RecenzieSamsung

RECENZIA: Samsung Galaxy S23+ ponúka to, čo minuloročnej vlajkovej lodi chýbalo

Samsung "opravil" S22+. Kórejský gigant priniesol vítané zmeny v podobe vyššieho výkonu, lepšej výdrže batérie a kvalitnejšieho fotoaparátu.

Len nedávno sme vám priniesli recenziu na Samsung Galaxy S23 Ultra a dnes tu máme ďalší model z tejto produktovej rady telefónov. Ide konkrétne o S23+. Poďme sa teraz spolu pozrieť na skúsenosti, aké som mal s týmto smartfónom za približne jeden týždeň používania.

Samsung Galaxy S23+

Začnem asi tým, že oproti minuloročnému modelu, hrany zariadenia sú o niečo ostrejšie, čo kvitujem. Dôvodom je, že sa lepšie drží v ruke. Čo mi ale ako prvé udrelo do očí, je kamerový modul, ktorý sa prakticky „stratil“. Vyčnievajú len snímače. Za mňa to ale vyzerá lepšie. No veď posúďte sami nižšie, či sa vám to páči alebo nie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
samsung galaxy s23+ kamerovy modul
Zdroj: Vosveveteit.sk

Čo sa týka konštrukcie smartfónu, tak Samsung vsadil na istotu. Kovové rámčeky v kombinácii so sklom z oboch strán. Treba spomenúť, že sklenená povrchová úprava je pokrytá ochranou vrstvou Gorilla Glass Victus 2, čo je aktuálne najnovší typ ochranného sklíčka, ktoré sľubuje vyššiu odolnosť. Smartfón by mal dokonca prežiť pád z výšky jedného metra na betón, no z pochopiteľných dôvodov som to neskúšal. Rovnako treba uviesť, že smartfón disponuje certifikátom IP68. Znamená to, že je odolný voči prachu a vode. Ďalej musím pochváliť aj rozmiestnenie tlačidiel, ktoré je ľahko nehmatateľné. Musím tiež povedať, že veľkosť zariadenia umožňuje jednoduché používanie len jednou rukou, no smartfón stále ponúka pomerne veľký displej.

V prípade prednej strany je osadený Dynamic AMOLED 2X displej s veľkosťou 6,6“ s FULL HD+ rozlíšením (393 pixelov na jeden palec) s podporou adaptívnej obnovovacej frekvencie od 48 Hz do 120 Hz. Len pre pripomenutie, model Ultra podporuje obnovovaciu frekvenciu v rozmedzí 1 Hz až 120 Hz. V súvislosti s obrazovkou ešte spomeniem, že displej disponuje 240 Hz vzorkovacou frekvenciou. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o frekvenciu, pri ktorej displej smartfónu číta vstup, čiže dotyk. Čím je táto frekvencia vyššia, tým je displej zariadenia citlivejší. Tu musím ale konštatovať, že tento parameter nijako nevyčnieva v porovnaní s konkurenciou vrátane dostupnejších zariadení.

samsung galaxy s23+ Displej_2
Zdroj: Vosveveteit.sk

V súvislosti s obnovovacou frekvenciou by som spomenul, že mi tu chýba možnosť nastavenia 90 Hz. Môžete mať nastavených len 60 Hz, resp. adaptívne prispôsobenie. Spomínam to preto, lebo ak by ste chceli vyťažiť z batérie smartfónu niekoľko desiatok minút navyše na úkor Hz, tak máte jednoducho smolu.

samsung galaxy s23+ Displej obnovovacia frekvencia
Zdroj: Vosveveteit.sk

Prítomná je tu aj technológia Vision Booster, no v tomto prípade nejde o novinku. Túto technológiu sme našli už aj v minuloročných modeloch. Ide o technológiu, ktorá na základe okolitého svetla prispôsobuje kontrast farieb. Maximálny jas displeja je 1 750 nitov, čo bohato stačí aj v prípade, ak na displej priamo dopadajú slnečné lúče. Nemusíte sa preto báť, že by ste na obrazovke nevideli obsah počas slnečného dňa. Celkovo musím zhodnotiť, že farby na displeji sú veľmi živé a sýte a je skutočne zážitok pozerať sa neho. V displeji je rovnako integrovaná aj ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov, na ktorú sa nemôžem sťažovať. Funguje excelentne a to aj v situáciách, kedy máte zmrznuté alebo mierne vlhké prsty. Síce, jednu výčitku k čítačke mám, plocha, kam musíte umiestniť prst, aby ste odomkli zariadenie, je pomerne malá, ak to porovnám s konkurenčnými vlajkovými smartfónmi. Samozrejme, nechýba ani odomykanie prostredníctvom zosnímania tváre. To funguje rýchlo a svižne.

Výdržou batérie prekvapil

Keď príde reč na výdrž batérie, tak Samsung urobil veľký krok vpred. Tak ako pri modeli Ultra, tak aj v tomto, výdrž je nadpriemernou. Pri menej aktívnom používaní telefón kľudne vystačí aj na 1,5 až 2 dni používania. Tu musím povedať, že minuloročný model vydržal ledva jeden deň. Rozdiel vo výdrži je preto neporovnateľný. So zapnutým displejom vydržíte fungovať hravo cez šesť až šesť a pol hodiny.

Ak sa radíte medzi aktívnejších používateľov, nemusíte sa báť, že by sa vám smartfón v priebehu dňa vybil. Kapacita batérie je 4 700 mAh (pozn. redakcie: ide o nárast o + 200 mAh) a možno ju nabiť pri výkone do 45W, no treba povedať, že od úrovne 80% nabitia výkon klesá. Je to spôsob, ako sa Samsung snaží predĺžiť životnosť batérie. V každom prípade, telefón nabijete z 0% na 100% približne za jednu hodinu a 10 minút. Za pol hodinu sa dostanete približne na 60% úroveň nabitia. Aby som ale nezabudol, v balení nehľadajte adaptér, ten si budete musieť dokúpiť, aby ste využili plný potenciál rýchleho nabíjania. Rovnako mi dovoľte v súvislosti s touto témou pripomenúť, že nie každá 45W nabíjačka dokáže nabíjať každý telefón pri výkone 45W. Treba sa pozerať aj po kompatibilnom protokole. Dovoľte mi ešte spomenúť, že nechýba ani bezdrôtové nabíjanie, ktoré sa zastavilo pri výkone 15W. Tak isto nechýba ani funkcia reverzného nabíjania pri výkone 4,5W, ktorú Samsung volá Wireless PowerShare.

Výkonu má na rozdávanie

Čo sa týka výkonu, tak Samsungu nemožno nič vyčítať. Dôvodom je špičkový procesor Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy, ktorý je prispôsobený pre potreby smartfónu. Ak sa pýtate na výkon, tak prakticky nemá konkurenciu. V benchmarkovom teste dosiahol dokonca podobné skóre ako S23 Ultra. Inými slovami to znamená, že nebudete postrádať výpočtovú silu niekoľko rokov. Ďalej musím spomenúť aj chladenie. Ako môžete vidieť nižšie, tak telefón aj pri záťaži si drží nízke teploty. Dokonca ani pri hraní náročných hier sa telefón neprimerane neprehrieva a je príjemný na dotyk. Má to ešte výhodu v tom, že dlhší čas ide naplno. Je to možné vďaka zdokonalenej chladiacej komore, ktorá lepšie odvádza teplo. V porovnaní s predošlou generáciou je chladenie 3-krát efektívnejšie.

samsung galaxy s23+ vykon_benchmark
Zdroj: Vosveteit.sk

K lepšiemu výkonu dopomáha aj 8GB operačnej pamäte RAM, ktorú možno rozšíriť o virtuálnych 2, 4, 6 alebo 8GB RAM. Nechýba ani bohatý úložný priestor o kapacite 256¸resp. 512 GB a je typu UFS 4.0. V praxi to znamená, že načítania a zapisovanie dát je extrémne rýchle. Pri pamäti by som ešte spomenul, že operačný systém zaberá okolo 40 až 60GB (v závislosti od zvolenia prvotných nastavení pri prvom spustení) a preto dobre zvážte, po ktorej variante smartfónu siahnete. Ak si ale teraz hovoríte, že pamäť si rozšírite pomocou pamäťovej karty, tak na to hneď zabudnite. Slot pre pamäťovú kartu tu nehľadajte. Čo ale nemôžem opomenúť je funkcia, ktorá pribudla v aplikácii Game Booster, ktorá sa stará o to, že keď pripojíte adaptér k smartfónu a hráte hry, tak smartfón obchádza batériu a čerpá energiu priamo zo siete.

samsung galaxy s23+ vykon
Zdroj: Vosveveteit.sk

Keď príde reč na softvér, tak v telefóne nájdete Android 13 v kombinácii s nadstavbou One 5.1. Ide tak o vôbec najaktuálnejší softvér, aký môžete v smartfónoch Samsungu nájsť. No čo môže zohrať kľúčovú úlohu pri výbere smartfónu je, že Samsung sľubuje 5 rokov aktualizácii. Inými slovami, smartfón bude dostávať veľké aktualizácie softvéru do roku 2027 a bezpečnostné záplaty až do roku 2028. V súvislosti s optimalizáciou operačného systému a nadstavby musím konštatovať, že Samsung odviedol skvelú prácu. Počas testovania som nezaznamenal prakticky žiadne sekanie softvéru či pomalé reakcie s výnimkou jedného alebo dvoch prípadov. Zariadeniu samozrejme nechýba podpora 5G, NFC, Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6E či stále žiadanejšia technológia eSIM.

Kamera telefónu

Pokiaľ ide o fotoaparáty smartfónu, Samsung Galaxy S23+ si zachoval prakticky rovnaké vlastnosti ako jeho predchodca vrátane 50 MP hlavného fotoaparátu (f/1.8), 12 MP ultraširokouhlého fotoaparátu (f/2.2 a 120-stupňovým uhlom záberu) a 10 MP teleobjektívu (f/2.4) s 3-násobným optickým priblížením bez straty kvality obrazu. Kamera zároveň disponuje 30-násobným digitálnym priblížením.

samsung galaxy s23+ kamerovy modul_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Možno sa pýtate, čo Samsung urobil v oblasti kvality fotografií. No vďaka novému procesoru a softvérovej optimalizácii, fotografie sú o niečo lepšie v porovnaní so snímkami z predchodcu.

Výsledné fotografie sú plné farieb a pochváliť možno aj kontrast. Rovnako treba spomenúť, že fotografie sú takmer vždy ostré a plné detailov. Ďalej zvláda aj širšiu dynamickú škálu s podrobnejšími detailmi v tieňových oblastiach. V predvolenom nastavení hlavný fotoaparát kombinuje štyri pixely do jedného. Nižšie si môžete pozrieť niekoľko snímok (pozn. redakcie: Fotografie nižšie prešli kompresiou. V plnej kvalite si ich môžete pozrieť na tomto odkaze).

V prípade fotenia vidno, že Samsung v oveľa väčšej miere zapojil umelú inteligenciu do finálneho spracovania fotografií. Najmä v noci, kedy je naokolo tma, tak softvérovo dôjde k zosvetleniu snímok. Samozrejme, ruka v ruke so softvérovou úpravou fotografie, klesá mierne jej ostrosť. No stále sú fotografie dostatočne kvalitné na to, aby ste mohli s nimi ďalej pracovať. Spomenul by som ešte, že pri zapnutom nočnom režime nedochádza k drastickému rozdielu v detailoch, ale farebné tóny sa dosť zmenili, keď sa fotografia mierne rozjasnila.

Skvelú prácu odvádza aj širokouhlý snímač, no stále nemá automatické ostrenie. Treba ale uviesť, že snímky ako také sú ostré a farby v porovnaní s tými z hlavného snímača veľmi nevybočujú. No pri horšom osvetlení, výsledné fotografie trochu strácajú na ostrosti.

Spomenúť musím aj funkciu priblíženia. Tá nie je tak prepracovaná ako v prípade modelu Ultra, no stále sa dá s výslednými fotografiami pracovať. Až prekvapivo dobre funguje 10-násobné priblíženie. Snímky majú stále dostatok detailov a sú aj ostré. Pri 20 až 30 násobnom priblížení fotografie strácajú detaily, no stále dokážete rozoznať zachytené objekty.

V súvislosti s fotografiami možno niekoho poteší, že nechýba ani Expert Raw aplikácia pre ľudí, ktorí sa s fotografiami chcú vyhrať o niečo viac.

V prípade videí, smartfón je schopný zachytiť videá až do rozlíšenia 8K pri 30-snímkach za sekundu. Pravdepodobne ale skôr budete točiť videa v QHD rozlíšení. Dôvodom je vylepšená stabilizácia obrazu, čo skutočne cítiť na kvalite obraz. Nižšie si môžete pozrieť niekoľko vzoriek videí pri rôznom rozlíšení a fps.

 

Rovnako treba spomenúť, že predná selfie kamera disponuje rozlíšením 12 megapixelov a je schopná natáčať videá až do 4K rozlíšenia, pri ktorom možno využiť až 60 fps.

Záver

Pri pohľade na smartfón sa môže zdať, že oproti minuloročnému modelu Samsung nepriniesol veľa vylepšení, no opak je pravdou. Vylepšenia sa udiali hlavne pod kapotou a to v podobe procesora, ktorý je o poznanie výkonnejší, výdrže batérie a lepšieho fotoaparátu. Nemôžem opomenúť ani lepšie chladenie, ktoré pri hraní hier robí veľký rozdiel. Okrem iného netreba zabúdať ani na dlhú softvérovú podporu, ktorá môže byť jedným z hlavných argumentov, prečo sa rozhodnúť práve pre S23 Plus. Za mňa ide o vydarený smartfón, pre ktorých ak sa rozhodnete, tak nebudete ľutovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close