RECENZIA Xiaomi 13 Pro: Vlajková loď, ktorá prichádza s vysokou cenou. Oplatí sa? Pozrite sa!

Xiaomi 13 Pro je aktuálne najvýkonnejší a najlepší smartfón z dielne Xiaomi. Okrem vysokej ceny ponúka aj prémiovú výbavu, ktorá vás zaujme.

Xiaomi 13 Pro displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Nie je vlajková loď ako vlajková loď. Niektorí výrobcovia smartfónov dajú do vývoja takéhoto prémiového smartfónu viac úsilia ako iní, pričom ich úsilie sa nám odrazí aj vo finálnom produkte. Zatiaľ najlepším smartfónom od spoločnosti Xiaomi je aktuálne model, ktorý nám výrobca predstavil v rámci konferencie Mobile World Congress koncom marca a môžeme povedať, že si na ňom dal skutočne záležať. Rozprávame sa o prémiovom Xiaomi 13 Pro, ktorý na prvý pohľad zaujme svojom robustnou konštrukciou, veľkým displejom so zakrivenými hranami displeja a samozrejme výrazným modulom pre fotoaparát. Ako však tento elegán funguje v praxi? Aj na to si teraz odpovieme v našej recenzii, keďže sme s vrcholným modelom od spoločnosti Xiaomi mali možnosť stráviť hneď niekoľko dní.

Xiaomi 13 Pro: Balenie a konštrukcia

Začneme hneď tým, čo si všimneme po kúpe smartfónu ako prvé, teda jeho balením. Xiaomi 13 Pro prichádza vo väčšom balení, ktoré nám už na prvý pohľad značí, že pôjde o prémiový model. Jeho veľkosť naznačuje, že balenie nebude ochudobnené o nabíjací adaptér či iné súčasti, čo sa nám po jeho rozbalení aj potvrdí. V balení telefónu teda nájdeme v základe 120W nabíjací GaN adaptér a k nemu aj nabíjací kábel. Okrem neho môžeme rátať aj so spinkou na vytiahnutie slotu pre SIM karty, silikónový obal a niekoľko návodov. Tie však pravdepodobne nikdy neotvoríme a necháme ich v balení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Xiaomi 13 Pro
Zdroj: Vosveteit.sk

Keď už sme spomenuli silikónový obal, ten budeme pravdepodobne potrebovať takmer okamžite po rozbalení. Rozdiel medzi modulom fotoaparátu a telom smartfónu je totiž výrazný a ak by sme telefón položili na stôl, nepríjemne by sa nám kolísal. Okrem toho je zadná strana smartfónu vo farbe Ceramic Black riadnym lapačom odtlačkov prstov, takže jeho uloženie do púzdra je takmer nutnosťou. Xiaomi 13 Pro bez silikónového obalu je však skutočne elegantným zariadením, pri ktorom bezpochyby môžeme povedať, že ide o prémiový telefón už na prvý pohľad.

Xiaomi 13 Pro leica kamera
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka konštrukcie, Xiaomi 13 Pro disponuje rozmermi 162.9 x 74.6 x 8.4mm a váži 210 gramov. Zadná strana smartfónu je keramická, teda Xiaomi v tomto prípade vsadilo na kvalitnejšie materiály v porovnaní s minuloročnou generáciou. Rámik okolo smartfónu je hliníkový, čo pridáva smartfónu na dojme prémiového zariadenia. Celkovo na mňa konštrukcia pôsobila luxusne a už pri prvom kontakte so zariadením som vedela, že si budeme rozumieť. Aj pre jeho väčšie rozmery a moje menšie ruky som totiž nemala žiadny problém s jeho používaním. Spomenula by som však, že som zvyknutá na menší Xiaomi 12 a rozdiel vo veľkosti som skutočne pocítila.

Displej uspokojí aj náročnejších používateľov

Ku konštrukcii patrí bezpochyby aj displej telefónu. Xiaomi 13 Pro disponuje 6.73″ displejom typu LTPO AMOLED. Okrem toho podporuje až 1B farieb, Dolby Vision, HDR10+ a rozlíšením na úrovni 1440 x 3200 pixelov. Displej smartfónu zároveň ponúka až 522 ppi. Určite vás však zaujíma obnovovacia frekvencia, ktorá môže byť na maximálnej úrovni 120Hz. Vďaka technológii LTPO môže byť však frekvencia dynamická a v situácii, kedy nie je potrebná vyššia frekvencia, sa môže znížiť až na 1Hz. Ochrana displeja je na úrovni Corning Gorilla Glass Victus a zároveň pri kúpe na displeji nájdeme aj ochrannú fóliu. To je už takmer štandardom, najmä v smartfónoch od Xiaomi.

Displej musím pochváliť ako v rámci zobrazovania obsahu, tak aj pre rýchlu odozvu a reakcie. Taktiež by som vyzdvihla aj selfie snímač fotoaparátu, ktorý nájdeme v centrálnom priestrele displeja. Xiaomi 13 Pro okrem toho disponuje aj optickým snímačom odtlačkov prstov pod displejom, ktorý je skutočne spoľahlivý. Pri odomykaní telefónu som totiž nenarazila ani na jeden jediný problém či situáciu, kedy by sa mi zariadenie neodomklo. Podotkla by som však, že som vo veľkej miere využívala aj odomknutie biometriou tváre.

Fotoaparát Xiaomi 13 Pro patrí medzi špičku vo svojom obore

Keď sa povie Xiaomi 13 Pro, každému okamžite príde na um spojenie so spoločnosťou Leica. V prípade tohto zariadenia sa totiž stretneme s prvým smartfónom, ktorý prišiel aj na globálny trh s optikou od Leicy, pričom ide o model od Xiaomi. Nikoho teda zrejme neprekvapí, že po prvom zapnutí a nastavení telefónu som okamžite zapla fotoaparát, ktorý ma hneď ohromil. Po skúsenosti so sériou Xiaomi 12 som totiž mala pocit, že som pracovala s prémiovým fotomobilom. Moja mienka sa však zmenila po tom, čo som skúsila vytvoriť pár prvých snímok so Xiaomi 13 Pro.

Leica kamera Xiaomi 13 Pro
Zdroj: Vosveteit.sk

Hlavným snímačom fotoaparátu je 50-megapixelový Sony IMX989 s veľkosťou 1″, ktorý môžeme nájsť aj v minuloročnom Xiaomi 12S Ultra. Tento snímač sa stal špičkou v aktuálnych fotomobiloch a verím, že ak ho vyskúšate, tak sa stretnete so snímkami podobnými tým, ktoré vyšli z klasických fotoaparátov. Hlavný širokouhlý snímač pritom dopĺňa aj 50-megapixelový ultraširokouhlý snímač a 50-megapixelový telefoto snímač. K špecifikáciám by som ešte spomenula, že Xiaomi 13 Ultra podporuje aj OIS, 3.2-násobné optické priblíženie, 70-násobné digitálne priblíženie a natáčanie 8K videa pri 24fps.

Xiaomi 13 Pro fotoaparát
Zdroj: Vosveteit.sk

Xiaomi a Leica

Určite vás zaujíma, akým spôsobom môžeme využiť funkcie, ktoré vyšli zo spolupráce so spoločnosťou Leica. Xiaomi nám prinieslo v rámci svojich smartfónov dva režimy, ktoré sa nazývajú Leica Vibrant a Leica Authentic. Leica Vibrant slúži k zachytávaniu fotografií so živými farbami a sústreďuje sa na zachytenie na oko pekných snímok. Leica Authentic ako už jej názov napovedá, prináša zasa snímky s reálnym nádychom, teda v konečnom dôsledku sa farby viac podobajú tomu, čo skutočne vidíme. A ako môžeme tieto dva režimy využiť v rámci Xiaomi 13 Pro? Nižšie sa môžete pozrieť na porovnanie snímok. Ľavá snímka pritom prináša režim Leica Vibrant a pravá zasa Leica Authentic (pozn. redakcie: fotografie nižšie prešli kompresiou. Vzorky fotografií v plnej kvalite si môžete pozrieť na tejto adrese vrátane ďalších snímok).

Vďaka spolupráci s Leicou navyše Xiaomi 13 Pro ponúka viacero filtrov pre skrášlenie fotografií, ktoré si môžete vyskúšať v sekcii skrášlenia snímok. Tieto režimy dokážu našim snímkam dodať unikátny dojem, čo ocenia najmä fanúšikovia mobilnej fotografie.

Nočný režim a video

Správny fotomobil by mal vedieť dobre operovať aj pri nízkych svetelných podmienkach, pričom Xiaomi 13 Pro takým určite je. Veľké plus má za mňa možnosť vyberania režimov medzi Leica Vibrant a Leica Authentic. Pri nočnom režime mi tieto dve možnosti priniesli výraznejšie odlišné výsledky, pričom každému sa môže páčiť niečo iné. Nižšie sa môžete pozrieť na výsledky.

Ak si pamätáte našu recenziu modelu Xiaomi 12 Pro z minulého roka, tak možno viete, že sme s ním skúšali aj fotiť mesiac. Novinka z tohto roka však podobné výsledky nedokázala vytvoriť a aj keď som sa pokúsila odfotiť detailné snímky mesiaca, tak boli prakticky nepoužiteľné. Telefón v režime mesačnej krajiny ponúka maximálne 60-násobný zoom a ak by som tento režim niekedy použila, tak skôr len na fotenie krajiny s mesiacom, ako názov režimu napovedá. Detailné snímky ako pri jeho predchodcovi som tak vytvoriť nedokázala.

A v neposlednom rade sa pozrieme aj na video z tohto modelu. Ako sme už spomenuli, Xiaomi 13 Pro disponuje optickou stabilizáciou obrazu. To sa samozrejme odrazilo aj na finálnom výsledku videa a určite musím poznamenať, že k videu nemám žiadne výhrady. To isté platí aj pri nočnom videu, pričom som nezaregistrovala žiadny problém, dokonca ani pri zaostrovaní. Video sa pritom dá natáčať maximálne pri kvalite 8K a 24fps, no pre bežné natáčanie videí nám postačí aj 4K60fps, čo som zvolila aj v prípade videí v našom teste. Pre nočné video som si však zvolila lepšiu kvalitu pri 4K30fps.

Selfie kamera je pre skutočných selfie maniakov

Samostatnou kapitolou je aj 32-megapixelový selfie snímač v centrálnom priestrele displeja. Musím poznamenať, že pod rukami mi prešlo už množstvo smartfónov a len pri máloktorých som si povedala, že selfie kamera je skutočne výnimočnou. To isté som si doteraz vravela aj pri svojom Xiaomi 12 z minulého roka, no keď som si porovnala snímky, tak som pochopila, že Xiaomi 13 Pro je na oveľa vyššej úrovni.

Xiaomi 13 Pro test selfie
Zdroj: Vosveteit.sk

Snímky so smartfónu boli skutočne profesionálne, pričom v niektorých prípadoch až príliš. A zatiaľ čo Xiaomi 12 dokázal „odstrániť“ aj nejaké tie nedokonalosti, tohtoročný Pro model mi neospravedlnil ani póry na tvári či nedokonale upravené obočie. Snímky teda boli skutočne realistické a ak by som si chcela vytvárať snímky samej seba na profesionálnej úrovni, využila by som práve Xiaomi 13 Pro.

Xiaomi 13 Pro a jeho výdrž

Ďalšou kapitolou smartfónu je výdrž, ktorá býva v prípade vlajkových lodí mierne obmedzená. Výrobcovia totiž zvyčajne vsádzajú na menšie kapacity batérií, ktoré kompenzujú rýchlejším nabíjaním. Xiaomi 13 Pro disponuje 4820mAh batériou, pričom by som telefón klasifikovala klasicky ako „jednodenný“. Model som pri klasickom využívaní dokázala používať celý deň, pričom som ho využívala k surfovaniu na internete, počúvaniu hudby, komunikácii na sociálnych sieťach či sledovaniu seriálov. Keď som sa však k večeru rozhodla zahrať si nejakú tú hru, tak som si preventívne smartfón radšej dobila, aby som ho nevybila až príliš. Celkovo ale musím pochváliť to, ako si Xiaomi poradilo so SOT. Čas pred obrazovkou som denne dokázala dotiahnuť až na 6 a pol hodiny, čo určite nie je štandardom.

Xiaomi 13 Pro SOT
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka nabíjania, Xiaomi 13 Pro disponuje možnosťou až 120W nabíjania. Ako som už spomenula v sekcii balenia a konštrukcie, tak nabíjací 120W GaN adaptér nájdeme priamo v balení. Pri testovaní rýchlosti nabíjania som dokázala 25% batérie nabiť už za 4 minúty, pričom na 50% som sa dostala za 8 minút. 80% kapacity som nabia za 15 minút a plné nabitie telefónu mi trvalo len 23 minút. Pri používaní telefónu som sa teda nebála toho, že by som niekedy bola bez batérie. Xiaomi 13 Pro bolo komplikované vybiť a jeho nabitie trvalo len chvíľku.

Mimo klasické káblové nabíjanie ďalej telefón umožňuje aj 50W bezdrôtové nabíjanie a 10W reverzné bezdrôtové nabíjanie. Vďaka nemu môžete tak jednoducho nabiť napríklad svoje slúchadlá, hodinky či iný telefón, ktorý disponuje klasickým bezdrôtovým nabíjaním.

Xiaomi 13 Pro v sebe skrýva Snapdragon 8 Gen 2

Očakávanou súčasťou smartfónu bol aj jeho čipset, keďže vlajkové telefóny od spoločnosti Xiaomi zvyčajne využívajú vrcholné čipsety od spoločnosti Qualcomm. V tomto prípade sa rozprávame o čipsete Snapdragon 8 Gen 2, ktorý je vyrobený 4nm výrobným procesom spoločnosťou TSMC. Minuloročný model v sebe skrýval Snapdragon 8 Gen 1 vyrobený Samsungom a ak si dobre spomínate, jeho najväčším problémom bolo prehrievanie. Na to sme však už v prípade Xiaomi 13 Pro nenarazili.

Xiaomi 13 Pro
Zdroj: Vosveteit.sk

V rámci testovania som si zahrala na telefóne aj svoju obľúbenú hru, Diablo Immortal. Túto hru som skúšala na viacerých smartfónoch, pričom dlhú dobu som nedokázala nájsť zariadenie, ktoré by som umiestnila ako suverénne najlepšie. Keď som ale Diablo Immortal začala hrať na Xiaomi 13 Pro, pocítila som, že výkon tohto modelu nemá konkurenciu. Na žiadnom zariadení sa mi nestalo, aby sa mu batéria vybíjala tak pomaly, zároveň sa telefón nezahrieval a nestretla som sa ani so zníženým výkonom. Hranie hier som si teda na tomto telefóne skutočne užila a nebála by som ho využiť ani na hranie náročnejších hier.

Xiaomi 13 Pro hry
Zdroj: Vosveteit.sk

Výsledok z benchmarku

Výkon smartfónu som testovala benchmarkovou platformou 3DMark, pričom som využila test Wild Life Extreme. Týmto testom som skúšala viacero prémiových smartfónov, pričom nemôžem povedať, že by si Xiaomi 13 Pro viedol zle, práve naopak. Podľa benchmarkovej platformy smartfón získal 2914 bodov, pričom teplota telefónu sa nenavýšila. Model bez problémov zvládol aj viacero testov za sebou, pričom svoj výkon neznížil. Tento test som vykonala 5x za sebou a pri poslednom teste mu vyšlo najvyššie skóre, najvyššie hranice obrazovej frekvencie (fps) a taktiež sa nenavýšila teplota. V prípade Snapdragonu 8 Gen 2 môžeme poznamenať, že ide o konečne dobrý čipset pre smartfóny a Xiaomi sa s ním dokazalo správne vysporiadať.

Xiaomi 13 Pro ďalej prináša vo svojej výbave rýchle úložisko UFS 4.0 s kapacitou 256GB. Okrem toho ponúka aj rýchlu LPDDR5X RAM s veľkosťou 12GB. K dispozícii je samozrejme aj jej rozšírenie o niekoľko GB v rámci virtuálnej pamäte RAM.

Telefón toho však ponúka oveľa viac

Keď sa povie Xiaomi 13 Pro, väčšina z nás si predstaví výkonný Snapdragon 8 Gen 2 či fotoaparát, na ktorom sa podieľala spoločnosť Leica. To však ale ani zďaleka nie je všetko, čo tvorí tento smartfón prémiovou vlajkovou loďou. Medzi jeho špecifikáciami totiž nájdeme napríklad aj duálne reproduktory, na ktorých už tento rok nenájdeme logo spoločnosti Harman Kardon. Zvuk je ale prémiový a dokázala by som ho porovnať s minuloročnými modelmi, kedy sa na nich Harman Kardon podpísalo. Okrem toho telefón podporuje aj Dolby Atmos a nechýba ani podpora pre Dolby Vision.

Xiaomi 13 Pro
Zdroj: Vosveteit.sk

Xiaomi 13 Pro ďalej disponuje ochranou voči vode a prachu pri certifikácii IP68. Táto certifikácia nám umožňuje telefón ponoriť do hĺbky vody väčšej ako 1 meter, akú dlhú dobu však Xiaomi vo vode vydrží a kde je jeho hĺbkový limit výrobca neuvádza. Spomenúť musíme aj USB-C 2.0 konektor či podporu pre USB On-The-Go. V oblasti konektivity sa stretneme so spoľahlivým Bluetooth 5.3, podporou pre Wi-Fi 7, NFC pre bezkontaktné platby a mnohými ďalšími vychytávkami. Model rovnako umožňuje využitie technológie eSIM. Môžem bezpochyby prehlásiť, že Xiaomi 13 Pro ponúka všetko, na čo by ste si len zmysleli.

Operačný systém a aplikácie

V rámci systému beží telefón na operačnom systéme Android 13 v kombinácii s nadstavbou MIUI 14. Model teda využíva najnovší systém, ktorý je spoľahlivý a optimalizovaný pre každý úkon. Možno vás aj zaujíma, ako je na tom bloatware telefónu, teda predinštalované aplikácie. Pri prvom nastavení som nenašla veľa predinštalovaných aplikácií, keďže Xiaomi sa snaží toto obmedzovať. Mimo klasické aplikácie od Googlu či nadstavby MIUI som našla v bonuse aplikácie pre Facebook, TikTok, Booking a Netflix. Hier v telefóne rovnako nebolo také množstvo, ako sa väčšinou objavuje, našla som v ňom len jeden Solitaire.

Aplikácie 13 Pro
Zdroj: Vosveteit.sk

Prekvapením ale bola aplikácia pre správy. Ak si možno spomínate, tak Xiaomi v roku 2019 začalo nahrádzať svoje aplikácie pre volanie a správy aplikáciami od Googlu. Pri prvom zapnutí smartfónu som však narazila na pôvodnú aplikáciu MIUI Správy, ktorú môžeme v telefóne využívať. Jej bonusom je napríklad skrytý priečinok pre správy, čo možno niektorí používatelia využijú. A ak by ste ju aj nevyužili a zvykli si na aplikáciu od Googlu, tak je to aspoň spomienka na časy, kedy nadstavba MIUI ponúkala vo väčšine vlastné aplikácie.

MIUI Správy
Zdroj: Vosveteit.sk

Xiaomi 13 Pro: Finálny verdikt

Kúpiť či nekúpiť? To je otázka, ktorú si možno pokladáte aj vy. Ako ste pravdepodobne pochopili z našej recenzie, so smartfónom som bola spokojná v každom jednom ohľade. Opäť musím spomenúť zážitok z prémiového výkonu telefónu, fotoaparát, ktorý zaujme nejedného milovníka fotografie aj konštrukciu, ktorá pôsobí ako pri skutočnej vlajkovej lodi. Diskutabilná je však cena telefónu, ktorá nepoteší úplne každého. Xiaomi 13 Pro sa predáva oficiálne za cenu 1299€ pri pamäťovej konfigurácii 12/256GB. Táto cena môže mnohých odradiť, no aj napriek tomu musím poznamenať, že si ju smartfón zaslúži.

Xiaomi 13 Pro
Zdroj: Vosveteit.sk

Nechýba mu nič, čo by som si pri vlajkovej lodi predstavila a ak by som mala túto sumu k dispozícii a váhala by som nad kúpou nového telefónu, určite by som si ho zvolila. Chápeme však, že si ho nie každý môže dovoliť. Časy, kedy Xiaomi vytváralo vlajkové lode za 500€ sú už dávno preč. A ak chcel čínsky výrobca vytvoriť takýto prémiový model, musel ho aj riadne naceniť. A je len na vás či budete by ste za telefón zaplatili takúto sumu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre