Váš automobil vás špehuje, tvrdia experti: Ako si môžeme chrániť naše súkromie?

Automobily majú zo všetkých zariadení najhoršie vystavané podmienky ochrany súkromia. Čo všetko o vás vedia je zarážajúce.

Automobily predstavujú pre naše súkromie nočnú moru
Zdroj: Unsplash (Ville Kaisla, Markus Spiske), Úprava: Vosveteit.sk

Automobily sa už nevyrábajú tak, ako kedysi. Dnes obsahujú množstvo digitálnych procesov, aplikácií a sú neustále pripojené na internete. Dalo by sa povedať, že sa z nich stali smartfóny na kolesách.  

Ako píše portál Malwarebytes, väčšina týchto funkcií vznikla, aby vám ako vodičovi uľahčila a spríjemnila cestu. Zároveň ale treba povedať, že veľké množstvo týchto funkcií môže zasahovať do nášho súkromia a v určitých prípadoch ohroziť našu bezpečnosť.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najväčším problémom je, že automobilové spoločnosti majú veľmi zle navrhnuté podmienky ochrany súkromia. V podstate majú voľnú ruku v tom, čo s dátami o vás môžu robiť. Typicky ich predávajú ďalej inzerentom. Prieskum spoločnosti Mozilla dokonca dospel k záveru, že automobily sú najhoršie z hľadiska toho, ako narábajú s našimi dátami.  

Určité dáta dokáže automobil zbierať bez toho, aby ste niečo robili. Automobily dokážu vnímať polohu hlavy a očí, niektoré dokonca aj tep srdca. Cez tieto dáta monitorujú únavu vodiča. Ďalšie dáta pochádzajú zo satelitného rádia alebo GPS navigácie. Popri tom môžu automobilky sledovať ako šoférujete a dáta posielať poisťovni. Ak si stiahnete aplikáciu automobilu do telefónu, odtiaľ automobilky získavajú ďalšie dáta.    

Experti stále tvrdia, že pravdepodobne neexistuje zariadenie, ktoré by na vás “špehovalo” viac ako váš vlastný automobil. Medzi bežné informácie patrí napríklad meno, adresa, e-mail, telefónne číslo, vek, dátum narodenia a ďalšie. Cez telefón im nerobí problém ani nahliadnuť do vašich fotografií, kalendára, zoznamu úloh alebo čo je kontroverznejšie, intímnej histórie. Napríklad spoločnosť Honda má v zmluve mimoriadne zaujímavý bod, že môžu zbierať akýkoľvek typ informácie, ktorý si možno spojiť s určitým jedincom.    

Ďalším znepokojivým faktom je, že cez dáta zbierané automobilom sa mnohí vodiči stávajú obeťou stalkingu alebo horších zločinov. Ak sa chcete vyhnúť tomu aby niekto vedel kde sa nachádzate, alebo aké miesta najčastejšie navštevujete, Malwarebytes ponúka niekoľko tipov. 

Vyhnite sa špehovaniu cez automobil 

Ako prvé experti odporúčajú používať navigáciu v smartfóne, nie tú, ktorú máte zabudovanú vo vozidle. Zároveň by ste sa mali vyhnúť ukladaniu najčastejšie navštevovaných miest, napríklad práce alebo domova

Keď už prepájate smartfón s automobilom, mali by ste zvážiť použitie VPN siete.  

Ďalším mimoriadne dôležitým bodom je zistiť aké zariadenia majú k vášmu vozidlu takzvaný vzdialený prístup, napríklad tým, že sa prepojila aplikácia automobilu s palubným počítačom. Ak v tomto zozname nájdete zariadenie, ktoré nepoužívate alebo ho nepoznáte, čo najrýchlejšie ho odstráňte.  

Mali by ste si prečítať aj podmienky ochrany súkromia výrobcu vášho automobilu. Získate tak lepší obraz o tom, čo všetko o vás auto vie a kam môžu tieto údaje smerovať. Ako sme už spomenuli, výrobcovia automobilov môžu posielať dáta poisťovniam, inzerentom, polícii, či technologickým gigantom ako Apple alebo Google.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre