RECENZIA: Samsung Galaxy S24 Ultra je kráľom medzi kráľmi. V súčasnosti ide o jeden z najlepších modelov, ak nie o najlepší smartfón medzi Androidmi

Samsungu Galaxy S24 Ultra je dnes len ťažko možné niečo vyčítať.

Zdroj: Vosveteit.sk

Samsung na prelome polovice januára predstavil novú produktovú radu smartfónov Galaxy S24. Medzičasom sme mohli vyskúšať najmenej vybavený model z radu, S24. Najnovšie sa nám do redakcie dostal model, ktorý stojí na opačnej strane, S24 Ultra.

So smartfónom Ultra som mal možnosť zoznámiť sa po dobu viac ako jedného týždňa a nižšie vám prinášam skúsenosti, ktoré som s týmto zariadením nadobudol.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Recenzia Galaxy S24 Ultra

Od balenia zariadenia toho moc nečakajte

Tak ako pri modely S24, tak aj v tomto prípade, v balení toho veľa nehľadajte. Nájdete tam sponku na SIM kartu, USB-C kábel, smartfón a niekoľko návodov. Osobne ma mrzí, že Samsung nepribalil aj obal alebo neaplikoval na displej ochranné sklíčko. Ide predsa len o drahšie zariadenie, kde by toto malo byť povinnou výbavou.

Prejdime ale k samotnému spracovaniu zariadenia. Tam mu len ťažko môžem niečo vyčítať. Smartfón sa môže po prvýkrát pochváliť titánovým rámom a jeho matná úprava mu bezpochyby pridáva pocit luxusu. Čo musím pochváliť je aj to, že displej je rovný a nie je zaoblený. Vďaka tomu môžete na displej aplikovať ochrannú fóliu, ktorá sa vám nebude po pár dňoch odliepať. Taktiež musím pochváliť ostrejšie hrany zariadenia. Telefón sa v ruke drží skvelo.

Galaxy S24 Ultra recenzia_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako môžete vidieť nižšie na snímkach, tak v spodnej hrane zariadenia nájdeme USB – C výstup, slot pre SIM kartu či dotykové pero. V pravej hrane zariadenia je tlačidlo uzamykania a ovládanie hlasitosti. Zabudnite ale na to, že ku tlačidlám sa dostanete pri práci s ním v jednej ruke. Smartfón je jednoducho veľký na to, aby ste jednou rukou dočiahli na všetky tlačidlá, hlavne ovládanie hlasitosti. Ostatné hrany sú čisté. Spomenúť musím ešte IP68 certifikáciu. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o jeden z najvyšších stupňov odolnosti voči prachu aj vode.

V súvislosti s perom musím podotknúť, že sa ním pracuje rovnako ako v predošlom modely telefónu pričom zostalo identické. V každom prípade ale ide o skvelý doplnok, ktorý rozširuje možnosti, ako môžete so zariadením pracovať.

Galaxy S24 Ultra recenzia_pero
Zdroj: Vosveteit.sk

Na zadnej strane nájdeme mierne vystupujúce kamerové snímače, ktoré o niečo málo viac vykukajú z chrbta mobilu ako pri modely S22 Ultra. Ale na prvý pohľad si tento rozdiel ani nevšimnete. Bohužiaľ, nemal som k dispozícii S23 Ultra, aby som to porovnal aj tu. Keď už spomínam snímače, tak musím povedať, že keď zatrasiete telefónom, tak budete počuť hrkanie. Nezľaknite sa, smartfón nie je poškodený. To hrkajú šošovky v kamere. Aby som bol presný, hrkanie spôsobuje mechanizmus optickej stabilizácie obrazu (OIS). Nejde o vadu.

Galaxy S24 Ultra recenzia_kamerovy modul
Zdroj: Vosveteit.sk

Mimochodom, rozmery zariadenia sú 79 x 162,3 x 8,6 mm váži 233 gramov. Vo vrecku nohavíc ho tak budete cítiť.

Displej zariadenia

Jednou z najdôležitejších vecí na smartfóne je displej, s ktorým pracujeme prakticky neustále. Galaxy S24 Ultra má 6,8“ panel typu Dynamic AMOLED 2X s obnovovacou frekvenciou 1 až 120 Hz. Maximálne rozlíšenie displeja je 1440 x 3120 bodov. V nastaveniach telefónu si môžete ale zmeniť rozlíšenie displeja. Predvolene je nastavená „zlatá stredná cesta“. Po pravde, nie je ani dôvod, aby ste ho zvyšovali. Rozlíšenie je dostatočne jemné. Displeju nechýba ani technológia Vision Booster. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o technológiu, ktorá ponúka 100% rozsah farieb vo farebnom rozsahu DCI-P3 do úrovne maximálneho jasu. Len pre zaujímavosť, nejde ale o novinku. Túto technológiu priniesli už modely z produktovej rady S22. Keď už spomínam vlastnosti displeja, tak musím spomenúť aj jas, ktorý dosahuje 2 600 nitov. Len pre porovnanie, minuloročný model ponúkal „iba“ 1 750 nitov. Takto rok dozadu som hovoril, že na displeji uvidíte všetko a to aj v situácii, kedy vám budú na neho dopadať slnečné lúče. Rovnako je to aj tentokrát. Samsung tiež po prvýkrát urobil okolité rámy rovnako tenké na všetkých stranách.

Galaxy S24 Ultra recenzia_displej_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka odolnosti predného panelu, tak ten je po novom pokrytý sklom Corning Gorilla Armor, ktoré sľubuje o 50 % dlhšiu trvanlivosť a štyrikrát lepšiu odolnosť proti poškriabaniu. Z pochopiteľných dôvodov, som ale toto tvrdenie neoveroval v praxi. Čo som ale nosil telefón vo vrecku nohavíc, tak som nezaevidoval na ňom žiadne škrabance, teda na obrazovke. Jednou z ďalších noviniek je, že na displeji uvidíte výrazne menej odleskov v najrôznejších svetelných podmienkach. To môžem potvrdiť, že tomu skutočne tak je.

Spolu s novou nadstavbou One UI 6.1, by sme dal do pozornosti ešte jednu zaujímavú funkciu, ktorá sa dotýka funkcie Always on Display, kde môžete funkciu prepnúť na automatiku. Táto funkcia robí to, že deteguje, že je napríklad vo vrecku nohavíc, tak funkciu vypne. To má za dôsledok šetrenie energie batérie.

Galaxy S24 Ultra One UI 6.1 Always On Display_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Výkon smartfónu a softvér

Menej výkonné modely z radu S24 sú vybavené čipom Exynos 2400, no Ultra sa môže pochváliť čipom Snapdragon 8 gen 3 a grafickým čipom Adreno 750. Dopĺňa ho 12 GB RAM a úložný priestor o kapacite 256 GB / 512 GB, resp. 1TB typu UFS 4.0. Ako môžete vidieť v teste nižšie, tak smartfón má výkonu na rozdávanie. Nemusíte sa báť, že by nejakú úlohu v nadchádzajúcich rokov nezvládol alebo by zaváhal. Všetko beží bleskurýchlo a plynulo bez sekania. Ide o jeden z najlepšie optimalizovaných Samsung smartfónov, aký som držal v ruke za posledné roky. Tu by som ešte doplnil, že skutočne cítiť rýchlejšiu reakčnú dobu zariadenia, keď ho porovnám s mojim S22 Ultra. Telefón jednoducho reaguje bleskovo a takmer okamžite, zatiaľ čo môj primárny telefón, ktorý síce je rovnako dobrý „šprintér“, keď ho ale postavím vedľa S24 Ultra, tak ide o šprintéra, ktorý už nebehá tú najvyššiu ligu.

Galaxy S24 Ultra test vykonu_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka skeneru odtlačkov prsta, tak ten je umiestnený v spodnej časti obrazovky a je rovnaký, ako tomu bolo rok dozadu. Musím konštatovať, že funguje spoľahlivo a rýchlo. Samozrejme, smartfón môžete odomykať aj skenom tváre, ktorý funguje rovnako dobre s výnimkou zlých svetelných podmienok, kedy niekedy zaváhal a telefónu trvalo sekundu či dve, aby ma rozpoznal. Pre mňa z pohľadu hardvéru asi tou najvýraznejšou zmenou je 1,9-krát väčšia odparovacia komora. Vďaka tomu vydrží telefón pri rovnakých úlohách, ako tomu bolo rok dozadu, pracovať dlhšie pri plnom výkone. No musím podotknúť, že ak telefónu dáte skutočne zabrať, tak má tendenciu sa zahriať aj na 40 °C a je to cítiť nielen na ráme, ale aj na jeho chrbte. Čo som študoval recenzie mojich kolegov, tak niektorí sa pozreli na zahrievanie aj podrobnejšie a zistili, že sa telefón zahrial rýchlejšie ako S23 Ultra, no čo sa týka výkonu, tak S24 Ultra si ho udržal dlhšie.

Galaxy S24 Ultra test vykonu_2
Zdroj: Vosveteit.sk

V súvislosti s výkonom by som ešte spomenul, že ho využijete v režime DeX, kedy môžete so smartfónom pracovať ako s bežným kancelárskym notebookom. Keď príde reč na softvér, tak zariadenia na trh prišlo s Androidom 14 v kombinácii s One UI 6.1. Novinkou ale je 7-ročná softvérová podpora a netýka sa to len bezpečnostných záplat, ale aj nových verzií Androidu. Len pre porovnanie, pri predošlých generáciách, Samsung garantoval len 5 rokov aktualizácií.

Samsung Galaxy S24 Ultra softver
Zdroj: Vosveteit.sk

Kapacita batérie dosiahla 5 000 mAh. Pre mnohých bude ale sklamaním, že Samsung neinovoval rýchlosť nabíjania, ktorá je „len“ 45 W. Na každom predstavení novej rady S Galaxy sa pýtam na rýchlosť nabíjania, a odpoveď je rok čo rok rovnaká: „Keď chceme zabezpečiť dlhú životnosť batérie, tak niekde musíme nájsť kompromisy“. Podľa mňa sú to kecy. Keď to dokáže konkurencia, tak prečo nie aj Samsung?! Prejdime ale ďalej. Samozrejme, nechýba ani bezdrôtové nabíjanie či reverzné. Zmeny v oblasti nabíjania ale vo všeobecnosti oproti minulému roku a tomu predtým a tomu predt,.. neočakávajte. Nie sú tam. Pochváliť ale musím výdrž zariadenia na jedno nabitie. Bez väčšej námahy sa dostanete pohodlne na jeden a pol dňa , prípadne aj na až dva v závislosti od toho, ako aktívne so smartfónom pracujete. Respektíve hravo dosiahnete 7 až 9 hodín zapnutého displeja.

Mimochodom, smartfón podporuje technológiu Wi-Fi 7, no otázne je, či túto funkciu reálne využijete. Na to, aby ste ju mohli používať, potrebujete totiž router s podporou tejto technológie.

AI funkcie

Spomenúť musím ale aj AI funkcie telefónu. Tie si je potrebné povoliť v nastaveniach smartfónu cez kartu Pokročilá inteligencia. Prejdem hneď k tým, ktoré mňa zaujali najviac. Vzhľadom na to, že často čítam obsah na rôznych weboch, tak jednou zo zaujímavých funkcií je sumarizácia obsahu z článkov, ktorá je dostupná cez vstavaný internetový prehliadač. Odporúčam ale dávať spracovať podrobný súhrn, lebo pri jednoduchom súhrne pri dlhých textov, nie všetko podstatné AI vystihne.

Čo ma ale pri tejto funkcii sklamalo je, že aktuálne chýba slovenský jazykový balíček. Nieže by ste nemohli sumarizovať text v Slovenčine, môžete, ale keď chcete sumarizovať napríklad anglický text, tak telefón (aktuálne) neumožňuje, aby ste sumarizáciu mali vo vašom rodnom jazyku. Podľa informácií, ku ktorým som sa dostal, slovenský jazykový balíček príde neskôr v tomto roku, no presný termín vám neviem povedať.

Galaxy AI_sumarizacia textu_podporovane jazyky
Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalšou zaujímavou funkciou je úprava fotografií pomocou AI, kedy môžete napríklad vybrať nejaký objekt na fotke a premiestniť ho napríklad na druhú stranu snímky, prípadne ho odstrániť. Umelá inteligencia prázdne miesto následne vyplní okolitým prostredím. Ak pôjde o väčší zásah, tak môže na dané miesto vložiť dokonca aj iný obsah. Pri niektorých úkonoch ale, ako napríklad na fotografii nižšie, nie vždy si AI poradilo objekt riadne odstrániť a nahradiť. AI napríklad nepracuje dokonalo s tieňmi, škoda. Neznamená to ale, že Samsung tento nedostatok neskôr neodstráni.

Skrátka, niekde táto funkcia funguje lepšie a niekde horšie. Ďalšou zaujímavou funkciou v súvislosti s AI a fotografiami je možnosť odstránenia odtieňov zo snímky. Predstavte si situáciu, že letíte lietadlom a fotíte si výhľad, no na snímke cez okno, je na ňom aj váš odraz. Pomocou umelej inteligencie môžete tento odraz odstrániť. Táto funkcia funguje na jednotku.

Telefón podporuje ale aj ďalšie AI funkcie, ktorým sa podrobnejšie venoval v recenzii na S24. Ide napríklad o sumarizáciu poznámok, Circle to Search a ďalšie.

Kamera smartfónu

Samsung vybavil telefón ultraširokým snímačom s rozlíšením 12 MPix (f2,2 a uholom záberu 120˚), širokouhlým fotoaparátom s rozlíšením 200 MPix (f1,7 a uhlom záberu 85˚), teleobjektívom s rozlíšením 50 MPix (s podporou 5x optického priblíženia f3,4 a uhlom záberu 22˚) a 10 MPix teleobjektívom (s podporou 3x optického priblíženia, f2,4 a uhlom záberu 36 ˚). Ak tam hľadáte veľa rozdielov oproti modelu S23 Ultra, tak ich tam moc nenájdete. Galaxy S23 Ultra má prakticky identický kamerový systém okrem oboch jeho teleobjektívov s 10MP, ktoré poskytujú 3x a 10x optický zoom. Ale vo všeobecnosti môžem povedať, že smartfón fotí nadpriemerne a potvrdzuje to aj odborná porota DXOMARK, podľa ktorej ide aktuálne o 18. najlepší fotomobil na trhu. Prejdime ale hneď ku vzorkám, ktoré si môžete pozrieť nižšie (snímky prešli kompresiou. V plnej kvalite ako aj ďalšie vzorky si môžete pozrieť na tomto odkaze).

Nižšie si môžete pozrieť vzorky videa, ako natáča Galaxy S24 Ultra pri rôznych rozlíšeniach a v rozličných podmienkach.

S24 Ultra 8K video

S24 Ultra 4K video

S24 Ultra 8K video noc

S24 Ultra 4K video noc​

Ako ste mohli vidieť vyššie, tak aj kvalita videa je vysoko nadpriemernou a to pri rôznych podmienkach, ako sa na vlajkovú loď patrí.

Aký teda Galaxy S24 Ultra je?

Samsung Galaxy S24 Ultra je smartfón, ktorý patrí medzi to najlepšie, čo si dnes môžeme zadovážiť. Ťažko mu dnes niečo vyčítať. Má prémiové telo, prémiový displej, podarenú kameru, skvelú výdrž batérie a čerešničkou na torte je, že ponúka viacero AI funkcií, ktoré sú v mobilných zariadeniach novinkou. Treba ale podotknúť, keď sa pozriete na AI funkcie bližšie, tak väčšinu z nich spoločnosť vyvinula v spolupráci s Googleom. Predpokladám preto, že veľká časť AI funkcií sa neskôr dostane aj do ďalších vlajkových modelov konkurencie. V každom prípade ale, S24 Ultra odštartoval jednu z nových ér, ktorá je na vzostupe.

Na druhej strane, Samsung si za telefón nechá riadne aj zaplatiť. Kde sa mohol Samsung pochlapiť je, aby konečne zvýšil výkon nabíjania aspoň na úroveň strednej triedy telefónov Xiaomi. To je ale asi jediná výčitka, ktorú mám voči telefónu.

Otázkou je, oplatí sa jeho kúpa a komu? Osobne používam model S22 Ultra a zvažujem už nejaký ten piatok, že si zadovážim nové zariadenie. Stále rozmýšľam, či ten upgrade je natoľko veľký, aby sa mi oplatil a som na vážkach, aby som tak spravil. V prospech hovorí, že dostanem o triedu rýchlejší smartfón, nové AI funkcie, ktoré inou cestou do telefónu nedostanem a zbavím sa zaobleného displeja, ktorý nie je to pravé orechové. V zásuvke mám ale aj model S21, kde by som už neváhal. V prípade modelu S23 Ultra veľa zásadných rozdielov nenájdete a okrem toho viacero AI funkcií príde s oneskorením približne pol roka aj do tohto modelu. Tu by som teda upgrade vylúčil, neoplatí sa. Ale pri starších modeloch veselo do toho, rozdiel k lepšiemu reálne pocítite.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre