Ľudia sa vrátia späť na Mesiac! NASA oznámila, kedy poletí s ľudskou posádkou na Mesiac. Bude to skôr, než si myslíte!

Už v roku 2025 poletia ďalší astronauti na povrch Mesiaca v historickej misii Artemis III. Ako bude táto misia prebiehať?

Duševné zdravie astronautov na dlhých misiách môže byť ohrozené
Zdroj: YouTube (TheRichest), Wikimedia, Úprava: Vosveteit.sk

Americká vesmírna agentúra NASA už odštartovala prvú misiu zo svojho nového programu Artemis, ktorého cieľom je vrátiť na povrch Mesiaca ďalších astronautov. Prvé dve misie sú len testovacie, ľudia pristanú na našej prirodzenej družici až v rámci misie Artemis III, ktorá je momentálne naplánovaná na rok 2025.

Tentokrát astronauti pristanú na južnom póle Mesiaca a ak všetko pôjde tak ako má, tentokrát by tam mohli aj ostať. Ďalších astronautov k Mesiacu ponesie kapsula Orion, jediná raketa, ktorá astronautov dokáže dopraviť späť na Zem pomerne vysokou rýchlosťou. Pre potreby tejto historickej misie Artemis I otestovala nový typ tepelného štítu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronauti misie Artemis III odštartujú z Kennedyho vesmírneho centra na výkonnej rakete SLS (pozn. redakcie: Space Launch System). Opäť ide o jedinú raketu svojho druhu, ktorá dokáže dostať posádku a vybavenie k Mesiacu počas jedinej cesty. Keď sa posádka dostane na obežnú dráhu Zeme, tam vykoná kontrolu systémov a iných častí rakety. Následne vykoná takzvanú translunárnu injekciu – manéver, ktorý posádku dostane k Mesiacu.

Astronauti k družici poputujú niekoľko dní, počas ktorých budú upravovať svoj kurz. Keď príde čas, dva manévre misiu dostanú na takmer priamočiaru halo orbitu, čo je špeciálny druh obežnej dráhy, ktorý využíva Lagrangeove alebo libračné body. Libračné body sú bodmi v prázdnom priestore, ktoré možno obiehať a halo orbity sú výsledkom interakcie gravitácie dvoch kozmických telies. Tento druh obežnej dráhy je ideálnym vzhľadom na ciele programu Artemis.

Vďaka tejto obežnej dráhe budú mať astronauti takmer nepretržitú komunikáciu so Zemou a budú môcť pristáť kdekoľvek na Mesiaci. Po misii Artemis III, NASA spolu s medzinárodnými partnermi postavia vesmírnu stanicu Lunar Gateway.

Ako sa astronauti dostanú na Mesiac?

NASA spolupracuje aj so súkromnou vesmírnou spoločnosťou SpaceX. Tá navrhla modul, ktorý dopraví astronautov z Orionu na povrch Mesiaca a späť. Momentálne spoločnosť pracuje na vylepšení dizajnu tohto modulu a vykoná minimálne jednu testovaciu misiu svojej rakety Starship. Keď Starship splní všetky bezpečnostné podmienky, bude pripravená na program Artemis.

Starship a SLS budú štartovať oddelene. Ešte pred štartom misie Artemis III SpaceX umiestni do vesmíru niekoľko kontajnerov s palivom. Starship následne poletí ku kontajnerom a následne sa vydá na cestu k Mesiacu, kde počká na posádku. Keď sa obe rakety dostanú na obežnú dráhu, Orion sa spojí s raketou Starship a posádka sa pripraví na prvú cestu na Mesiac po viac ako 50 rokoch.

Ako bude prebiehať misia Artemis III?
Zdroj: NASA

Južný pól je pomerne náročné miesto na pristátie. V tomto regióne sa ale môže ukrývať voda a astronauti by sa mohli dopracovať k niekoľkým významným vedeckým objavom.

Po ukončení prác na povrchu Mesiaca sa posádka vráti späť na Orion. Na obežnej dráhe Mesiaca strávia ešte 5 dní, kým sa vzorky prenesú z jednej rakety do druhej. Následne sa raketa Starship odpojí a štvorica astronautov začne svoju cestu domov. Do atmosféry vstúpi Orion rýchlosťou až 40-tisíc km/h a spomaliť bude modulu pomáhať 11 padákov. Posádka by mala bezpečne pristáť do Tichého oceánu.

Ako bude prebiehať misia Artemis III?
Planéta Zem, zachytená misiou Artemis I. Zdroj: NASA

Misia Artemis III sa považuje za najkomplexnejšiu misiu v histórii ľudstva a dôkazom ľudskej vynaliezavosti. Pozorovania astronautov a nové vzorky pomôžu vedcom lepšie pochopiť našu Slnečnú sústavu a planétu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre