Znamená väčšia kapacita batérie automaticky aj dlhšiu výdrž smartfónu?

Kapacita batérie je hlavným ukazovateľom pre výdrž smartfónu. Nie vždy však musí väčšia kapacita znamenať, že náš smartfón vydrží dlhšie.

bateria telefonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Keď si vyberáme nový smartfón, zvažujeme hneď niekoľko špecifikácií v zariadeniach. Okrem výkonu, kamery či displeja sa bezpochyby pozeráme aj na kapacitu batérie, ktorá nám určuje, ako dlho dokáže zariadenie vydržať na jedno nabitie. Nie je to však také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Samotný údaj o mAh batérie nám nepostačí, pričom kapacita batérie neurčuje úplne ako dlho telefón skutočne vydrží. Vplýva na to viac faktorov, na ktoré sa teraz pozrieme spoločne. Bližšie informácie k tejto problematike nám priniesol portál makeuseof.com a ak aj vás zaujíma, ako si vybrať ten pravý smartfón, ste na správnom mieste.

Kapacita batérie udáva jej výdrž, no…

Ak ste si niekedy pozerali parametre smartfónu, narazili ste pri batérii na informáciu o mAh, teda o miliampérhodine. Keď by sme teda teoreticky narazili na batériu s kapacitou 1000mAh, tak by dokázala vydržať elektrický prúd vo výške 1000mA za jednu hodinu. Tuto však narážame na problematiku toho, že nie vždy toto platí. Kapacita batérie a jej výdrž sa totiž odvíja aj od ďalších faktorov, ako je len jej údaj o mAh. Myslieť totiž musíme aj na jej štruktúru a zariadenie, v ktorom sa batéria nachádza.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak by sme napríklad alkalickú batériu s rovnakou kapacitou vložili do klasických hodín a tiež do hernej myši, aj napriek rovnakému napätiu a tej istej kapacite by batéria v hodinách vydržala dlhšie. Rovnako na výdrž batérie vplýva aj jej typ, no v smartfónoch nájdeme dnes väčšinou batérie na základe lítia (lítium-iónové alebo lítium-polymérové). Ak však vezmeme do úvahy príklad s hodinami a hernou myšou, tak rovnaký princíp môžeme uplatniť aj v smartfónoch. Kapacita batérie totiž nie je všetko.

Znamená viac mAh dlhšiu výdrž batérie?

Kapacita batérie sama o sebe môže znamenať, že smartfón dokáže na jedno nabitie vydržať dlhšie. Úplne by to však platilo len v prípade, že by sme mali k dispozícii dva identické modely s rovnakou výbavou a softvérovou optimalizáciou. Jediným rozdielom medzi nimi by bola práve kapacita batérie, kedy by jeden model ponúkol 4000mAh batériu a druhý 5000mAh. V takomto prípade by model s kapacitou 5000mAh vydržal určite dlhšie.

Šetrič batérie môže spôsobiť problémy
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger), koláž: Vosveteit.sk

Vzhľadom k tomu, že každý model je unikátny a ponúka iný hardvér aj sotfvér, nemôžeme povedať, že kapacita batérie je stopercentným ukazovateľom. Príkladom sú napríklad modely od spoločnosti Google. Najnovší Pixel 7 totiž ponúka menšiu 4355mAh batériu, no vydrží dlhšie ako Pixel 4614mAh batériou. A aký je k tomu dôvod? Výdrž smartfónu ovplyvňuje aj softvérová optimalizácia a samotný hardvér. Pri výbere nového smartfónu je teda v poriadku pozrieť sa aj na kapacitu batérie, ktorá môže naznačiť potenciál, skúste sa ešte pozrieť aj na reálne testy, koľko batéria vydrží. Pri nich môžete naraziť na to, že aj papierovo slabšia batéria, môže poháňať smartfón dlhšie ako batéria v inom smartfóne, ktorá má väčšiu kapacitu.

Sledujete pri výbere smartfónu aj kapacitu jeho batérie? A pozeráte sa aj na rôzne testy výdrže? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre