Objavila sa vám vo Windowse táto nová aplikácia bez toho, aby ste ju nainštalovali? Nie je dôvod na paniku, hovorí Microsoft

Táto aplikácia, ktorá sa vám objavila vo Windows bez toho, aby ste ju inštalovali, je neškodná, hovorí Microsoft.

Windows problem
Zdroj: Roman Samborskyi / shutterstock.com a Hamara / shutterstock.com

Objavila sa vám nedávno vo vašom Windows počítači nová aplikácia Copilot bez toho, aby ste si ju stiahli, alebo aby vás na to Microsoft upozornil, že vám ju nahral do zariadenia? Ak áno, tak nie ste v tom sami.

Väčšina ľudí nie je rado, ak im do zariadenia niekto druhý nainštaluje softvér bez toho, aby boli o tom riadne informovaní. Vo viacerých prípadoch je takéto správanie pokladané za škodlivé. Deje sa to hlavne vtedy, keď si stiahnete na prvý pohľad nevinnú aplikáciu, ktoré vám následne do počítača stiahne a nainštaluje vírus. Ide o metódu známu ako „Dropper“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Microsoftu mnoho používateľov dlhodobo vyčíta jeho invazívne správanie. Nedávno sme napríklad upozorňovali na to, že časti používateľov začal zobrazovať reklamu v ponuke Štart. Propaguje v nej aplikácie v obchode Microsoft Store. Ide ale len o test, ktorý dúfame, že nebude úspešný.

Najnovšie sa používatelia niektorých verzií Windowsu začali sťažovať na to, že sa im v počítači zobrazila aplikácia Copilot. Microsoft v zverejnenej dokumentácii priznáva, že za týmto neduhom stojí, ale doplňuje, že to neurobil úmyselne.

Podľa tvrdenia Microsoftu ide o chybu v prehliadači Edge, ktorá spôsobuje to, že vo výpise aplikácií pribudol Copilot. Konkrétne hovorí, že 28. marca vypustil pre prehliadač aktualizáciu 123.0.2420.65, ktorá môže nesprávne vyvolať inštaláciu balíka (MSIX) s názvom „Poskytovateľ chatu Microsoft pre Copilot v systéme Windows“ na zariadeniach so systémom Windows. Výsledkom tohto procesu je prítomnosť spomínanej aplikácie v počítači.

Copilot nepredstavuje žiadne bezpečnostné riziko pre používateľov

Treba ale doplniť, že aplikácia nezbiera žiadne údaje a ani nič zo zariadenia neodosiela na vzdialený server. Nepredstavuje pre používateľov žiadne bezpečnostné riziko, doplňuje gigant z Redmondu.

„Je dôležité poznamenať, že poskytovateľ chatu Microsoft pre Copilot v systéme Windows nevykonáva žiadny kód ani proces a nezískava, neanalyzuje ani neprenáša údaje o zariadení alebo prostredí v akejkoľvek podobe.“, prízvukuje Microsoft.

Spoločnosť ďalej vysvetľuje, že hoci sa môže v ponuke aplikácii zobraziť Copilot, tak nejde o plnohodnotnú aplikáciu.

„Hoci komponent nainštalovaný ako súčasť tohto problému môže spôsobiť, že aplikácia Microsoft Copilot sa zobrazí ako súčasť nainštalovaných aplikácií, tento komponent úplne nenainštaluje ani nepovolí Microsoft Copilot.“, dopĺňa.

Problém vyššie sa dotýka verzií Windowsu: Windows 11, version 23H2, Windows 11, version 22H2, Windows 11, version 21H2, Windows 10, version 22H2 a Windows Server 2022.

Microsoft v závere zverejnenej dokumentácie doplňuje, že nadchádzajúca aktualizácia systému odstráni Coopilota zo zariadení, pre ktoré nie je zamýšľaná.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre