SpravodajstvoTechnológieZariadenia

Európska únia zatlačí na výrobcov elektroniky a ďalšieho tovaru. Zmení fungovanie pozáručného servisu. Toto nás čaká!

Spotrebitelia sú tlačení do výmeny zariadení, či už drahou opravou alebo nedostatkom náhradných dielov. To by sa malo zmeniť.

Keď sa nám niečo pokazí, väčšinou rovno kúpime novú vec, či už ide o novší model smartfónu, notebooku, televízora alebo inú techniku. Investovanie do novšieho modelu sa nám častokrát vyplatí viac ako oprava staršieho zariadenia.  

Európsky parlament v utorok hlasoval o “práve na opravu” pre spotrebiteľov, čo znamená, že pre spotrebiteľov by sa malo stať jednoduchšie opraviť poškodený tovar. Za návrh hlasovalo 590 poslancov, pričom 15 bolo proti a 15 sa hlasovania zdržalo.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Právo na opravu hovorí, že predajcovia by mali uprednostniť opravu, ak je oprava lacnejšia alebo cenovo vyrovnaná výmene tovaru za rovnaký alebo nový model. Výmena je stále možná, ak sa tovar opraviť nedá, alebo by jeho oprava znevýhodnila spotrebiteľa. Európsky parlament zároveň aj zvažuje predĺženie záruky o jeden rok po oprave tovaru.

Pod tovarom sa v tomto prípade rozumie celá rada vecí, od elektroniky až po bicykle. Podľa Európskeho parlamentu by mal zákazník mať právo vyžiadať si opravu svojho produktu aj po uplynutí záruky. Aby bola pre spotrebiteľov možnosť opravy atraktívnejšia, predajcovia by mali zapožičať podobné zariadenie po dobu opravy. Ak sa nedá určitá súčiastka opraviť, predajcovia by ju mali vymeniť za novú.  

“Spotrebitelia sú častokrát od opráv odrádzaní vysokou cenou alebo nedostupnosťou náhradných súčiastok. Veľkým problémom je aj samotný dizajn produktov, ktorý čoraz viac sťažuje opravu zariadenia. Spotrebitelia tak radšej siahnu po novom zariadení, akoby mali zaplatiť za opravu. Európsky parlament verí, že nezávislé opravovne by mali mať prístup ku všetkým náhradným dielom, manuálom na opravu a nástrojom za rozumnú cenu,” tvrdí európsky parlament.

Europska unia pravo na opravu
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Oprava bude jednoduchšia a lacnejšia, s ďalšími výhodami

Európsky parlament uvažuje aj o vytvorení online platforiem, ktoré by pomohli spotrebiteľom nájsť lokálne opravovne alebo predajcov náhradných dielov. Zároveň však parlament hľadá spôsoby, ako spotrebiteľov presvedčiť, aby radšej volili opravu, ako kúpu nového zariadenia. Poslanci preto navrhujú poukážky či iné finančné výhody, ktoré by spotrebitelia dostávali na opravu zariadenia. Vďaka tomu by sa pre nás oprava stala nielen jednoduchšou, ale aj finančne atraktívnejšou.  

“Ľudia chcú, aby ich zariadenia vydržali čo najdlhšie, no ak dôjde k poškodeniu, oprava je častokrát príliš nákladná alebo príliš komplikovaná. Adoptovali sme si sériu opatrení, ktoré by spotrebiteľom zatraktívnili opravy zariadenia nad ich výmenou. Samostatne sa sústredíme aj na nezávislé opravovne, ktorým chceme ponúknuť finančnú motiváciu. Veríme, že Rada Európskej únie sa k veci vyjadrí už čoskoro, aby sme mohli tieto návrhy pretaviť do zákonov,” hovorí René Repasi, poslanec Európskeho parlamentu.  

Okrem pravidiel pre opravovne a uprednostňovanie opravy pred výmenou tovaru chce Európska únia zaviesť pravidlo, ktoré by spotrebiteľom dalo nárok žiadať od opravovní formulár s podmienkami a cenami práce. Tvorcovia legislatívy si od toho sľubujú vyššiu transparentnosť a uľahčenie porovnania ponúk na opravu. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close