ANDROIDNávody

Týchto 5 funkcií, ktoré pravdepodobne aktívne nepoužívate, vám zbytočne míňajú batériu smartfónu

Pozrite sa na 5 funkcií vášho telefónu, ktoré tak často nepoužívate, no aj napriek tomu sú aktívne a míňajú vám batériu vášho mobilu.

Pravdepodobne sa vám to už stalo, vybila sa vám batéria vášho mobilu v situácii, kedy ste ho najviac potrebovali. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, ktoré funkcie telefónu spôsobujú, že sa vám batéria vybíja prirýchlo? Nižšie by sme vám chceli dať do pozornosti niekoľko funkcií smartfónov, ktoré sú zodpovedné za to, že vám % z batérie ubúdajú neprimerane rýchlo, pričom tieto funkcie nepotrebujete na to, aby ste mohli telefón riadne používať.

Tieto funkcie môžete kľudne vypnúť alebo obmedziť

Zmeňte si predvolenú 5G sieť na 4G

Je vysoko pravdepodobné, že máte smartfón s podporou 5G siete. Vedeli ste ale, že 5G sieť je energeticky náročnejšou v porovnaní so 4G sieťou? Možno by vás to nenapadlo, ale ak ste mimo pokrytia tohto typu siete, tak aj napriek tomu, sa smartfón v pravidelných intervaloch pokúša pripojiť k 5G sieti. Výsledkom toho je, že mína energiu, ktorú by ste mohli využiť za iným účelom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jednou z hlavných výhod 5G sietí je to, že sú rýchlejšie a poskytujú aj nižšiu odozvu v porovnanú s LTE. Vedeli ste ale, že niektorí operátori obmedzujú maximálnu prenosovú rýchlosť internetu? Ide zväčša o operátorov, ktorí ponúkajú neobmedzené dátové balíčky a podobne. Inými slovami, potenciál 5G siete, hoci môžete byť k nej pripojený, tak nemusíte vôbec naplno využiť.

Čo sa týka presných odhadov, energetická náročnosť 5G siete oproti 4G sieti môže značne kolísať v závislosti od konkrétneho zariadenia, jeho používania a dostupnosti sieťového pokrytia. Všeobecne sa dá ale povedať, že pri aktívnom využívaní 5G siete môže byť spotreba energie o 10% až 20% vyššia v porovnaní so 4G, ale tieto hodnoty sa môžu líšiť.

V prípade, ak sa rozhodnete zmeniť predvolenú sieť z 5G na 4G, tak to môžete spraviť cez nastavenia SIM karty.

Zmena preferovanej siete z 5G na 4G_2
Zdroj: Vosveteit

Obmedzte určovanie polohy

GPS alebo určovanie polohy býva jednou z funkcií smartfónu, ktorá míňa najviac energie. Vedeli ste, že informácie o vašej polohe pravidelne odosielajú aplikácie s týmto povolením na pozadí vášho mobilu? Vedzte, že je to častejšie, než sa zdá. A preto by ste mali túto funkciu vypnúť. Ak sa ale rozhodnete, že ju ponecháte aktívnu, tak prinajmenšom navštívte Správcu povolení a pozrite sa, ktoré aplikácie majú prístup k tejto funkcii telefónu a obmedzte ju tým aplikáciám, pri ktorých nepotrebujete, aby odosielali informácie o polohe vášho zariadenia.

GPS poloha
Zdroj: Vosveteit.sk

Namiesto mobilných dát používajte pripojenie cez Wi-Fi

Možno aj vy patríte medzi ľudí, ktorí majú neobmedzený paušál vrátane mobilných dát. Prídete domov alebo do práce, kde je dostupná Wi-Fi sieť, no vy aj napriek tomu používate mobilné dáta. Vedeli ste, že prenos dát cez mobilnú sieť je výrazne energeticky náročnejší ako cez Wi-Fi sieť? Pri používaní Wi-Fi miniete v priemere o 50 % energie menej. Preto, ak máte možnosť uprednostniť Wi-Fi sieť pred mobilnými dátami a nepotrebujete pracovať s citlivými údajmi, tak vedzte, že by ste to mali spraviť.

Pomalá Wi-Fi sieť? Takto to môžete vyriešiť
Zdroj: Unsplash (Misha Feshchak)

Vypnite si vibrácie

Vibrovanie je jednou zo základných funkcií smartfónov od nepamäti. Táto funkcia je pomerne energeticky náročnou, čo si málokto uvedomuje. V minulosti, keď ste mali hlúpy telefón, tak vibrovanie si nevyžadovalo tak veľa energie ako dnes. Vtedy vám prišla jedna či dve SMS správy raz za niekoľko hodín, prípadne vám niekto volal. Dnes ale do našich telefónov chodia desiatky, ak nie stovky notifikácií denne. Pri každej správe, upozornení zo sociálnej siete či z aplikácie, nám telefón zavibruje. Preto, ak chcete z batérie smartfónu vyťažiť maximum, tak si túto funkciu vypnite, alebo prinajmenšom ju obmedzte pre konkrétne vybrané aplikácie, kde nepotrebujete byť neustále upozorňovaný na to, že sa niečo zmenilo v aplikácii alebo aktualizovalo.

„Rovnako vám odporúčame obmedziť aj upozornenia z aplikácií, ktoré tak aktívne nepoužívate. Nebude sa vám tak často rozsvecovať displej, vďaka čomu ušetríte ďalšiu energiu.“

Vymažte z telefónu staré účty, ktoré nepoužívate

Máte aj vy v mobile niekoľko Gmail, Outlook a ďalších účtov? Vedzte, že z pohľadu batérie, to nie je dobré. Každý účet, ktorý máte v smartfóne, sa v pravidelných intervaloch prihlasuje na server tretej strany, aby aktualizoval obsah. Preto, ak chcete predĺžiť výdrž batérie, tak si zo smartfónu odstráňte účty, ktoré aktívne nepoužívate, alebo obmedzte ich synchronizovanie na pozadí. Prípadne, ak si chcete nechať v mobile staré účty, tak si nastavte, že ich budete obnovovať manuálne.

Poznáte aj iné funkcie telefónu, ktoré sú aktívne, no tak často ich nepoužívame? Dajte nám ich vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close