RECENZIA: CyberGhost VPN prekvapil nielen cenou, ale aj funkciami. Za málo peňazí si môžete chrániť vaše online súkromie
CyberGhost VPN má veľa funkcií a je dostupný za málo peňazí. Ak si chcete chrániť online súkromie, tak táto služba sa vám bude páčiť.
Súkromie na internete je čoraz diskutovanejšou témou a to hlavne v dobe, kedy na nás číhajú rôzne kybernetické hrozby a veľké nadnárodné spoločnosti zbierajú o nás informácie cez všadeprítomné sledovače. Mnoho ľudí preto siaha po rôznych nástrojoch, ako si ochrániť súkromie. Najčastejšie za týmto účelom používame rôzne VPN služby. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o akúsi službu, ktorá vytvára akýsi most medzi vami a internetovými stránkami, ktorá maskuje vašu IP adresu, aby vás rôzne sledovače a ďalšie nástroje nevedeli identifikovať. Rovnako je táto komunikácia šifrovanou, vďaka čomu nikto nevidí, čo reálne robíte na internete.
Pravdou ale je, že nie každá VPN je rovnakou. V minulosti sme mohli byť svedkami rôznych únikov dát z týchto služieb. Zväčša ide o bezplatné služby, ktoré majú v sebe bezpečnostné diery alebo prípadne oni predávajú dáta o používateľoch ďalej. Preto, ak sa rozhodnete používať VPN službu, tak najlepšou voľbou je siahnuť po alternatíve s dobrým menom. Jednou z týchto služieb je aj CyberGhost VPN, ktorú som mal možnosť vyskúšať. Nižšie sa vám pokúsim sprostredkovať skúsenosti s touto službou vrátane jej silných a slabých stránok.
Cyberghost VPN je služba, ktorá je prevádzkovaná z Bukurešti v Rumunsku a jej história siaha do roku 2011. V súčasnosti sa chváli približne 38-miliónmi zákazníkmi. Službu mnohí recenzenti hodnotia ako jednu z tých lepších. Dôvodom je, že ponúka viac ako 9 600 serverov naprieč viac ako 100 krajinami.
Jednou z hlavných výhod služby je, že aplikáciu môžete používať naprieč siedmimi zariadeniami. K dispozícii je aplikácia pre Windows, macOS, Linux Android či iOS. Taktiež treba spomenúť, že používanie služby nie je limitované len na používanie na telefóne čí počítači. Službu môžete súbežne používať aj na tablete, chytrom televízore, herných konzolách a dokonca aj na routery. Spoločnosť tiež ponúka zabudovanú ochranu pred únikom DNS a zabudovaný prepínač Zabiť (kill switch), ktorý okamžite preruší internetové pripojenie, ak dôjde k prerušeniu VPN.
Aké hlavné funkcie a šifrovanie používa CyberGhost VPN?
Táto VPN používa šifrovanie AES-256. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide šifrovací štandard, ktorý používa, ako už z jeho názvu plynie, 256-bitový šifrovací kľúč. Vo všeobecnosti sa tento šifrovací štandard považuje za jeden z najbezpečnejších šifrovacích algoritmov dostupných pre verejné použitie. Táto sieť VPN navyše funguje s protokolom WireGuard.
Neprehliadni
Okrem iného služba rovnako ponúka zabudovanú ochranu pred únikom DNS a zabudovaný prepínač „Kill switch“, ktorý okamžite preruší internetové pripojenie, ak dôjde k prerušeniu VPN. CyberGhost ponúka aj niektoré ďalšie výhody, ako napríklad automatický prepínač, ktorý vás automaticky pripojí k najlepšiemu serveru pre streaming alebo torrenting. CyberGhost má rovnako aj dedikované servery pre hranie hier. Pomocou pár kliknutí si môžete vybrať server, ktorý vám vyhovuje najviac. VPN má tiež funkciu „NoSpy„, ktorá je určená pre ešte vyššiu úroveň súkromia. V prípade tejto funkcie môžete využívať servery, ku ktorým nemá prístup nikto iný, ako sú zamestnanci spoločnosti a rovnako sú prispôsobené aj pre rýchlejšie internetové spojenie. Pre tých, ktorí nevedia, tak servery VPN sú typicky umiestnené v dátových centrách tretích strán. Všetky ich servery však bežia iba na RAM, čo znamená, že každý reštart vymaže všetky dáta, takže sa k nim nie je možné dostať, sú totiž fyzicky odstránené zo stroja.
Ako vyzerá CyberGhost VPN aplikácia pre počítač?
Používanie Cyberghost VPN na počítači je pomerne jednoduché. Potom, ako stiahnete aplikácie a prihlásite sa, tak na vás vyskočí rozhranie, ako môžete vidieť nižšie.
K samotnej VPN sieti sa môžete pripojiť pomocou tlačidla zapínania. Automaticky vás služba pripojí k najvhodnejšie sieti. Nižšie na snímke sa môžete pozrieť, ako to vyzerá, keď ste pripojení k VPN sieti. Okrem iného uvidíte nielen to, ku akému serveru ste pripojení, ale aj vašu (VPN) IP adresu.
Aké sú prenosové rýchlosti cez VPN?
Čo musím na CyberGhost VPN pochváliť, tak to sú prenosové rýchlosti naprieč rôznymi servermi. V mojom teste som otestoval najbližšie servery v našom okolí, no i jeden za ďalekou mlákou, teda v USA. Vo všeobecnosti musím povedať, že síce som zaznamenal mierne rozdiely v rýchlosti (v uploade boli o niečo väčšie) v porovnaní s mojím internetom, tak rozdiely neboli vôbec dramatické.
Moja rýchlosť internetu podľa testu bola – 306,73 Mbps (download) a 25,70 (upload) Mpbs. Nižšie si môžete pozrieť prenosové rýchlosti naprieč vybranými servermi.
- Bratislava (Slovensko) 292,88 (download) / 24,47 (upload)
- Viedeň (Rakúsko) 289,37 (download) / 24,51 (upload)
- Praha (Česko) 274,37 (download) / 5,63 (upload)
- Budapešť (Maďarsko) 284,72 (download) / 24,43 (upload)
- Zagreb (Chorvátsko) 231,84 (download) / 4,45 (upload)
- Ljublana / Slovinsko 258,26 (download) / 5,01 (upload)
- Živnice / Bosna a Hercegovina 104,06 (download) / 24,43 (upload)
- Varšava / Poľsko 153,24 (download) / 24,29 (upload)
- New York / USA 71,86 (download) / 21,73 (upload)
Môžem vo všeobecnosti konštatovať, že rýchlosti sú dostatočne rýchle na to, aby som mohol sledovať videá vo vysokom rozlíšení bez toho, aby som sa nejako limitoval. V prípade odozvy som sa držal v priemere niekde okolo 30 až 100 milisekúnd. Celkom zaujímavou funkciou pre hráčov je, že si môžu dostupné servery zoradiť aj podľa pingu.
Ako sme už vyššie spomínali, tak CyberGhost VPN ponúka aj servery, ktoré sú určené výlučne na streamovanie, čo je ďalšia výhoda tejto služby. Vďaka tomu nemusíte preklikávať medzi servermi, ktoré majú najlepšie prenosové rýchlosti, aplikácia vám ich vyselektuje pre každú krajinu sama. Služba je mimochodom kompatibilná s viac ako 40-hlavnými streamovacími službami, vďaka čomu si môžete vychutnať širokú nádielku obsahu prakticky odvšadial. Streamovanie obsahu som skúšal na týchto platformách Netflix, Prime, Hulu, ITV Player, 10Play a môžem povedať, že funguje bezproblémovo. Rovnako to platí aj pre tých, ktorí sťahujú cez torrenty.
Zaujímavou funkciou aplikácie rovnako je, že si môžete nastaviť, aby sa vám VPN služba automaticky zapínala napríklad vtedy, keď otvoríte konkrétnu aplikáciu (napríklad prehliadač Chrome). Samozrejme, môžete si nastaviť aj to, aby sa vám VPN služba zapínala pri štarte počítača. Isteže, nechýbajú ani ďalšie pokročilé funkcie, pomocou ktorých si môžete prispôsobiť chod aplikácie. Nájdete ich v sekcii „Smart rules“, teda chytré pravidlá.
Aplikácia pre smartfón
Ako som už vyššie spomínal, tak dostupná je aj mobilná aplikácia. Tá je rovnako jednoduchá na použitia, ako je to aj v prípade počítača. Stiahnuť ju môžete z Obchodu Play cez odkaz nižšie.
Po otvorení aplikácie sa stačí prihlásiť a pripojiť sa k serveru. Hlavná ponuka ponúka rovnaké sekcie, VPN servery, VPN servery určené na streamovanie a obľúbené servery. Isteže, nechýbajú ani nastavenia aplikácie, pomocou ktorých si môžete prispôsobiť fungovanie aplikácie na telefóne. Napríklad, aký protokol chcete využívať (OpenVPN alebo WireGuard), či chcete mať zapnutú ochranu na Wi-Fi a podobne.
Môj tip je, pridať si do notifikačnej lišty skratku na VPN, pomocou ktorej môžete zapínať, resp. vypínať pripojenie sa k internetu cez VPN.
Na čo všetko môžete použiť ešte VPN?
Hlavnou úlohou VPN je ochrana súkromia, no nejde o jedinú vymoženosť, ako môžete túto technológiu využiť. Pravdepodobne nikoho neprekvapíme, keď povieme, že produkty a služby sú naprieč našou krajinou v inej cenovej kategórii, hoci sú identické. Rovnako to platí aj naprieč krajinami. Online služby, ako je napríklad predplatné za YouTube Music a podobne, je oveľa lacnejšie v krajinách s menej rozvinutou ekonomikou ako u nás. Tak prečo to nevyužiť? Samozrejme, hovoríme len o jednej zo služieb, kde viete využiť túto fintu, aby ste platili menej. Stačí si zmeniť len IP adresu zo Slovenska napríklad na Moldavsko a zmení sa vám aj cena predplatného na 99 UAH, čo sú necelé 3€.
Ak túto fintu využijete, tak vám odporúčame tieto služby registrovať na separátny e-mail a nie na váš hlavný. Využiť ju ale môžete pri rôznych online službách či predplatnom online, napríklad za softvér na editáciu fotografií a podobne.
Samozrejme, službu môžete využiť aj za účelom k prístupu k stránkam, ktoré sú u nás blokované, resp. k webom, ktoré sú blokované pre obyvateľov iných krajín ako pre domácich. CyberGhost VPN tiež ponúka šikovný nástroj na zablokovanie sledovačov, blokovanie reklamy a blokovanie škodlivého softvéru, čo môže byť pre mnohých ďalším lákadlom.
Zhrnutie
CyberGhost VPN patrí medzi dostupnejšie VPN služby, ktoré nezruinujú váš rozpočet. Mesačne vás táto služba bude stáť menej ako je jedna bageta na pumpe, a preto stojí za zvážanie, či to nestojí za to, aby ste sa chránili v online priestore. V súčasnosti služba má masívnu 83% zľavu pri dvojročnom pláne. Okrem iného, dostanete ešte aj tri mesiace zadarmo. Prenosové rýchlosti sú dostatočne rýchle na to, aby ste mohli robiť na internete prakticky čokoľvek. Od sledovanie filmov až po sťahovanie veľký súborov. Rovnako treba spomenúť, že aj hráči hier si prídu na svoje vďaka funkcii vyhľadania serverov podľa odozvy. Za mňa ide teda o podarenú službu, ktorú môžem odporučiť.
Komentáre