Prečo by ste svoj smartfón mali chrániť pred silnými otrasmi?! Takéto to môže mať dopady na fungovanie telefónu!

Svoj smartfón by ste mali chrániť pred neúmyselnými a silnými otrasmi. Pozrite sa, aké by ste k tomu mať dôvody a čomu sa vyvarovať.

smartfon
Zdroj: unsplash.com (Onur Binay)

S akou opatrnosťou prenášate svoj smartfón? Dávate si pozor aj na otrasy? Ak nie, mali by ste sa mať na pozore, najmä ak vlastníte telefón s citlivejšími súčiastkami. Ak ste niekedy svojím telefónom zatriasli, mohli ste totiž naraziť na zvuk, ktorý pripomínal vnútorné poškodenie či uvoľnený komponent. Nie je to však úplne tak, ako by sme si mysleli a v skutočnosti váš telefón tento zvuk vydávať má. V tomto prípade ale ide o špecifický prípad, pri ktorom by sme sa mali mať na pozore a dávať si pozor, aké pohyby so svojím smartfónom vykonávame. Raz by sme ho totiž mohli poškodiť, čím by sme si spôsobili významné nepríjemnosti.

V akých prípadoch môžeme svoj smartfón vystavovať nebezpečným pohybom?

Aj vy ste si niekedy možno aktivovali funkciu toho, že pri zatrasení smartfónom sa vám automaticky aktivovala napríklad kamera. Rovnako ste si mohli aktivovať funkciu rozsvietenia baterky po tom, čo ste telefónom zatriasli. Náš smartfón môže ponúkať rôzne funkcie, pri ktorých je potrebné, aby sme s ním vykonali pomerne neprirodzený pohyb.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Mierne trasenie so smartfónom vo všeobecnosti by nemalo spôsobiť vážne poškodenie telefónu. Väčšina smartfónov je navrhnutých tak, aby zvládali bežné nárazy a vibrácie, ktoré by mohli vzniknúť pri normálnom používaní telefónu, ako je napríklad prenášanie v taške alebo vrecku.“

Xiaomi 13 Pro

Zdroj: Vosveteit.skTrasenie však pre váš smartfón nie je prirodzeným pohybom najmä z dôvodu, že sa v ňom nachádza množstvo citlivejších komponentov. Aj vy však svoje zariadenie možno prenášate v držiakoch v autách, ktoré nie sú úplne stabilné a trasú vám s telefónom tak, ako keby bol na horskej dráhe. A s teplejším počasím sa môžete vydať aj na bicykli do terénu, kde sa vaše zariadenie rovnako bude neprirodzene triasť. Na tento pohyb telefónu by ste ale mali myslieť vždy, keď ho máte vystaviť nie príliš prirodzeným otrasom. Rovnako treba povedať, že tieto otrasy v kombinácii s extrémnym počasím, ako je napríklad príliš vysoká teplota, môžu viesť k slabšej odolnosti komponentov na otrasy.

„Silné trasenie môže spôsobiť uvoľnenie alebo poškodenie vnútorných komponentov telefónu, ako sú napríklad konektory, čipy, senzory alebo batéria. To môže viesť k poruchám alebo zlyhaniu týchto komponentov, čo by mohlo mať za následok nefunkčnosť telefónu alebo stratu dát.“

Okrem iného môže dôjsť aj k poškodeniu fyzických tlačidiel, ako sú napríklad tlačidlá ovládania hlasitosti, ktoré sa môžu uvoľniť a nebudú pevne držať na svojom mieste. Intenzívne trasenie môže ďalej ovplyvniť aj reproduktory. To by mohlo viesť k poklesu kvality zvuku, vzniku skreslených zvukov alebo dokonca k úplnému výpadku zvuku. Nehovor viac o tom, že môže dôjsť aj k poškodeniu súčiastky, ktorá sa stará o haptickú odozvu zariadenia.

Silné otrasy telefónu rovnako môžu ovplyvniť aj senzory, ktoré zabezpečujú funkcie, ako je automatické otáčanie obrazovky, gyroskopu, akcelerometra a podobne. Silné trasenie môže narušiť kalibráciu týchto senzorov a spôsobiť ich nesprávne fungovanie.

Ďalej treba spomenúť, že silné otrasy a nárazy majú potenciál narušiť tesnenie a spôsobiť stratu vodotesnosti, ak ňou váš telefón disponuje. To by mohlo mať za následok vniknutie vody a poškodenie vnútorných komponentov.

Prečo váš telefón niekedy vydáva zvuky?

Vráťme sa ale späť ku zvukom, ktoré váš smartfón môže vydávať, keď ním zatrasieme. Keď tieto zvuky počujeme prvý raz, môžeme sa zľaknúť. Dôvodom je práve to, že tieto zvuky nám pripomínajú uvoľnenú súčiastku vo vnútri zariadenia. Ak ale vlastníte novší telefón ako napríklad Xiaomi 13 Pro či Samsung Galaxy S23 Ultra, ktoré ponúkajú stabilizáciu obrazu, tak môžete naraziť na situáciu, kedy pri zatrasení nimi počujete zvuky. Tieto zvuky však vydáva súčiastka, ktorá slúži pre túto stabilizáciu a vďaka nej sú snímky alebo videá dostatočne ostré aj v nie úplne ideálnych podmienkach.

Leica kamera Xiaomi 13 Pro
Zdroj: Vosveteit.sk

Tento fyzický stabilizátor detekuje pohyb smartfónu a následne posúva šošovku v opačnom smere, aby sa minimalizovali otrasy.

Tento pohyb spôsobuje zvuk, ktorý môžeme počuť. Ako ale naše otrasy môžu vplývať na tento komponent? Jednoduchým spôsobom sa postupne opotrebováva aj vo chvíli, kedy ho úplne nevyužívame pre jeho primárny účel. Váš smartfón sa môže teda týmto spôsobom poškodiť a snímky či videá neskôr nemusia mať pôvodnú kvalitu.

Vydáva váš smartfón tento zvuk pri jeho zatrasení? A dávate si pozor na to, aby ste ním zbytočne netriasli? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre