BezpečnosťSpravodajstvoWindows

Novému Outlooku by ste sa mali oblúkom vyhnúť. Microsoft z neho spravil špehovací nástroj!

Podľa nových podmienok služby Outlook, Microsoft zdieľa vaše dáta s takmer 800 partnermi. Služba sa stala nočnou morou pre súkromie.

Spoločnosť Microsoft vydala novú verziu Outlooku pre Windows zariadenia a zdá sa, že spolu s novými funkciami, spoločnosť túto platformu premenila na špehovací nástroj, ktorý vaše dáta používa na cielené reklamy.

V poslednej dobe sa do popredia dostávajú nekalé  praktiky Googlu a spoločnosti Apple ohľadom používania užívateľských dát, no spoločnosť Microsoft nie je v tomto smere o nič lepšia, informuje portál Proton. Microsoft Outlook bola kedysi čisto e-mailová služba, no teraz zbiera vaše dáta, ktoré posiela až 772 externým partnerom.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niektorí užívatelia v Európe si po stiahnutí nového Outlooku pre Windows všimli nové textové okno, ktoré informuje užívateľov o tom, aké dáta sa zbierajú a komu sa posielajú. Na jednu stranu musíme Microsoftu nechať to, že v rámci možností užívateľov informuje čo najúprimnejšie o tom čo robí, no na druhú stranu, čo všetko od nás Microsoft chce a čo všetko posiela až takmer 800 partnerom je desivé.  

Nový Outlook chce od užívateľov priveľa

Microsoft používaním Outlooku získava prístup k základným informáciám o vašom zariadení, no zároveň si vyhradzujú právo na ukladanie alebo prístup k informáciám na vašom zariadení. Získané informácie ďalej využívajú na poskytovanie personalizovaných reklám a vecí s nimi spojenými. Microsoft a jeho partneri však môžu získať aj presné dáta vašej polohy alebo identifikovať užívateľov cez skenovanie zariadenia.  

Microsoft priznáva, že zisky technologických gigantov sa stávajú čoraz viac závislé na dátach, ktoré môžu získavať od svojich užívateľov. Užívatelia ale majú “výhodu” v tom, že si môžu sami vybrať, ako budú reklamy v ich Outlook účte vyzerať.  

Užívatelia na Mac zariadeniach uvidia reklamy, ktoré vyzerajú ako nové správy v Outlook službe. V tomto prípade ide o reklamu pre Microsoft produkty, no objavujú sa aj produkty tretích strán. Užívatelia v Európe majú výhodu, že aspoň vidia to, akému množstvu ďalších spoločností Microsoft ich dáta posiela. Užívatelia v Spojených štátoch toto šťastie nemajú.  

V Spojenom kráľovstve dostávajú užívatelia možnosť vybrať si, ktorým reklamným spoločnostiam chcú dáta posielať. V iných častiach Európy majú užívatelia stále nejakú možnosť ako si zber dát upraviť, no nie je to až také jednoduché.  

“S ohľadom na typ zbieraných dát, ich použitie a spracovanie, niektorí partneri sú odkázaní na váš súhlas, zatiaľ čo v iných prípadoch sa musíte manuálne zo sledovania odhlásiť,” píše sa v zmluvných podmienkach Outlooku.  

Nočná mora pre súkromie  

Zber a následné predávanie dát je vážny problém pre naše súkromie, no nový Outlook dokázal niečo ešte horšie. Podľa nemeckého IT blogu Heise Online Outlook kradne prihlasovacie údaje všetkých služieb tretích strán, ktoré synchronizujete s týmto e-mailovým klientom.  

Znamená to, že keď si do Outlooku pridáte napríklad Gmail konto, Microsoft získava prístup k IMAP a SMTP prihlasovacím údajom, emailom, kontaktom a udalostiam.  

“Microsoft vysvetľuje, že ako užívatelia sa môžete kedykoľvek vrátiť k predchádzajúcej aplikácii. Všetky dáta sa však už uložili na Microsoft serveroch, čo umožňuje spoločnosti čítať vaše e-maily,” píše blog Heise Online.  

Okrem všetkých týchto informácií Outlook automaticky posiela priamo na servery Microsoftu aj vaše prihlasovacie meno a heslo. Tieto údaje sa síce posielajú šifrovane, no IMAP a SMTP sa posielajú ako čistý text. Portálu XDA sa podarilo nabúraním sa do prenosu získať prístup ku svojim testovacím prihlasovacím údajom.  

Microsoft dovolil sebe a svojim partnerom prístup k vašim e-mailom kedykoľvek chce a bez vášho vedomia. Spoločnosť bude môcť prejsť vašimi e-mailmi a analyzovať ich. Potenciálne ich bude môcť posielať aj všetkým svojim 772 partnerom. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close