5 funkcií, ktoré dostal váš iPhone, no mimo Európy tieto funkcie nie sú dostupné

Zákon o digitálnych trhoch núti spoločnosť Apple prispôsobiť sa novým podmienkam.

Týchto 5 funkcií dostali majitelia iPhone zariadení, no len v EÚ
Zdroj: Unsplash (Bagus Hernawan), Pixabay (Elionas2), Úprava: Vosveteit.sk

Nedávno otriasol online priestorom Európy Zákon o digitálnych trhoch, ktorý už prechádza do platnosti a mení to, ako veľkí hráči operujú. Zákon sa dotkol viacerých veľkých spoločností, no Apple, ktorá vždy hrala na svojom piesočku viac ako ostatné, sa musela prispôsobiť vo viacerých smeroch oveľa viac, ako iní giganti. 

Cítiť to môžu užívatelia operačného systému iOS, ktorí teraz dostávajú množstvo nových funkcií, ku ktorým ale mimo Európskej únie nebudete mať prístup. Portál Mashable informuje o 5 novinkách, ktoré v EÚ iOS nedávno dostal. Aké to sú?  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

5 funkcií iPhone telefónov, ktoré dostali Európania

Obchody tretích strán 

Roky mali užívatelia iPhonov možnosť sťahovať aplikácie len z oficiálneho obchodu App Store. Na jednu stranu to znamenalo vyššiu bezpečnosť, no na druhú boli nielen vývojári, ale aj užívatelia, značne obmedzovaní.  

S prijatím Zákona o digitálnych trhoch musí Apple otvoriť svoj operačný systém a dovoliť obchodom tretích strán fungovať v iOS systéme. Pre užívateľov to znamená, že dostanú nové typy aplikácií, ktoré v minulosti nemuseli prejsť cez App Store.  

App Store_apple
Zdroj: unsplash.com

Zahráte si Fortnite 

Nemusíte byť nutne hráčom, aby ste poznali fenomén, ktorým sa stal Fortnite. Ide o jednu z najpopulárnejších battle royale hier a už čoskoro sa v Európe vráti na iPhony, opäť vďaka Zákonu o digitálnych trhoch.  

Návrat kráľa sa viaže na dovolenie alternatívnych obchodov s aplikáciami. Apple vyhodila Fortnite z ponuky App Store po tom, ako sa vývojár Epic Games pokúsil obísť pravidlá o percentách z tržieb. S otvorením iOSu obchodom tretích strán môže Epic priniesť svoju najpopulárnejšiu hru späť na iPhony tým, že ju ponúkne cez svoj vlastný internetový obchod.  

fortnite_art
Zdroj: Epic Games

Sťahovanie priamo od vývojárov 

Vývojári po novom získavajú možnosť ponúknuť užívateľom stiahnutie aplikácie priamo z ich stránky. Využije to ako Epic, tak aj množstvo vývojárov, ktorí doteraz nechceli ponúkať svoje aplikácie cez App Store a odvádzať poplatky spoločnosti Apple.  

Zmena predvolených aplikácií  

iPhony umožňovali sťahovanie alternatívnych prehliadačov alebo iných aplikácií, no aj tak nemohli užívatelia zmeniť predvolenú aplikáciu na určitý úkon. Znamená to, že sa vám napríklad vždy otvoril ako prehliadač Safari, keď ste klikli na nejaký odkaz. Teraz si už môžete vybrať, či chcete namiesto Safari používať Chrome alebo Mozillu, či používať Google Mapy namiesto Apple Máp. Popri tom si môžete predvolený prehliadač Safari kompletne z iPhonu odinštalovať, čo doteraz nebolo možné.  

Internetove prehliadace
Zdroj: Vosveteit.sk

Interoperabilita a portabilita dát 

V súlade so Zákonom o digitálnych trhoch Apple umožní množstvu aplikácií tretích strán využívať funkcie iOSu. Aplikácie dostanú napríklad prístup k finančnému rozhraniu, ktoré zahŕňa dáta z Apple Card, Apple Cash a ďalších funkcií. Vývojári teda môžu k týmto funkciám získať prístup a zakomponovať ich do svojej aplikácie. Užívatelia teda nebudú musieť otvárať dve rozdielne aplikácie, aby skontrolovali svoje financie, fitness dáta alebo iné.  

Popri tom Apple uľahčuje aj prenos dát. Povedzme, že ste dlhoročný Apple užívateľ, ktorý by chcel vyskúšať Android. Ak ste chceli preniesť všetky dáta z iPhonu do Androidu, museli ste to robiť komplikovane a neintuitívne. Apple ale pracuje na jednoduchšom spôsobe prenosu dát medzi operačnými systémami.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre