Stačí Windows Defender na ochranu vášho počítača?

Windows Defender je predvolený antivírový program operačného systému Windows. Mali by ste ho vymeniť?

Windows Defender
Zdroj Vosveteit.sk

Na trhu máme k dispozícii množstvo antivírových programov, a to či už platených alebo bezplatných. Ak ale používate operačný systém Windows, v ňom máte predinštalovaný antivírový program Windows Defender. Postačí vám len ten alebo by ste mali radšej siahnuť po inom?  

Ako vysvetľuje portál MakeUseOf, nie je vôbec zložité prehliadnuť tento antivírový program v počítači. Ak ste ale neinštalovali žiaden iný program, s najväčšou pravdepodobnosťou vás chráni práve on. Lenže ako sa mu v tejto práci darí?  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Viaceré spoločnosti sa venujú testovaniu rozličných antivírových programov. Keďže tento softvér chráni vaše citlivé údaje a dáta, prechádza naozaj prísnymi testovaniami. Spoločnosť AV-Test testovala Windows Defender už dlhšiu dobu, najnovšie výsledky pochádzajú z decembra minulého roku. Tu sa ukazuje, že Windows Defender je naozaj kvalitný antivírový program.  

Najlepším znakom dobrého antivírového programu je, ako si dokáže poradiť s takzvanými zero-day útokmi. Ide o mimoriadne závažné útoky, počas ktorých hackeri odhalili určitú slabinu ešte skôr, ako si ju všimli vývojári. Túto slabinu môžu hackeri využívať, dokým ju vývojár neopraví, čo môže trvať nejakú dobu. Zero-day sa nazývajú preto, lebo vývojári majú “nula dní” na to, aby chybu opravili.  

Ak zoberieme priemer v oblasti antivírových programov, tie dokážu zachytiť zero-day slabiny v 97,6% prípadov. Windows Defender podľa testu AV-Test zachytil zero-day slabiny v 100% prípadov. Rovnako dobré skóre si udržiava aj pri ochrane voči známym malvérom.  

Ďalším veľkým plusovým bodom je to, že Windows Defender nespôsobuje problémy vo vašom počítači. Pri niektorých antivírových programoch sa môže stať, že utrpí výkon celého zariadenia. Tu sa to ale nedeje.  

Posledným testovaný bod predstavujú takzvané plané poplachy. Občas sa môže stať, že antivírové programy označia neškodný súbor ako malvér. Aj tu dosahuje Windows Defender perfektné skóre. Nestane sa teda, že by vás vystrašil v prípade úplne bezpečnej aplikácie alebo vám zablokoval prístup na neškodnú webovú stránku.  

Postačí vám Windows Defender?  

V skratke, odpoveď je áno. Ak sa radíte medzi bežných užívateľov počítača, Windows Defender vám poskytne všetku ochranu, ktorú potrebujete. Zároveň ale musíme spomenúť, že antivírové programy tretích strán môžu mať užitočné funkcie. Na trhu nájdete viaceré antivírové programy, ktoré majú v sebe integrované aj VPN služby pre väčšie súkromie.  

Samostatnou kategóriou sú open-source antivírové programy. Open-source znamená, že zdrojový kód tohto softvéru je voľne k dispozícii a užívatelia si s ním môžu robiť čo chcú. Tento druh softvéru môže byť lákadlom pre ľudí, ktorí sa vyznajú v programovaní. Z kódu vyčítajú čo antivírový program robí a prípadne ho môžu aj modifikovať.  

Ak ale hľadáte spoľahlivý antivírový program, ktorý nespomaľuje váš počítač, Windows Defender je viac než postačujúcou voľbou.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre