HistóriaVeda a výskum

Zdá sa, že skorí ľudia ovládli oheň skôr, než sme si pôvodne mysleli

Používanie ohňa sa považuje za kľúčový moment v evolúcií človeka. Stále však nemáme jasno v tom, kedy ho naši predkovia začali používať.

Používanie ohňa sa považuje za jeden z kľúčových momentov v evolúcii človeka. Vďaka nemu dokázali naši predkovia variť potravu, no používali ho aj na kúrenie alebo aj na ochranu. Lenže kedy naši predkovia získali kontrolu nad ohňom?

Výskumníci z inštitútu Weizmann publikovali štúdiu, v rámci ktorej použili nový inovatívny prístup k odhaleniu stôp po ohni, ktoré nie sú vizuálne. Nová štúdia by mohla pomôcť rozvinúť nový typ archeológie, ktorý sa zakladá na analýze dát. Zároveň ale ponúka lepší pohľad na evolúciu človeka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najstaršie známky používania ohňa sa hypoteticky datujú najmenej milión rokov do minulosti, keď sa človek zručný začal pomaly meniť na človeka vzpriameného, no zatiaľ ide iba o hypotézu. Ako vysvetľujú vedci, toto obdobie nie je len tak náhodné. Evolučný prechod z Homo habilis na Homo erectus mohol vzniknúť vďaka schopnosti používať oheň. Ako sme už spomenuli na začiatku, oheň nám umožnil ostať v teple, vyrábať lepšie nástroje, ale aj odplašiť predátorov. Najväčšou výhodou ale bolo tepelné spracovanie mäsa. Takáto príprava zvýšila nutričnú hodnotu mäsa a umožnila nám lepšie stráviť proteíny. To podľa vedcov viedlo k vývoju väčšieho mozgu.

Táto hypotéza znie sľubne, no chýbajú priame dôkazy, ktoré by ju podporovali. Dlhú dobu sa archeológovia spoliehali len na vizuálne dôkazy, ktoré by im prezradili používanie ohňa. Archeológovia nachádzali stopy po ohni, ktoré sa datovali 200-tisíc rokov do minulosti. Nedávna štúdia ale odhalila aj používanie ohňa pred 250-tisíc rokmi. Pár dôkazov dokonca naznačuje, že naši predkovia používali oheň pred 500-tisíc rokmi. Kde je teda pravda?

Kedy sme začali používať oheň?

Na svete sa nachádza len päť archeologických nálezísk, ktoré nám hovoria o používaní ohňa. Z týchto piatich nálezísk vedci čerpajú mnohé informácie o živote našich predkov. Autori novej štúdie už v predchádzajúcich prácach s najväčšou pravdepodobnosťou objavili šieste nálezisko. Za pomoci umelej inteligencie a spektroskopických metód našli stopy kontrolovaného ohňa datujúcich sa až 420-tisíc rokov do minulosti.

Nová štúdia pokračuje v tom, čo autori začali. V Izraeli našli nálezisko, ktoré sa datuje od 800-tisíc až milión rokov do minulosti a považuje sa za najstarší objav kontrolovaného ohňa. Zaujímavosťou v tomto prípade je, že na tomto mieste neexistujú žiadne vizuálne stopy. Ak chcú vedci zistiť kde naši predkovia zakladali ohne, väčšinou sa spoliehajú na popol, uhlie alebo iné stopy horenia. Problém je, že tie po čase degradujú.

V rámci svojej práce vedci vylepšili AI model použitý v predchádzajúcej štúdii. Umelá inteligencia v tomto prípade dokázala nájsť skryté vzorce v rôznych škálach. S pomocou umelej inteligencie vedci hľadali molekulárne stopy po ohni na 26 kamenných nástrojoch datujúcich sa až 800-tisíc rokov do minulosti. Výskum dokázal, že tieto nástroje boli vystavené vysokým teplotám, ktoré niekedy presahovali 600 stupňov Celzia.

Vedci zatiaľ nič s istotou nepotvrdzujú. Prácu považujú za úspech, no keďže ide o experimentálnu metódu, vyžadujú sa ďalšie dôkazy, ktoré by potvrdili že naši predkovia ovládli oheň už pred 800-tisíc rokmi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close