Šetríte batériu smartfónu takýmto spôsobom? Apple varuje, že robíte pravý opak

Vypínanie aplikácií na pozadí nie je práve najlepším spôsobom, ako si ušetriť percentá batérie.

slaba bateria smartfonu
Zdroj: McLittle Stock / Shutterstock.com

Existuje množstvo spôsobov, ako šetriť batériu, keď sme na posledných percentách a nabíjačka je v nedohľadne. Zároveň ale existuje rovnaké množstvo mýtov, ktorým ľudia síce veria, no namiesto toho skôr svojej batérii ubližujú.  

Možno ste aj vy počuli o tom, že zatváranie aplikácií môže pomôcť šetreniu batérie. Ak ale aplikácie zatvárate, batéria sa vám míňa rýchlejšie a zároveň sa môže celý smartfón spomaliť. Spoločnosť Apple nedávno aktualizovalo svoju príručku, kde radí majiteľom iPhonov, aby nezatvárali svoje aplikácie hneď po tom, ako ich použijete.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Apple vysvetľuje, že zatvoriť aplikáciu by ste mali len v prípade, že aplikácia nereaguje. Ak vám zamrzne, potom môžete vyskúšať jej zatvorenie a opätovné spustenie. To väčšinou problém vyrieši.  

Lenže prečo by ste ich nemali vlastne vypínať? Ide o niečo, čo platí nielen pri iPhonoch, ale aj Android zariadeniach. Mnohí veria, že keď majú otvorených niekoľko aplikácií na pozadí, tie im zbytočne spotrebúvajú batériu, no opak je pravdou. Dnes už moderné smartfóny pomerne agresívne spravujú aplikácie fungujúce na pozadí. Znamená to, že aplikácie, ktoré momentálne nepoužívate teda míňajú len minimálne množstvo batérie. 

Niektoré samozrejme buď omylom alebo úmyselne zneužívajú funkcie, ktoré držia aplikácie na pozadí uspaté, príkladom je aplikácia Facebook. To je však skôr výnimkou ako pravidlom. Čo sa ale stane, keď aplikácie neustále vypíname a zapíname?  

Smartfóny si dokážu výborne manažovať aplikácie samé

Keď je aplikácia na pozadí, má spustené procesy, ktoré jej dovolia otvoriť sa rýchlejšie. Existujú aplikácie, s ktorými cez deň pracujeme často, napríklad četové aplikácie, prípadne sociálne siete, internet a podobne. Ak aplikáciu zatvoríte úplne, spolu s ňou zatvoríte všetky prebiehajúce procesy na pozadí. Keď ju opäť otvoríte, celá aplikácia sa musí zapínať nanovo vrátane procesov v pohotovostnom režime. Pri úplnom zapnutí aplikácie sa typicky spotrebuje oveľa viac energie, ako keď aplikáciu necháte bežať na pozadí. Predstavte si napríklad počítač, ktorý dáte do režimu spánku. V tomto režime spotrebuje minimálne množstvo energie a dokáže sa prebudiť oveľa rýchlejšie, než keby ste ho normálne vypli. Na podobnom princípe fungujú aj aplikácie.  

Samozrejme, že keď úplne vypnete aplikáciu, tá vám neberie z batérie nič. Zatvárať by ste preto mali úplne len tie aplikácie, ktoré otvoríte napríklad len raz za týždeň. Často používané aplikácie by ste mali nechať spokojne fungovať ďalej.  

Zároveň ale treba vedieť, že o zatváranie nepotrebných aplikácií sa stará sám operačný systém, či už Android alebo iOS. Ak potrebuje zariadenie uvoľniť pamäť RAM, automaticky zatvára aplikácie na pozadí, ktoré majú nízku prioritu. Váš smartfón sa teda o čistenie pamäte stará sám. Vám ako užívateľovi stačí vedieť, že časté zatváranie a otváranie aplikácií na smartfóne má opačný účinok na batériu, než by ste čakali. Pri úplnom otváraní aplikácie sa totiž vyžaduje väčší výkon, ako pri udržiavaní aplikácie na pozadí.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre