RECENZIA Xiaomi 12 Pro: Vlajková loď od Xiaomi ponúka skvelú výbavu, je však naozaj taká dobrá? Pozrite sa, ako dopadol náš test!

Do redakcie nám zavítala vlajková loď v podaní Xiaomi 12 Pro, ktorá na prvý pohľad zaujme. Je však taký dobrý, ako vyzerá? Pozrite sa!

Xiaomi 12 Pro
Zdroj: Vosveteit.sk

Čínske Xiaomi sa dostalo do povedomia najmä pre svoje inovácie a smartfóny, ktoré si mohol dovoliť takmer každý. Za tie roky čo pôsobí na globálnom trhu a teda aj na Slovensku, spoločnosť stihla zožať množstvo úspechov a posunúť sa na úroveň nielen ľudovej, ale aj prémiovej značky. Výsledkom sú aj prémiové modely, medzi ktoré môžeme zaradiť aj tohtoročnú vlajkovú sériu Xiaomi 12. Do redakcie nám zavítal aj zástupca tohto modelového radu a nie je ním nič iné ako vrcholné Xiaomi 12 Pro. Čo tento model ponúka a ako pracuje v praxi? Mala som možnosť s ním stráviť celkovo tri týždne a ako som s ním bola spokojná a či mi na smartfóne niečo chýbalo vám prezradím v našej recenzii.

Xiaomi 12 Pro: Balenie a konštrukcia

Už pri pohľade na balenie smartfónu môžete pocítiť, že v ruke držíte prémiový model. Xiaomi si dáva záležať aj na maličkostiach a dizajn balenia oceňujem. Pre škatuľku by sme si však smartfón nekúpili, skôr pre jeho obsah. V balení nájdeme samotný smartfón a silikónový kryt, ktorý Xiaomi už tradične pribaľuje takmer ku každému smartfónu. Ďalej tu nájdeme 120W adaptér pre nabíjanie, ktorý je teda naozaj veľký a pripomínal mi skôr adaptér k môjmu notebooku. Nechýba tu ani USB-C kábel a sada návodov ale priznajte sa, už ste ich niekedy využili? V balení som však nenašla redukciu z USB-C portu na 3.5mm jack, ktorý by mi však pri kúpe chýbal. Xiaomi 12 Pro totiž nedisponuje jackom pre slúchadlá a preto mi ostalo spoľahnúť sa len na bezdrôtové slúchadlá alebo redukciu, ktorú Xiaomi pribalilo k môjmu predchádzajúcemu smartfónu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Xiaomi 12 Pro
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka konštrukcie smartfónu, Xiaomi 12 Pro pôsobí presne takým dojmom, aký som očakávala. V ruke sa drží príjemne, prekvapila ma aj farba smartfónu, ktorá v sivej farbe vrhá pekné odlesky na slnku. Čo by som však smartfónu možno trochu vytkla, je kamera zariadenia. Tá z modelu vystupuje o niečo viac, ako som zvyknutá. Nepomôže ani silikónový kryt v balení, ktorý by rozdiel vyrovnal. Smartfón sa na stole dokáže kolísať, na čo sa však dá zvyknúť. V mojom prípade teda ide skôr o nezvyk z modelového radu Xiaomi 11, ktorý mal tento rozdiel medzi kamerou a telom trochu menší.

Xiaomi 12 Pro kamera
Zdroj: Vosveteit.sk

Displej je obrovskou prednosťou smartfónu

Keď som Xiaomi 12 Pro prvýkrát chytila do ruky, mala som obavy zo zakriveného displeja. Medzi ľuďmi totiž panuje názor, že je nepraktický a častokrát prichádza k náhodným dotykom po stranách. Displej ma však veľmi prekvapil a veľmi ťažko sa mi bude vracať späť na svoj klasický rovný displej. V smartfóne nájdeme 6.73″ LTPO AMOLED displej s rozlíšením 1440×3200 pixelov (WQHD+) a podporou 120Hz obnovovacej frekvencie. Odporučila by som však využiť možnosť adaptívnej obnovovacej frekvencie, ktorú smartfón ponúka. Využijete tak plný potenciál smartfónu, kedy sa obnovovacia frekvencia bude meniť medzi 1Hz až 120Hz. Rovnako ušetríte aj batériu, ktorá nebude namáhaná neustálym využívaním vyššej 120Hz frekvencie.

Xiaomi 12 Pro displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Počas používania smartfónu som si ale overila, že nie je AMOLED ako AMOLED. Aj keď vo svojom Xiaomi 11 Lite 5G NE mám AMOLED displej, tento bol o poznanie krajší a to najmä farbami a rýchlosťou odozvy. Rovnako som sa vďaka ochrane Corning Gorilla Glass Victus nebála smartfón používať bez ochrannej fólie na displeji, čo by som si zrejme u iného smartfónu nedovolila. Po celých troch týždňoch so smartfónom na displeji ale nie je ani škrabanček, čoho som sa pôvodne úprimne bála. Čo sa týka ďalších parametrov displeja, za spomenutie stojí 480Hz vzorkovacia frekvencia, podpora Dolby Vision, či štandard DisplayMate A+.

Xiaomi 12 Pro exceluje v oblasti kamery

Predtým, než som využila kameru modelu Xiaomi 12 Pro, som skutočne mala vysoké očakávania. Tie sa mi vďakabohu naplnili a kamere smartfónu nemôžem vytknúť jednu jedinú vec. Hlavný snímač kamery je v podaní 50mpx Sony IMX707 (f/1.9) a dopĺňajú ho ďalšie dva snímače. Ultraširoký 50mpx (f/2.2) a teleobjektív rovnako 50mpx (f/1.9) odviedli dobrú prácu počas dňa, väčšieho svetla, horších svetelných podmienok a aj v noci. Okrem toho v zariadení nájdeme aj 32mpx selfie kameru, ktorá rovnako prináša skvelé výsledky.

Xiaomi 12 Pro kamerový snímač
Zdroj: Vosveteit.sk

Hlavný snímač kamery si poradil s akoukoľvek snímkou alebo videom vo dne či v noci. Už pri predstavení smartfónu sme vedeli, že kamera bude veľkou prednosťou zariadenia a mali sme pravdu. Aj keď nadstavba MIUI je známa tým, že si farby snímok vie celkom prifarbiť a oživiť, tak snímky boli naozaj vydarené a na kameru sa nemôžem ani trochu sťažovať. Jediné, čo by som podotkla, že automatické zaostrovanie smartfónu je trochu komplikovanejšie a nie vždy sa trafí tam, kam by sme možno chceli.

Manuálne preostrovanie je zasa trochu tvrdohlavé, s kamerou sa teda treba trochu pohrať. Smartfón ponúka 2x optický a 20x digitálny zoom. Tu musím poznamenať, že dvojnásobný optický zoom pracuje veľmi pekne. Nižšie sa môžete pozrieť na porovnanie fotografií medzi klasickou a dvojnásobne priblíženou snímkou, ale aj na snímky z bežného používania smartfónu (pozn. redakcie: fotografie nižšie prešli kompresiou. Vzorky fotografií v plnej kvalite si môžete pozrieť na tejto adrese vrátane ďalších snímok).

Ultraširoký snímač

Pochvalu za mňa získava aj ultraširoký snímač, pri ktorom je naozaj vidno, že plní svoju úlohu. Ten má v tomto prípade rovnako 50mpx a musím povedať, že krajšie širokouhlé snímky som ešte nevidela. Ultraširoký snímač som skúšala aj v noci a rovnako aj s nočným režimom. Rovnako sa nižšie môžete pozrieť na snímky zo smartfónu.

Nočný režim

Keď už sme u toho nočného režimu, spomeniem aj prednosť smartfónu, akou je režim supermesiaca. Xiaomi 12 Pro umožňuje využiť svoj 20x zoom pre vytvorenie snímok mesiaca, aké by sme častokrát získali len z klasického fotoaparátu. Počas testovania smartfónu som sa na lov mesiaca vydala dvakrát. Prvýkrát to bolo počas klasickej fázy mesiaca a druhýkrát počas zatmenia mesiaca. Snímky boli naozaj vydarené, veď posúďte sami.

Video

A poslednou kategóriou je video. Xiaomi 12 Pro podporuje natáčanie 8K videa pri 24fps, no pre bežné a stále kvalitné natáčanie som radšej zvolila natáčanie 4K videa pri 60fps. Vyzdvihla by som optickú stabilizáciu obrazu, ktorá video pekne optimalizovala a zábery tak neboli „roztrasené“ aj pri chôdzi.

Nižšie si môžete pozrieť kvalitu videa pri nočnom natáčaní.

Batéria a nabíjanie smartfónu

Prejdime teraz k výdrži a nabíjaniu smartfónu. V zariadení nájdeme batériu s kapacitou 4600mAh, ktorá na prvý dojem pôsobí, že by pokojne vydržala aj celý deň. Málokedy sa mi však stalo, že by som počas dňa smartfón ešte nedobíjala, skôr však ale k večeru okolo 19tej hodiny. S tým však nebol vôbec žiadny problém, pretože mi stačilo len pár minút k tomu, aby som model nabila na dostatočnú kapacitu. Xiaomi 12 Pro totiž podporuje až 120W nabíjanie, vďaka ktorému som pri plnom potenciále nabíjania dokázala model už za 4 minúty nabiť na 30%. 50% kapacity batérie som nabila približne za 9 minút, na 80% som potrebovala asi 18 minút a na 100% som sa dostala za 26 minút.

Xiaomi 12 Pro spodná hrana
Zdroj: Vosveteit.sk

Pri takomto rýchlom 120W nabíjaní prichádza otázka, či sa smartfón nezahrieva až príliš. Po nabití plnej kapacity batérie mi smartfón ukazoval batériu zahriatu na 41°C, čo vôbec nie je zlá hodnota. Na nabíjaní si Xiaomi dalo obzvlášť záležať, aby neprichádzalo k nadmernému prehrievaniu. K bezpečnému a rýchlemu nabíjaniu poslúžil čip Surge P1, ktorý Xiaomi vytvorilo špeciálne pre tieto účely. Pri nabíjaní Xiaomi 12 Pro sa teda vôbec nemusíme obávať nadmerného prehrievania alebo poškodenia batérie.

Bonusom pre smartfón je aj rýchle 50W bezdrôtové nabíjanie či možnosť 10W reverzného bezdrôtového nabíjania. Ak by vám teda náhodou došla energia v slúchadlách alebo inom zariadení s podporou bezdrôtového nabíjania, viete si ho prostredníctvom smartfónu nabiť.

Xiaomi 12 Pro
Zdroj: Vosveteit.sk

Výkon smartfónu je špičkový, problémom môže byť zahrievanie

O výkone smartfónu s vlastnosťami vlajkovej lode nemusíme diskutovať. V útrobách Xiaomi 12 Pro nájdeme aktuálne najvýkonnejší čipset od spoločnosti Qualcomm, ktorým je Snapdragon 8 Gen 1 (4nm). V prípade smartfónu, ktorý som testovala šlo o verziu vybavenú 12GB pamäte RAM a 256GB interného úložiska typu UFS 3.1. Ide teda o najväčšiu pamäťovú konfiguráciu na našom trhu, ak by ste však chceli ušetriť pri kúpe zariadenia, na výber máte aj verziu 8/256GB. Už na prvý pohľad môžete vidieť, že ide o jeden z najvýkonnejších smartfónov, aké na našich predajných pultoch nájdeme. Hranie aj náročnejších hier pri vysokých detailoch tak pre mňa bolo veľmi jednoduché, nakoľko výkon smartfónu je naozaj dostačujúci.

Xiaomi 12 Pro
Zdroj: Vosveteit.sk

Spomenúť však musím aj slabšiu stránku zariadenia. Aj napriek tomu, že Xiaomi vsadilo na pokročilé chladenie smartfónu sa im nepodarilo uchladiť čipset Snapdragon 8 Gen 1 tak, aby sa smartfón pomerne rýchlo nezahrial. Všetci totiž dobre vieme, že tohtoročný vlajkový čipset od Qualcommu mal problém s touto vlastnosťou a nevyhol sa jej ani Xiaomi 12 Pro. Výkonu je v smartfóne teda viac než dostatok, na zahrievanie by sme si však mali dávať pozor.

Predností smartfónu je oveľa viac

Keď som prvýkrát chytila Xiaomi 12 Pro do ruky, vedela som, že v ruke držím prémiový smartfón, na ktorom budem mať čo odhaľovať. Asi nikomu nemusím vysvetľovať, že model disponuje najnovšími generáciami pre konektivitu ako sú siete piatej generácie, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 LE (Low Energy Consumption), USB-C 2.0 či navigačné systémy ako A-GPS, GLONASS, Beidou či Galileo. V smartfóne nájdeme samozrejme aj NFC a infračervený port. Ako nevýhodu však môžeme považovať absenciu SD slotu, nakoľko môže niekomu 256GB interného úložiska prísť málo.

Xiaomi 12 Pro Harman Kardon
Zdroj: Vosveteit.sk

Vyzdvihla by som však 4 reproduktory, ktorými Xiaomi 12 Pro disponuje. Tie vznikli v spolupráci so spoločnosťou Harman Kardon, vďaka čomu zvuk smartfónu vyniká. Pochvalu odo mňa získava aj haptická odozva smartfónu a optický skener odtlačkov prstov v displeji. Ten je naozaj vydarený a dokáže váš odtlačok rozpoznať aj vo chvíli, kedy máte ruky navlhčené alebo svoj prst položíte na skener mierne nakrivo. Rovnako je v porovnaní s ostatnými skenermi v displeji, ktoré som mala možnosť vyskúšať, veľmi rýchly a keďže ide o optický skener, dokáže slúžiť aj ako monitor nášho srdcového tepu.

Xiaomi 12 Pro: Finálny verdikt

Vo vlajkovom smartfóne od čínskeho Xiaomi som našla niekoľko nevýhod, ktorých je však zlomok v porovnaní s výhodami tohto modelu. Musím uznať, že obyčajne siaham skôr po vyššej strednej triede smartfónov od Xiaomi, ktoré mi ponúkajú dostatočný výkon a inovácie, no môžeme ich zohnať za zlomok ceny. Ak by som však mala možnosť vymeniť svoj smartfón, ktorý má len pár mesiacov za Xiaomi 12 Pro, neváhala by som. Konštrukcia, displej, kamera ale aj zvuk smartfónu ma ohromil natoľko, že sa mi s ním bude lúčiť veľmi ťažko. Na druhú stranu som však zvyknutá na menšie zariadenie akým je môj Xiaomi 11 Lite 5G NE a nová vlajková loď malým zariadením rozhodne nie je.

Cena smartfónu je jeho veľkou nevýhodou aj keď chápem, že takúto výbavu si za 600 eur dopriať nemôžeme. Model si dnes vieme kúpiť za oficiálnu cenu 1089€, čo dokáže mnohých odradiť. Ak by som však mala neobmedzený limit na kúpu smartfónu, nebála by som sa siahnuť práve po Xiaomi 12 Pro, pretože ponúka všetko, čo potrebujem a ešte viac.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre