ANDROIDSpravodajstvo

Android 13 získal skvelý štart na trhu: Koľko používateľov ho už eviduje v smartfónoch?

Podiel systému Android 13 stúpa skutočne rýchlym tempom. V najbližších mesiacoch bude môcť predbehnúť populárne verzie systému.

Operačný systém Android v súčasnosti tvorí súčasť viac ako 80% všetkých smartfónov na trhu. Spoločnosť Google ním tak konkuruje americkému Applu s ich systémom pre iPhony, iOS. Najnovšou verziou medzi Androidmi je tak aktuálne Android 13, ktorý za päť mesiacov od vydania na trh získal skutočne silnú pozíciu na trhu. Pomaly totiž vytláča staršie verzie Androidu, ktoré sú zabezpečením oveľa slabšie a nedokážu používateľom priniesť dostatočnú bezpečnosť ani nové funkcie. Informácie o distribúcii Androidu 13 nám priniesol portál 9to5google.com a ak aj vás zaujíma, koľko smartfónov na trhu aktuálne eviduje najnovšiu verziu operačného systému, ste na správnom mieste. Prezradíme si to totiž teraz spoločne.

Na vrchole je stále Android 11

Najrozšírenejšou verziou systému Android je v súčasnosti stále operačný systém z roku 2020, ktorým bol Android 11 (R). Táto verzia systému v súčasnosti poháňa takmer štvrtinu všetkých smartfónov s Androidom na trhu, teda konkrétne 24.4%. Aj napriek tomu môžeme povedať, že čoraz viac smartfónov beží na novších verziách Androidu, čomu je dôkazom aj distribúcia Androidu 12 (S). Ten sa z 13.5% v auguste minulého roka vyšplhal až na 18.9% v súčasnosti. Príčinou môže byť aktualizácia starších modelov, no zároveň aj kúpa nových zariadení práve s Androidom 12. V grafe má však významné postavenie aj Android 13 (T).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Android 13 distribúcia 1/23
Zdroj: 9to5google.com

Ten za päť mesiacov od jeho prvej distribúcie do smartfónov získal až 5% podiel vo všetkých zariadeniach. Dobrou správou je, že výrobcovia smartfónov si dokázali Android 13 adaptovať celkom rýchlo. Spoločnosti ako Google, Samsung, Sony či Xiaomi dokázali priniesť najnovšiu verziu systému používateľom rýchlym tempom. Rýchla distribúcia aktualizácie znamená zvýšenú úroveň bezpečnosti medzi používateľmi a zároveň pomaly vytláča zo štatistík skutočne staré verzie systémov.

Android 13 dokázal znížiť podiel Androidu Jelly Bean

Spomínate si ešte na Android 4.1 – 4.3 Jelly Bean? Táto verzia operačného systému vyšla ešte v roku 2012 a ešte v auguste minulého roka sa nachádzala v štatistikách s podielom 0.3%. Aktuálne sa však už v grafe nenachádza, nakoľko sa zdá, že aj majitelia smartfónov s týmto starším systémom siahli po novších zariadeniach. Prejsť tak mohli na novšie zariadenia so systémom Android 12 či Android 13, ktoré výrazne zvýšili svoj podiel na trhu. Najmenší podiel v smartfónoch má tak v súčasnosti Android 4.4 Kitkat, ktorý sa však taktiež znížil.

Android 13
Zdroj: Google

Táto verzia z roku 2013 tak zišla z podielu 0.9% na 0.7% a do budúcna by sa tak mala ešte zmenšovať. Výrobcovia totiž propagujú najmä najnovšiu verziu Androidu, pričom sa zdá, že Android 13 bude konečne verziou, ktorá nebude prinášať žiadne problémy. Sústreďuje sa totiž najmä na stabilitu a bezpečnosť, po čom používatelia už dlho volali.

Máte svoj smartfón aktualizovaný na najnovší Android 13? Alebo zatiaľ využívate staršie verzie systému? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close