Týchto 7 funkcií najviac míňa batériu smartfónu. Upravte si ich, batéria vám vydrží o nepoznanie dlhšie!

Veľa faktorov vplýva na to, ako dlho vydrží vaše zariadenie nabité. Stačí len malá úprava a pridáte si niekoľko hodín.

iPhone bateria
Zdroj: Karlis Dambrans / shutterstock.com

Batéria smartfónu je jedným z jeho najdôležitejších komponentov. Jej kapacita sa môže líšiť a vieme, že postupom času batéria eventuálne degraduje, čím sa ešte viac znižuje. Ak ale nebudeme veľmi nároční, smartfón by mal vydržať nabitý aspoň celý deň pri priemernom používaní.  

Ak ste postrehli, že sa vám zariadenie vybíja podstatne rýchlejšie, môže to byť znakom končiacej sa životnosti batérie alebo v určitých prípadoch aj malvéru. Nebudeme ale tentokrát maľovať čerta na stenu, pretože existuje veľa rôznych neškodných faktorov, ktoré môžu smartfón vybíjať rýchlejšie než obyčajne. Nižšie si ukážeme, aké to sú a čo s tým môžete robiť.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aké funkcie míňajú batériu smartfónu najviac?

Náročné aplikácie 

Ako prvé si spomenieme niečo, čo je pre mnohých zjavné, no zároveň to má veľký dopad na batériu smartfónu. Pozeranie videí vo vysokom rozlíšení, hranie hier či používanie náročných aplikácií si vyžaduje vyšší výkon smartfónu, čo sa naopak odzrkadlí na tom, že vám percentá klesnú rýchlejšie a čím náročnejšia aplikácia, tým rýchlejšie vyšťaví smartfón z celej jeho batérie.  

Riešenie je pritom jednoduché. Ak viete, že nebudete mať po ruke nabíjačku, vyhnite sa používaniu náročných aplikácií. Ak to je nevyhnutné, snažte sa ich používať čo najmenej.  

spotreba batérie xiaomi
Zdroj: vosveteit.sk

Určovanie polohy 

Viacero aplikácií si vyžaduje prístup k vašej polohe. Navigácia, sociálne siete, počasie a iné pracujú s vašou aktuálnou polohou, no táto funkcia má veľký dopad na vašu batériu. Odporúčame ju teda vypínať, ak ju práve nevyužívate a váš smartfón ostane nabitý výrazne dlhšie.  

Jas displeja 

Obrazovka je ďalším žrútom batérie a tu platí, že čím dlhšie máte obrazovku zapnutú a čím je jasnejšia, tým rýchlejšie sa batéria smartfónu míňa. Vo všeobecnosti sa odporúča držať jas na čo najnižšej hodnote, no napríklad počas slnečných dní neuvidíte na obrazovke nič a musíte si jas zakaždým manuálne prestavovať.  

Väčšina zariadení ale ponúka funkciu automatického jasu, ktorá síce nie je tým najúspornejším riešením, no je viac ako prijateľným kompromisom. Automatický jas nastaví jas obrazovky na základe svetelných podmienok v interiéri alebo vonku.  

Dokáže automatické nastavenie jasu šetriť vašu batériu, alebo nie?
Zdroj: Vosveteit.sk

Wi-Fi a mobilné dáta 

Väčšina smartfónov má možnosť pripojiť sa na bezdrôtovú sieť a v prípade že nemáme k dispozícii Wi-Fi, používanie mobilných dát. Problém je, že väčšina užívateľov má zapnuté obe funkcie, hoci väčšinu času využívame len jednu z nich. Aj to môže viesť k vyššej spotrebe batérie. Ak ste v meste mimo domu a spoliehate sa na mobilné dáta, vypnite si Wi-Fi. Ak ste naopak doma, vypnite si mobilné dáta. Aj týmto jednoduchým krokom si viete ušetriť percentá batérie.

Zatvorenie aplikácií na pozadí 

Keď sme na mobile, väčšinou si skontrolujeme maily, sociálne siete, otvoríme hru a tak ďalej. Tieto aplikácie ostávajú otvorené v pamäti smartfónu aj keď ich nepoužívate preto, aby ste sa do nich vedeli rýchlo vrátiť. Aplikácie otvorené na pozadí si viete zatvoriť, čo vám môže zachrániť pár percent.  

Zároveň ale dávame na vedomie, že moderné smartfóny už s aplikáciami na pozadí pracujú optimálne. Ich zatvorením sa batéria trošku šetrí, no ak ich chcete zatvoriť, uistite sa, že ich nebudete dlhšiu dobu používať. Zatvorenie a následné otvorenie aplikácie totiž spotrebuje v konečnom dôsledku viac batérie, ako keby bežala na pozadí.  

Prečo by sme mali odinštalovať nepoužívané aplikácie
Zdroj: Unsplash (William Hook)

Notifikácie 

Kontrolovanie aplikácií a posielanie notifikácií ovplyvňuje to, ako dlho vám batéria vydrží, lenže čo sa s tým dá robiť? Určite nechcete ostať úplne bez notifikácií, no určite vám chodia aj upozornenia z aplikácií, ktoré často nepoužívate. Ak teda chcete šetriť batériu, vypnite si notifikácie pre menej používané aplikácie.  

Synchronizácia účtov 

Táto užitočná funkcia sa stará o to, aby sa všetky zmeny na jednom účte prenastavili aj v ďalších účtoch. Neodporúčame ju vypnúť, no viete si zvoliť, aby sa vám všetko synchronizovalo napríklad len raz či dvakrát denne. Takto stále môžete ťažiť z tejto užitočnej funkcie, no zároveň zaistíte, aby vám nemíňala batériu viac, než treba.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre