RECENZIA: Samsung Galaxy A54 5G vo svojej triede patrí medzi špičku

Samsung Galaxy A54 5G je veľmi sympatická stredná trieda.

Recenzia Samsung Galaxy A54 5G
Zdroj: Vosveteit.sk

Keď testujeme nové smartfóny, tak väčšinou sa nám do redakcie dostanú vlajkové lode, no tentokrát k nám zavítal smartfón Samsung Galaxy A54 5G, ktorý patrí medzi dostupnejšie zariadenia. Rovnako treba povedať, že v súčasnosti patrí medzi najpredávanejšie smartfóny na trhu. Dovoľte mi, aby som vám nižšie priniesol postrehy z používania tohto zariadenia. Pevne verím, že vám pomôžu správne si vybrať váš nový smartfón.

Aký je Samsung Galaxy A54 5G?

Galaxy A54 na prvý pohľad zaujme. Mne sa dostal do ruky v zelenom prevedení a musím povedať, že telefónu v pozitívnom slova zmysle pridáva na kráse zadná sklenená stena. Na prvý pohľad mobil vyzerá o triedu drahšie, ako do ktorej patrí. Ako ho ale chytíte do ruky, tak rýchlo zistíte, že Samsung použil menej hodnotené materiály ako pri vlajkových zariadeniach. Niet sa ale čomu čudovať, smartfón patrí do strednej triedy. Ale nič to nemení na kvalite jeho spracovania, ktorému nemožno toho veľa vyčítať. Čo ma ale milo prekvapilo je, že zariadenie, ktoré som dostal na recenziu, má už za sebou viacero testovaní a nie je na ňom vidno, že by bol používaný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samotné balenie telefónu neobsahuje toho veľa. Kľudne ho môžeme nazvať chudobným. Nečakajte v balení žiadnu rýchlo nabíjačku alebo niečo podobné. Je v ňom len to najnutnejšie. Manuál k telefónu, špendlík na vybratie šuplíka pre SIM kartu a kábel na nabíjanie.

Čo ale poteší je, že smartfón disponuje ochranou IP67, čo znamená, že je odolný voči vode a prachu. Jeho váha sa zastavila na 202 gramoch, čo môže byť pre niekoho veľa. Mne osobne to nevadí a ani to, že pôsobí pomerne robustne. Rozmery zariadenia sú 76.7 mm x 8.2 mm x 158.2 mm. Smartfón ako taký sa drží v ruke komfortne a hlavne máte na dosah jednou rukou všetky ovládacie prvky, ako sú úprava hlasitosti či zamknutie zariadenia. Obe tlačidla sú situované v pravej hrane zariadenia, zatiaľ čo tá ľavá je prázdna. Keď už spomínam hrany, tak mi dovoľte povedať, že sú vyrobené z plastu. V spodnej hrane nájdete reproduktor, ktorý a spolupracuje s vrchným reproduktorom, ktorý nájdete tesne nad displejom. Spolu vytvárajú stereo zvuk, ktorý je dostatočne hlasný a čistý. USB-C port je umiestnený v spodnej hrane, zatiaľ čo slot pre SIM kartu nájdete na opačnej strane.

V zadnej stene zariadenia nájdete vytŕčajúce snímače spolu s jednotónovým LED bleskom. Samsung inšpiráciu bez pochyby našiel v modelovej rade S, keď navrhol zadnú stenu, a mne sa to páči! Možno aj preto pocit z používania zariadenia je, že držíte v ruke oveľa drahší smartfón. V spodnej časti je logo spoločnosti. Čo sa týka skenera odtlačkov prstov, tak ten je umiestnený pod displejom v spodnej časti obrazovky. Pri ňom musím povedať, že pracuje bravúrne. Málokedy sa mi stalo, že by zaváhal. No musím doplniť, že na to, aby pracoval dobre, tak som si do zariadenia musel nahrať viacero skenov rovnakého prsta. Keď som mal sken prsta nahratý len jedenrkát, tak to nebolo to pravé orechové.

Recenzia Samsung Galaxy A54 5G zadna stena
Zdroj: Vosveteit.sk

Do rúk, ako som už vyššie spomínal, sa mi dostal model v zelenom prevedení. Prekvapilo ma, že nie je lapačom odtlačkov prstov, ako to býva zvykom. No, ak siahnete po prevedení v čiernom, tak sa pripravte, že tam odtlačky uvidíte.

Displej

Prejdime ale rovno k displeju, ktorý je plochý. Spomínam to hlavne preto, že mnoho ľudí nemá rado ohnuté displeje, lebo sa z nich odlepujú ochranné sklíčka či fólie. Mimochodom, ak sa pýtate, či Samsung aplikoval na displej ochrannú fóliu, tak odpoveď je, že nie. Škoda, za toto má u mňa Samsung mínusový bod. Poďme ale ďalej. Ide o AMOLED displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Pokrytý je sklíčkom Gorilla Glass 5. Obrazovka podporuje okrem iného HDR10 + či maximálnu svietivosť do 1000 nitov, ktorá postačuje na to, aby ste na displej videli obsah aj počas toho, ako dopadajú na neho slnečné lúče. Sem tam ale, si budete musieť rukou pritieniť, aby ste videli obraz. Nie je to ale nič strašné.

Recenzia Samsung Galaxy A54 5G displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Rozlíšenie displeja je 1080 x 2340 bodov (403 ppi). Pomer strán je 19.5:9. Samozrejme, ako to býva u AMOLED displejov zvykom, tak podporuje aj populárnu funkciu Always On Display, ktorá dokáže zobrazovať dôležité informácie na uzamknutej obrazovke. Farby displeja sú pomerne živé, no nie až tak, ako pri vlajkových zariadeniach. Ak ste ale doposiaľ nemali v ruke model telefónu ako napríklad Galaxy S22 či S23, tak to ani nespozorujete. Vo všeobecnosti  nemám ale toho moc čo vytknúť obrazovke. Rozlíšenie je dostatočne vysoké, vykresľovanie farieb je nadpriemerné, hoci sa nemôže rovnať vlajkových lodiam, a svietivosť rovnako nepodlieza priemer. Ak by som chcel byť veľmi kritický, tak možno rámčeky okolo displeja sú o niečo väčšie, ako som zvyknutý, no po niekoľko dňovom používaní, mi prestali vadiť. Len pre zaujímavosť, predošla generácia modelu má tenšie rámčeky.

Recenzia Samsung Galaxy A54 5G displej_ramceky
Zdroj: Vosveteit.sk

Výkon a batéria

Smartfón je poháňaný čipom Exynos 2100, ktorý je vyrobený 5nm technológiou. Priznám sa, že nie som moc fanúšikom čipov Samsungu. Majú totiž tendenciu prehrievať sa. V tomto prípade, ale prehrievanie nebolo nijako dramatické, no samozrejme, keď dáte telefónu zabrať, všimnete si to. Ďalej, poháňa ho 6/8GB RAM (LPDDR4X) s 128/256GB (UFS 2.1) úložným priestorom a GPU Mali-G78 MP14. Nejde síce o najvýkonnejšiu výbavu, akú nájdeme na trhu, no stále ponúka dostatok výkonu a to aj pre náročnejšie úkony. Pri recenziách, ktoré spracovali kolegovia z iných portálov, som sa stretol s tvrdeniami, že telefón má tendenciu sekať, no ja som mal inú skúsenosť. Fungoval plynulo s výnimkou pár zaváhaní. Možno je to spôsobené tým, že smartfón predsa len testujem niekoľko mesiacov po tom, ako bol uvoľnený na trh a Samsung jednoducho vychytal muchy. Čo sa týka výkonu, aby ste mali lepšiu predstavu, tak v aplikácii Geekbench 6 získal hodnotenie nižšie. Na prvej snímke môžete výsledok testu a na ďalších zariadenia, ktoré sa výkonnom podobajú.

Výkonnostne ho tak možno porovnať niekde s modelmi ako sú Galaxy S20 FE či S21 FE. Prípadne s modelom Poco F3 alebo Pixel 6a. Nedovolí mi zároveň nespomenúť, že zariadenia sa neprimerane neprehrieva nad rámec konkurencie a to ani počas hrania náročnejších hier. Čo ma milo prekvapilo, je výdrž batérie. Tu som sa rozhodol otestovať na dvoch energeticky náročných aplikáciách, ktorými boli YouTube a Google Mapy. Obrazovku som mal zapnutú viac ako 10 hodín z čoho takmer 4 hodiny boli aktívne Mapy vrátane navigácie/GPS po diaľnici. Na YouTube som sledoval dva filmy. A aj napriek tomu, že som dal zariadeniu zabrať, na konci dňa mi zostalo ešte približne 30% energie. Treba ale podotknúť, že úroveň podsvietenia displeja som mal na úrovni okolo 50% až 60%.

Samozrejme, rátajte s tým, že ak displej budete mať podsvietený viac, tak výdrž batérie bude nižšie a to okolo 6 až 7 hodín zapnutej obrazovky. Aby som nezabudol, tak batéria zariadenia disponuje kapacitou 5 000 mAh a môžete ju nabiť pri výkone 25 W. Nabitie smartfón trvá okolo hodiny a 45 minút z 0% na 100%. Z 0% na 30% nabijete zariadenie približne za pol hodinu.

Čo sa týka konektivity, tak zariadenie podporuje Bluetooth 5.3, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, samozrejme GPS, NFC a nechýba ani USB-C 3.0.

Operačný systém a pamäť

Nie je žiadnym tajomstvom, že Samsung Galaxy A54 5G bol predstavený viac ako pol roka dozadu. Na trh prišiel s Androidom 13 s nadstavbou One UI 5.1. Dnes je pre telefón dostupný Android 14 a One UI 6.0, čo je aktuálne najnovšia verzia nadstavby od Samsungu. V súvislosti so softvérom treba uviesť, že Samsung prisľúbil pre telefón 5 rokov bezpečnostných záplat a Android vo verzii 16. Znamená to, že telefón bude softvérovo podporovaný ešte niekoľko rokov. To je dobrá správa pre každého, kto plánuje kúpu tohto mobilu.

Samsung Galaxy A54 5G_Android 14
Zdroj: Vosveteit.sk, aktuálna verzia softvéru

V súvislosti so softvérom, mi dovoľte ešte povedať, že k dispozícii som mal verziu s 256 GB úložným priestorom z čoho si operačný systém odkusol necelých 15 GB. Rovnako majte na pamäti, že telefón na to, aby riadne fungoval, tak potrebuje mať najmenej 10 až 20% voľného úložiska, aby nesekal. Preto pri výbere modelu dobre zvažujte, či si vyberiete variantu s 128 GB, resp. 256. Fotografie v predvolenom režime zaberajú okolo 4 až 7 MB. Ak sa rozhodnete fotiť pri rozlíšení 50 MPx, tak môžu kľudne zaberať 15 až 20 MB, niekedy aj viac.

Kamera telefónu

V prípade kamerového modulu, tak v porovnaní s predchádzajúcim generáciou, najväčšou inováciou je čip IMX766, ktorý fotí o poznanie lepšie. No treba povedať, že tento čip je približne tri roky starý. Nejde teda o žiadnu horúcu novinku na trhu. Poďme ale postupne. Kamerový modul disponuje trojicou snímačov a to konkrétne 50-megapixelovým hlavným snímačom, 8-megapixelovým ultra-širokým (123-stupňovým uhlom záberu) a 5-megapixelovým makro snímačom. V prípade selfie kamery, tak tá disponuje rozlíšením 32-megapixelov.

Samsung Galaxy A54 kamerovy modul
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka výsledných fotografií, tak telefón na svoju kategóriu ponúka kvalitné snímky. Významnú úlohu tu zohráva post-processing, ktorý finalizuje zábery. Samotné fotografie majú dostatok detailov, no s príchodom noci, ich strácajú. Nie je to ale nič nečakané. Treba ale podotknúť, že v porovnaní s predošlou generáciou, farby vyzerajú príjemnejšie a obrázky ostrejšie. Čo sa týka sýtosti farieb, tak ako sme u Samsungu na to zvyknutí, tak tie sú bohatšie v porovnaní s realitou. Čo ma v súvislosti s fotoaparátom sklamalo je, že pri použití funkcie priblíženia, snímky rýchlo strácajú na kvalite. Taktiež treba uviesť, že pri horšom svetle, zaostrovanie kamery bolo pomalé. Nižšie si môžete pozrieť pár snímok, ktoré prešli ale kompresiou. V plnej kvalite ich nájdete na tomto odkaze.

V prípade videí, Galaxy A54 dokáže natáčať pri 4K rozlíšení (30fps). Nižšie sa môžete pozrieť na vzorku videa.

Pri rozlíšení 1080p môžete videá natáčať pri 60 fps. V súvislosti s videami by som uviedol, že stabilizácia obrazu dokáže zvládnuť bežné otrasy hravo, no pri prudkejších pohyboch, obraz môže byť mierne rozmazaný. Na svoju cenovú kategóriu, sa ale Galaxy A54 nemá za čo hanbiť, ba naopak.

Záver

Za mňa Galaxy A54 5G je podarený smartfón, ktorý patrí do strednej triedy no nakúka aj medzi výkonnejšie zariadenia. Čo sa týka výkonu, tak používam primárne Galaxy S22 Ultra, no po pravde, pri bežnej práci so smartfónom, veľa rozdielov nepostrehnete, ak napríklad nestreamujete obraz (napr. filmy) na väčšiu obrazovku či nepracujete s prezentáciami, ktoré premietate a podobne. Samozrejme, reakcie sú o niečo málo pomalšie, niekedy telefónu trvá o dlhšie spustenie náročnej aplikácie a podobne, ale porovnávam „neporovnateľné“ zariadenia z pohľadu ceny a výbavy. Telefón je plnohodnotným zariadením pre bežného používateľa, ktorý nebude nijako obmedzený.

Hlavnými výhodami tohto zariadenia sú skvelý displej, prémiový dizajn a výkon, ktorý je tak akurát a postačuje aj pre náročnejšie úlohy a hry, hoci pri najnovších hrách, si ich vychutnáte len na strednej kvalite. Na druhej strane, smartfónu chýba bezdrôtové nabíjanie, a rýchle nabíjanie je pomalé (25 W).

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre