňou dlhšiu dobu narábať. Aplikácie ako Messenger, WhatsApp, Facebook a ďalšie, s ktorými pracujeme aj niekoľkokrát denne, preto nevypínajte. Viac vám to uškodí ako pomôže.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre