Fungovanie internetu sa v Európe už o pár dní zmení. Do účinnosti vstúpi Zákon o digitálnych trhoch

Už čoskoro prejde do platnosti Zákon o digitálnych trhoch, ktorý sťaží život takzvaným "strážcom brány", ale pomôže užívateľom.

Internet v Europe
Zdroj: Alex Verrone / Shutterstock.com

Zákon o digitálnych trhoch bol prijatý v roku 2022 a v roku 2023 Európska únia rozhodla o tom, ktoré veľké spoločnosti budú týmto zákonom zasiahnuté. Už čoskoro prejde do praxe a zmení pravidlá pre veľkých hráčov, teda najväčšie technologické spoločnosti, ktoré momentálne operujú na území Európskej únie.  

Počas posledných dvadsiatich rokov sa online platformy stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov a dnes je takmer nemožné pohybovať sa v online priestore bez toho, aby sme narazili na spoločnosti ako Amazon, Google alebo Facebook. Zákon o digitálnych trhoch však nie je len o nich. Podriadiť sa mu budú musieť všetky spoločnosti, ktoré boli Európskou úniou vyhodnotené ako takzvaní “strážcovia brány” alebo “gatekeepers”.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
europska unia strazcovia brany
Zdroj: Ascannio / shutterstock.com

Takéto zmeny čakajú na strážcov brán

Strážcom brány môže byť akákoľvek spoločnosť alebo služba, ktorá si drží väčšinovú užívateľskú základňu. Tým môže nepriamo kontrolovať úspech iných menších spoločností alebo ovládať zákazníkov. Pre lepšiu predstavu, môže ísť napríklad o spoločnosť Apple a ich iPhony, ktoré mali donedávna svoj vlastný konektor lightning. Ďalším príkladom môže byť četovacia platforma ako napríklad Messenger alebo WhatsApp, ktorá robila užívateľom ťažšie alebo úplne znemožňovala komunikovať so svojimi priateľmi na inej četovacej platforme. Aby sme to zhrnuli, gatekeeperom sú spoločnosti, ktorých dominantné postavenie im poskytuje až príliš veľkú výhodu v porovnaní s konkurentmi.  

Práve títo technologickí giganti môžu ďalej určovať smer vývoja technológií a tým ovplyvňovať ekonomiku, spoločnosť, základné práva a demokraciu.  

“Účelom tejto regulácie je zabezpečiť rovnaké podmienky pre všetky digitálne spoločnosti bez ohľadu na ich veľkosť. Tento akt sa postará o jasné pravidlá pre veľké online spoločnosti s cieľom zabrániť im v ukladaní nespravodlivých podmienok podnikom a spotrebiteľom,” píše portál Európskeho parlamentu.  

Neférové praktiky spoločností vidíme častokrát napríklad na predinštalovanom softvéri v zariadeniach, ktorý nemôžeme ako užívateľ odinštalovať. Zákon o digitálnych trhoch sa však zameria aj na interoperabilitu medzi jednotlivými platformami. Tu zas môžeme uviesť ako príklad spoločnosť WhatsApp. Tá umožní cez svoju aplikáciu spravovať aj čety tretích strán, napríklad Google Správy, Messengeru a iných. Zatiaľ však nie je jasné, v akej podobe táto podpora príde.  

Zákonom o digitálnych trhoch je postihnutá aj spoločnosť Apple. O nej je známe, že presadzuje svoj ekosystém, no pod tlakom EÚ už v niektorých veciach povolila. iPhony dostávajú univerzálny USB-C konektor. Aplikácia iMessage zas dostáva podporu RCS správ, ktoré umožnia bezpečnú šifrovanú komunikáciu aj medzi Android a Apple zariadeniami.  

Tam to ale nekončí. Apple bude musieť dovoliť vo svojich zariadeniach aj inštaláciu aplikácií mimo oficiálneho App Store. Androidy majú túto funkciu už od svojho počiatku.  

Zákon sa dotkne aj online priestoru 

Európska únia chce Zákonom o digitálnych trhoch poskytnúť užívateľom možnosť, ako sa lepšie dopátrať k tomu, na základe akých dát mu daná služba odporučila obsah, aký mu odporučila. Cielená reklama sa zakáže pre mládež a veľké spoločnosti nebudú môcť použiť informácie o viere, etnicite alebo sexuálnej orientácie na cielenú reklamu.  

Toto všetko sa zmení v Zákone o digitálnych službách. Ten prechádza do platnosti popri Zákone o digitálnych trhoch. Zameriava sa na to, ako spoločnosti pracujú s informáciami o vás. Tieto pravidlá tiež pomôžu chrániť užívateľov voči škodlivému a ilegálnemu obsahu, umožnia citeľné zlepšenie odstránenia nelegálneho obsahu. Pomôžu tiež pri zvládaní škodlivého obsahu a zavedú lepšie pravidlá pre ochranu slobody prejavu.   

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre