RECENZIA: Samsung Galaxy S24 si nájde cestu do vreciek nohavíc mnohých z nás

Nové AI možnosti otvárajú nepoznané dvere, ako môžete používať smartfón.

Samsung Galaxy S24 Recenzia_titulka
Zdroj: Vosveteit.sk

Samsung len nedávno predstavil produktovú radu telefónov Galaxy S24, konkrétne telefóny  S24, S24 Plus a S24 Ultra. Nám sa do redakcie dostal ten najkompaktnejší model, s ktorým som mal možnosť zoznámiť sa po dobu viac ako jedného týždňa. Poďme sa nižšie pozrieť na moje postrehy z používania tohto telefónu.

Recenzia smartfónu Galaxy S24

Chudobné balenie, no konštrukcia smartfónu je skvelá

Začnem balením. Tak ako sme u Samsungu už zvyknutí, tak nečakajte toho veľa. V balení nájdete návody, sponku, USB kábel a samotné zariadenie. Mne osobne chýba najviac ochranný obal, predsa len nejde o najlacnejšie zariadenie. Prejdime ale od tejto výčitky ku samotnému telefónu. Ten je spracovaný na špičkovej úrovni. Prvé, čo si všimnete, keď mobil chytíte do rúk, je to, že jeho hrany sú viac ploché a ostré. Za mňa ide o krok k lepšiemu. Pri mojom hlavnom telefóne, ktorý používam, S22 Ultra, sa mi už párkrát stalo, že telefón som chcel zodvihnúť zo stola, no vyšmykol sa mi, lebo má oblé hrany. To sa mi našťastie pri S24 nestalo. Čo sa týka materiálu, rám je vyhotovený z Armor Aluminum. Spomenúť musím ešte IP68 certifikáciu. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o jeden z najvyšších stupňov odolnosti voči prachu aj vode.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Samsung Galaxy S24 Recenzia_hrana_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Rozmery zariadenia sú 70,6 x 147 x 7,6 mm a váži 167 gramov, čo je prakticky rovnaká hodnota, ako v prípade predošlej generácie telefónu, S23. Pozitívne hodnotím aj to, že všetky tlačidla ovládania, sú na dosah jednou rukou.

Samsung Galaxy S24 Recenzia_hrana tlacidla na dosah_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako môžete vidieť nižšie na snímke, tak na zadnej strane zariadenia, nájdeme tri kamerové snímače, pričom každý z nich vyčnieva zvlášť, podobne, ako to je aj pri S23. Telefónu to bezpochyby pridáva šmrnc a pocit, že ide o prémiový model. Veľa rozdielov vo vzhľade v porovnaní s predošlou generáciou telefónu, ale nehľadajte. Dovolím si povedať, že ak položíte oba modely vedľa seba, tak na prvý pohľad nemáte veľa šancí rozpoznať, ktorý model je ktorý. Ale ako sa hovorí, keď niečo funguje, tak prečo to meniť?

Samsung Galaxy S24 Recenzia_zadna stena
Zdroj: Vosveteit.sk

Displej zariadenia Galaxy S24

Displej smartfónu dosahuje veľkosť 6,2“ a rozlíšenie FHD+ (415 ppi). Oproti predošlej generácii, Samsung vylepšil svietivosť displeja a to až na úroveň 2 600 nitov oproti 1750. Minulý rok som hovoril, že na displeji uvidíte obsah aj na priamom slnku, a tento rok sa budem znova opakovať. Na displeji, bez ohľadu na to, ako na neho dopadajú slnečné lúče, uvidíte všetko. Ďalšou novinkou je, že obnovovacia frekvencie displeja je od 1 po 120 Hz, čo bolo doposiaľ len výsadou vybavenejších modelov. Samozrejme, ide o panel typu Dynamic AMOLED 2X. Pokrytý je krycím sklíčkom Corning Gorilla Glass Victus 2.

Samsung Galaxy S24 Recenzia_displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka skeneru odtlačku prstov, ten je umiestnený pod displejom v spodnej časti obrazovky. Ten zostal bezo zmeny ako tomu bolo rok dozadu.

Výkon smartfónu a softvér

Pre niekoho možno je sklamaním, že smartfón je poháňaný procesorom Exynos 2400 a nie čipom od Qualcommu. Mne to nevadilo. Smartfón je nesmierne výkonný a vo viacerých testoch výkonnosti nemá aktuálne konkurenciu. Samozrejme, s výnimkou výkonnejších súrodencov. Čip doplňuje GPU Adreno 710 či 8GB RAM a 128 / 256 GB úložný priestor. Tu by som dal do pozornosti, že ak sa rozhodnete siahnuť po 128 GB verzii, tak tá disponuje „len“ typom úložného priestoru UFS 3.1, zatiaľ čo 256 GB verzia disponuje rýchlejšou pamäťou UFS 4.0. Treba ale uviesť, že rozdiel v praxi bežný používateľ nepocíti. V súvislosti s úložiskom musím ešte upozorniť, že operačný systém zaberá 15,4 GB. Nezabúdajte ani na to, že aby vám telefón fungoval plynulo, tak potrebujete mať najmenej 10 až 20% voľného úložiska, inak vám môže smartfón sekať. Preto dobre zvažujte, koľko pamäte potrebujete.

Galaxy 24 ulozny priestor
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak vás zaujíma, či systém beží plynulo a či má zariadenie problémy s nejakými aplikáciami, tak odpoveď je, že UI neseká a telefón si poradí prakticky s akokoľvek úlohou. V benchmarkových aplikáciách, keď som sa pozrel na výkon, tak zariadenie aktuálne nemá konkurenciu, samozrejme s výnimkou modelu Plus či Ultra.

Samsung Galaxy S24 vykon
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka batérie telefónu, tak tá podrástla, hoci len o minimum a to na 4 000 mAh. Bohužiaľ, čo sa týka rýchlosti nabíjania, tak tu Samsung neinovoval. Telefón nabijete maximálne pri výkone 25 W. V prípade bezdrôtového nabíjania, výkon sa zastavil na 15 W. Niekoho možno poteší aj prítomnosť reverzného nabíjania, ktorá je ale len na úrovni 4,5 W. Keď príde reč na výdrž, tak oproti minuloročnému modelu nečakajte veľké zmeny. Hoci zobrazovacie frekvencia od 1 až 120 Hz (oproti 48 až 120 Hz) a novší čipset môžu prispieť k lepšej výdrži, no rozdiel je zanedbateľný. Rovnako je to aj v prípade rýchlosti nabíjania.

Zariadenie, asi ako tušíte, tak na trh prichádza s najnovšou verziou Androidu 14 a nadstavby One UI 6.1. Čo mnohých ale prekvapí, je nezvyčajne dlhá softvérová podpora a to konkrétne 7 rokov. Týka sa to dokonca aj verzií Androidu. Znamená to, že ak si zakúpite telefón teraz, tak dostanete do neho sedem veľkých aktualizácií Androidu. Samsung sa k tomuto kroku uchýlil, aby dokázal konkurovať spoločnosti Apple, ktorá je známou svojou nadpriemernou softvérovou podporou.

Galaxy 24 softver Android 14
Zdroj: Vosveteit.sk

Kamera smartfónu

Smartfón disponuje 12 MPix ultraširokým fotoaparátom (f2,2 s uhlom záberu 120˚), 50 MPix (f1,8 a uhlom záberu 85˚) a 10 MPix teleobjektívom (3x optickým priblížením, f2,4 a uhlom záberu 36˚). Samsung v prípade hardvéru si nedal veľa námahy, aby ho inovoval. Snímače sú identické ako tomu bolo rok dozadu.

Samsung Galaxy S24 Recenzia_kamerovy modul
Zdroj: Vosveteit.sk

No napriek tomu, výsledne snímky sú o poznanie prirodzenejšie. Samsung sa zbavil prehnanej sýtosti farieb, snímky nemajú tak teplé farby a podobne. Okrem iného hľadáčik dostal podporu Super HDR náhľadu. Vďaka tomu môžete vidieť fotografie presne, ako budú vyzerať, keď ich zachytíte. Samsung okrem iného vylepšil aj kvalitu snímok vyhotovených v noci. Nižšie si môžete pozrieť niekoľko snímok, len podotýkam, že prešli kompresiou. V plnom rozlíšení ich nájdete na tejto adrese vrátane ďalších vzoriek.

Fotoaparát je vo všeobecnosti schopný zachytiť obrázky bohaté na detaily či prirodzené farby. Spomenúť musím ale aj videá, Galaxy S24 je dokáže natáčať videá pri rozlíšení 8K (do 30 FPS). Jednu zo vzoriek si môžete pozrieť nižšie.

V prípade 4K videí, môžete videá natáčať pri 60 FPS. Vzorku videa nájdete nižšie.

V súvislosti s videami by som ešte spomenul, že stabilizácia obrazu pracuje o poznanie lepšie ako to bolo v prípade predchádzajúcich modelov. Ak ale prechádzate napríklad z S21 či staršieho modelu, tak ten rozdiel je o to výraznejší. Je to možné vďaka analýze informácií z gyroskopického senzora.

Umelá inteligencia

Samozrejme, nemôžem nespomenúť ani ospevované AI funkcie, o ktorých Samsung hovoril počas predstavenia telefónu. Dostupné sú aj u nás, hoci sa objavujú špekulácie, že po roku 2026 budú spoplatnené. Na to, aby ste ich mohli využívať, tak si ich musíte povoliť cez Nastavenia smartfónu prostredníctvom karty Pokročilé funkcie. Následne kliknite na Pokročilá inteligencia a aktivujte si jednu AI funkciu za druhou.

Samsung AI funkcie a ich aktivovanie
Zdroj: Vosveteit.sk

Potom, ako si ich povolíte, tak treba povedať, že tieto funkcie, ak nejde o funkcie klávesnice, sú dostupné len cez vstavané aplikácie od Samsungu. Napríklad, ak chcete urobiť súhrn článku, tak ho je potrebné otvoriť cez prehliadač Samsungu. Túto konkrétnu funkciu môžete vyvolať cez ikonu v strede navigačnej lišty.

Čo je zaujímavé na tejto funkcie, je, že môžete okrem stručného popisu, prikázať AI, aby urobila podrobný súhrn cez ikonu troch čiar. Dostanete sa tak hlbšie na kĺb obsahu.

Túto funkciu môžete používať aj v aplikácii Poznámky. Okrem iného, dokáže aj ďalšie triky. Napríklad, dokáže vám preformátovať text iným spôsobom, napríklad do odrážok a podobne.

Cez aplikáciu môžete aj opraviť pravopisné chyby či preložiť text.

Ďalšou zaujímavou AI funkciou je, že môžete z fotografií odstraňovať obsah, prípadne premiestniť objekty tak, aby prázdne miesto telefón vyplnil vhodným obsahom. Samozrejme platí, že čím väčší objekt presúvate, tak tým je aj výraznejšia úprava. Napríklad, ak presunutie malý objekt, tak ho algoritmus doplní okolitým prostredím tak, aby nebolo vidno, že ste fotografiu upravili. Ak ale presúvate väčší objekt, tak umelá inteligencia, namiesto toho, aby ho vyplnila okolitým prostredím, tak radšej dokreslí do daného priestoru niečo, čo sa tam hodí. K tejto funkcii sa dostanete cez ikonu pera v galérii aplikácie. Okrem iného môžete objekty na fotke zmenšovať či zväčšovať.

Rovnako môžete pomocou AI vyhľadať vo vyhľadávači, čo práve vidíte na obrazovke smartfónu a to jednoduchým podržaním domovského tlačidla. Následne len zakrúžkujete, čo chcete na internete vyhľadať. Najviac sa mi ale na tejto funkcií páči to, že môžete do vyhľadávača zadať ďalšie otázky, aby ste spresnili výsledky vyhľadávania. Ide o funkciu „Circle to Search„. V súvislosti touto funkciou je ale potrebné uviesť, že bude neskôr dostupnou aj pre ďalšie Android telefóny a to aj iných značiek, ako sú telefóny od Samsungu.

Telefón ponúka ale aj ďalšie AI funkcie, napríklad prevod textu na hlas, ktorý môžete následne sumarizovať a ďalšie.

Záver

Galaxy S24 je zariadenie, ktoré prináša svieži vietor do svojej kategórie. Ide o najlacnejší model z produktovej rady S24. Najväčším kladom zariadenia je dlhá softvérová podpora a to 7 rokov. Smartfón je vybavený aj viacerými AI funkciami, ktoré v iných telefónoch nie sú dostupné. Jediné, čo ma trošku vyplašilo, je, že Samsung na svojich stránkach píše, že AI funkcie budú zadarmo do konca roka 2025. Ďalej ale nespomína, či ich spoplatní alebo nie. Na stránke fóra sme sa dozvedeli, že to nemá v pláne, no na produktovej stránke, nám moderátor uviedol, že nevie. Ale podľa našich zdrojov priamo zo Samsungu, spoločnosť aktuálne nemá žiadny konkrétny plán ohľadne prípadného spoplatnenia Galaxy AI služieb v budúcnosti.

Prvýkrát sa displej svojou kvalitou vyrovnal aj ostatným telefónom z rady. Otázkou je, či vám stačí len 6,2“ displej. Výkonnostne patrí smartfón medzi špičku na trhu. Nebál by som sa preto, že by o rok či dva, prípadne neskôr, smartfón nestíhal.

Aby som to v skratke zhrnul. Kúpou telefónu určite nič nepokazíte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre