Obľúbený antivírusový program, ktorý máte asi aj vy v počítači, predával dáta používateľov. Dostal astronomickú pokutu!

Ešte v roku 2019 vyšlo na povrch, že spoločnosť Avast zradila dôveru miliónov užívateľov. Bez ich súhlasu predávala citlivé dáta až 100 spoločnostiam.

sud poplatky pokuta
Zdroj: Yanik Chauvin / Shutterstock.com

Americká Federálna obchodná komisia (pozn. redakcie: FTC) udelila antivírovému softvéru Avast pokutu vo výške 16,5-miliónov amerických dolárov a udelila spoločnosti zákaz predávať užívateľské dáta z prehliadania na reklamné účely. Na tému upozornil portál bleepingcomputer.com.

Pre tých ktorí nevedia, Avast je bezplatný antivírový softvér, ktorý bol voľbou pre mnohých užívateľov. Ako však vyšlo na povrch, spoločnosť zradila dôveru a práva miliónov užívateľov tým, že zbierala, prechovávala a predávala ich dáta z prehliadania bez vedomia a súhlasu užívateľov. Zároveň však spoločnosť Avast tvrdila, že nástroje, ktorými tieto dáta zbierala, mali slúžiť na blokovanie sledovania na internete.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť to ani zďaleka nerobila v malom. Obvinenia z roku 2020 tvrdia, že od roku 2014 Avast zozbieral viac ako osem petabytov užívateľských dát. Avast ponúkal okrem antivírového softvéru aj rôzne rozšírenia pre prehliadače, ktoré mali chrániť užívateľov na internete. Všetky softvéri spoločnosti však mali byť použité na zber dát. 

Ako informuje FTC, dáta zbierané Avastom zahrňovali informácie o každom prehliadači a navštívenej stránke. Zbierala aj času navštívenia, typu zariadenia a prehliadača. Popri tom vedeli aj mesto a štát, v ktorom užívateľ žije. Ide o mimoriadne citlivé informácie, ktoré spoločnosť predala viac ako 100 ďalším spoločnostiam.  

Tieto okolnosti vyšli na povrch koncom roka 2019, kedy spoločnosť Mozilla stiahla zo svojho obchodu s rozšíreniami štyri rozšírenia spoločnosti Avast. Konkrétne išlo o Avast Online Security, Avast SafePrice, AVG Online Security a AVG SafePrice. 

Zákaz predávania užívateľských dát

Ako sme už spomenuli, FTC udelila spoločnosti pokutu vo výške 16,5-miliónov amerických dolárov a udelila je zákaz predávania dát z prehliadania, ktoré boli získané cez akýkoľvek produkt značky. Zároveň spoločnosť bude povinná informovať užívateľov a získať ich súhlas, ak bude chcieť predávať užívateľské dáta z prehliadania z produktov nepatriacich značke. FTC zároveň nariadila spoločnosti aby vymazala všetky dáta, ktoré zdieľala s dcérskou spoločnosťou Jumpshot. Vymazať musí aj všetky produkty alebo algoritmy, ktoré spoločnosť Jumpshot vytvorila pomocou týchto dát.  

“Naša spoločnosť kompletne prestala používať akékoľvek dáta z prehliadačových rozšírení pre akýkoľvek iný účel, než je podpora bezpečnosti,” vyjadrila sa spoločnosť Avast.  

Avast zároveň tvrdí, že užívatelia mali vždy možnosť odhlásiť sa zo zberu dát. Od júla 2019 spoločnosť dokonca implementovala explicitné okno, v ktorom sa môžu užívatelia sami rozhodnúť, či chcú zdieľať dáta so spoločnosťou alebo nie.

FTC uviedla, že hovorca spoločnosti Avast, sa už s komisiou kontaktoval, aby vyriešili vyšetrovanie ohľadom neoprávneného zbierania a predávania užívateľských dát. Federálna obchodná komisia ale vyslovila svoj nesúhlas s tým, ako fakty spoločnosť Avast prezentovala.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre