Zariadenia

Čo sa stane s vašim smartfónom, ak zaplníte úložný priestor naplno a prečo by ste to nemali robiť?!

Interné úložisko nášho smartfónu by sme mali nechať vždy aspoň sčasti voľné. Pozrite sa, prečo by ste to mali robiť aj vy.

Interné úložisko nášho smartfónu nie je nekonečné, aj keď by ste si to možno niekedy želali. Už pri kúpe telefónu musíte premýšľať, po akej pamäťovej konfigurácii siahnete, pričom za vyššiu kapacitu úložiska si určite priplatíte aj niekoľko desiatok eur, prípadne aj viac. No aj tak je niekedy lepšie siahnuť po modeli s vyššou kapacitou.

Prečo by ste však mali myslieť na to, aby ste svoje úložisko v telefóne nenaplnili na jeho plnú kapacitu? A koľko úložiska by ste si vo svojom telefóne mali ponechať? Aj na túto problematiku sa pozrieme teraz spoločne a vy sa už nikdy nebudete musieť trápiť s problémami, ktoré spôsobí nedostatok priestoru vo vašom úložisku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Akú kapacitu interného úložiska potrebujeme v našom smartfóne?

Pri kúpe nového telefónu najčastejšie narazíme na možnosť pamäťovej konfigurácie s kapacitou 128 GB či 256 GB. Výkonnejšie zariadenia dokonca ponúkajú aj 512 GB úložiska, no tu sa rozprávame skôr už o prémiovej kapacite, ktorú málokto využije. Akú kapacitu by ale dnes malo mať priemerné interné úložisko v smartfóne? Najlepšou voľbou pre dnešné požiadavky aplikácií, súborov či operačného systému je dnes siahnuť po telefóne, ktorý ponúka aspoň 128 GB úložiska.

RAM pamat
Zdroj: Vosveteit.sk

Každý výrobca so svojím systémom a nadstavbou či predinštalovanými aplikáciami pritom môže vyžadovať iné kapacity pre bežný chod. Samsung pritom uvádza, že pre bežné používanie telefónu nám bude stačiť interné úložisko s kapacitou 64 GB. Prízvukujeme, ale že ide o bežné používanie, pod ktorým si predstavte, že si nebudete do zariadenia sťahovať filmy či veľké hry, ale len bežné aplikácie. Rovnako sa nebudete môcť „vyblázniť“ pri fotografovaní či natáčaní videí vo vysokej kvalite.

Čo nám ale stačí dnes, nám nemusí stačiť o pár rokov, preto musíme myslieť na to, že väčšina používateľov nakoniec aj tak volí telefón, ktorý ponúka 128 GB či 256 GB úložiska. Do priemerného 128 GB úložiska pritom môžeme uložiť nasledujúce súbory.

  • 900 fotografií
  • 60 minút UHD videa
  • 1000 piesní
  • Viac ako 100 aplikácií a hier
  • 20 filmov

Koľko voľnej kapacity by malo mať naše interné úložisko a prečo?

Pre správne využívanie telefónu by sme mali myslieť aj na to, koľko interného úložiska si necháme voľného. Nemali by sme svoje zariadenie zaťažovať natoľko, že jeho interné úložisko zaplníme naplno. Samsung uvádza, že by sme si mali ponechať voľných aspoň 10 GB pre systémové aktualizácie a ďalšie súbory. Rovnako však upozorňuje, že by sme k tomu mali prirátať ešte aj 20% úložiska, ktoré by sme približne mali nechať bez akýchkoľvek súborov.

„Keď vypočítate svoje potenciálne využitie, nezabudnite, že budete musieť nechať dostatok miesta pre ďalšie súbory a aktualizácie softvéru (približne 10 GB). Potom by ste mali pridať 20%, aby ste mali dostatok vyrovnávacej pamäte.“

Xiaomi 13 Lite displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako bude fungovať váš telefón, keď ho zaplníte nadoraz?

A aké problémy by mohlo prinášať, keby sme si telefón a jeho úložisko naplnili úplne? V prvom rade by sme nemali priestor pre inštaláciu nových aplikácií, vytváranie nových snímok, sťahovanie hudby či ďalších súborov.

Rovnako by sme mohli mať problém aj s aktualizáciami, ktoré by sme si nemali kam inštalovať. Plné interné úložisko by teda mohlo nepriamo spôsobiť narušenie bezpečnosti nášho telefónu.

Ďalej by sme sa mohli stretnúť s pomalším spracovaním našich požiadaviek, pričom by sa nám mohli pomalšie spúšťať aplikácie a vykonávanie akýchkoľvek úkonov by nám mohlo trvať dlhšie. Plné úložisko môže spôsobovať aj pády aplikácií, záseky smartfónu a rôzne lagy, s čím by sme sa rovnako bežne stretávať nechceli.

Akú kapacitu interného úložiska má váš smartfón? A koľko úložiska máte voľného? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close