AppleSpravodajstvo

Európska únia chce ľahko vymeniteľné batérie v smartfónoch, Applu sa to nepáči. Takýto má na to dôvod

Apple nechce ľahko vymeniteľné batérie v telefónoch. Má na to rázny dôvod, ktorý by používateľom priniesol viac nevýhod ako výhod. No diskusiu o tom nevylučuje.

Len nedávno sme vás informovali o tom, že od roku 2027 sa majú do smartfónov vrátiť jednoducho vymeniteľné batérie. Používatelia tak majú mať prístup ako k novým súčiastkam v originálnej kvalite, tak aj k návodom. Čo je však najdôležitejšie, prístup k batériám má byť jednoduchší, pričom výrobcovia by nemali využívať silné lepidlá a súčiastky, ktoré nemôžeme odstrániť bežným náradím. Táto regulácia má platiť na každý jeden smartfón, ktorý sa bude predávať v rámci Európskej únie. Ako sme ale všetci čakali, aspoň jeden výrobca smartfónov sa proti tejto regulácii postaví. Neprekvapivo ide o spoločnosť Apple, ktorá s nariadením nesúhlasí a prehlasuje, že to nie je vhodné riešenie.

Apple svoje iPhony nechce prispôsobiť

Americká spoločnosť Apple ide zvyčajne proti prúdu, čo sme si overili aj pri zavedení povinného konektora v podobe USB-C. Výrobca iPhonov pritom dlhé roky vsádzal na vlastný lightning konektor a keď už bol donútený pristúpiť na zmenu konektora, začal plánovať obmedzenie nabíjania pri použití neoriginálnych káblov. Európska únia však nedávno začala meniť politiku spoločnosti aj po tom, čo jej prikázala umožniť inštaláciu aplikácií z obchodov tretích strán a upraviť tak aj svoj softvér.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
udrzanie ceny iphone telefonov
Zdroj: Pixabay.com (JESHOOTS-com a geralt)

Zdá sa však, že ďalšie nariadenia Európskej únie začalo robiť spoločnosť Apple vrásky na čele. Rozprávame sa o nariadení spojenom s možnosťou jednoduchej výmeny batérie. Práve toto nariadenie by totiž spôsobilo, že odolnosť telefónov, na ktorej americký gigant tak dlho pracuje, by bola narušená. A to sa už Applu nepáči.

Takto znie vyjadrenie spoločnosti

To, že sa Apple sa postavil proti tomuto nariadeniu, nie je žiadne prekvapenie. Dôvodom je najmä to, že Európska únia bude vyžadovať jednoduchú výmenu batérie v každom telefóne predanom na svojom území. Ak teda zariadenia nebudú toto nariadenie rešpektovať, nebudú sa môcť predávať na území únie. Je tu však možnosť, že ak by sa nariadeniu postavil práve Apple, tak by mohol získať akúsi výnimku. No otázkou zostáva, či k rovnakému kroku sa neuchýlia aj ostatní výrobcovia telefónov, čo by nás mohlo na konci dňa vrátiť do aktuálneho stavu. No prečo Apple je proti tomuto opatreniu? Nižšie sa môžete pozrieť na vyjadrenie Johna Ternusa, viceprezidenta hardvérového inžinierstva spoločnosti.

„Myslím že je to komplikované a že je dôležité, aby sme o tom diskutovali, pretože ako som povedal predtým, iPhone má certifikáciu IP68, čo znamená že sú odolné voči vode,.. hovorí Ternus. „Ale aby ste dosiahli taký level odolnosti voči vode, tak stojí za tým komplexný dizajn, je tam veľa tesnenia a podobne, aby to držalo vodu mimo, takže to robí zariadenia ťažko otvoriteľné. Takže tam musí byť nejaké vyváženosť. Veríme, že ak ľudia potrebujú vymeniť batériu, tak by to malo byť bezpečné a efektívne. Mali by preto navštíviť Apple Store alebo servisné strediská. Musíme preto vytvoriť vyrovnaný vzťah medzi odolnosťou zariadenia a opraviteľnosťou.“, dopĺňa.

Americký gigant teda uvádza, že pre možnosť výmeny batérie by telefóny prišli o svoju odolnosť. Týmto argumentom by teda Apple mohol docieliť to, že by Európska únia nakoniec svoje nariadenie pozmení. Umožnením jednoduchej výmeny batérie by sme totiž mohli riskovať poškodenie iných častí telefónu.

Myslíte si, že jednoduchú výmenu batérií v našich telefónoch potrebujeme? Alebo ste skôr na strane odolnosti? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close