Obete stalkingu obviňujú Apple, že umožnil stalkerom ich sledovať cez AirTag. Gigant musí teraz čeliť súdnej žalobe

Smartfóny nás dnes vedia upozorniť na cudzí AirTag v blízkosti, no špehovanie je stále výrazným problémom.

Android dostane dôležitú bezpečnostnú funkciu
Zdroj: Unsplash (Mark Chan) Pixabay (Clker-Free-Vector-Images) Úprava: Vosveteit.sk

Desiatky miliárd ľudí ročne sa stávajú obeťou stalkingu, teda nezákonného sledovania. Obete podávajú žalobu na spoločnosť Apple a v nej tvrdia, že drobný sledovač AirTag umožnil zločincom v ich sledovaní.  

Špehovanie je niečo, čo sa môže vážne odraziť na duševnom zdraví obete. Čoraz populárnejším sa stáva takzvaný stalkerware, teda aplikácie, ktoré sú špecificky vytvorené na to, aby umožnili niekomu sledovať smartfón jeho obete. Čo sa cez stalkerware môže útočník potenciálne dozvedieť? Najčastejšie sa sleduje poloha obete, no lepší softvér dokáže poskytnúť útočníkovi aj prístup ku správam v četovacích aplikáciách, SMS, galérií a ďalším funkciám smartfónu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najčastejšie siaha po stalkerwari žiarlivý ex-priateľ alebo blízka rodina. Veľa aplikácií si totiž vyžaduje, aby mal útočník aspoň na chvíľu prístup k zariadeniu obete. Podobné aplikácie sa častokrát maskujú za nevinné aplikácie a keď si obeť sledovanie všimne, častokrát už je neskoro. Ďalšou populárnou formou sledovania je práve cez zariadenie Apple AirTag.  

Ako informuje portál Malware Bytes, AirTag umožňuje jeho majiteľovi zistiť, kde sa AirTag nachádza. Keďže spolupracuje aj s inými iPhonmi, útočníkovi dovoľuje sledovať polohu aj na veľké vzdialenosti. AirTagy sú relatívne lacné a mnohí si ich kupujeme na kľúče alebo do peňaženky. Ak nevieme, kde sa tieto veci nachádzajú, stačí otvoriť mobil a ten vás ku nim zavedie.  

Apple o rizikách AirTagu vedel

Stačí však málo a útočník môže podstrčiť AirTag do batohu obete alebo do kabelky. Práve v žalobe sa spomína aj to, že Apple mala túto možnosť zneužitia predvídať. Predvídanie možno nebolo až tak potrebné, pretože ešte pred vydaním tejto technológie odborníci hovorili o jej potenciálnych zneužitiach.  

“Advokáti a technologickí experti žiadali spoločnosť Apple, aby ešte raz zvážila problém toho, ako môžu využiť zločinci AirTag na sledovanie obetí. Spoločnosť však problém ignorovala a dokonca aj zľahčovala. Tvrdila, že ich zariadenie je odolné voči stalkingu,” píše sa v žalobe.  

Pravdou je, že od prvého vydania AirTagu Apple výrazne zvýšila bezpečnosť týchto zariadení. Smartfóny nás dnes informujú o cudzích AirTagoch v blízkosti a ponúkajú nám možnosť tieto zariadenia vypnúť. V žalobe ale obete požadujú, aby užívateľov smartfóny na nevyžiadané sledovanie upozornili skôr.  

Keď obeť dostane upozornenie na neznámy AirTag, môže si otvoriť aplikáciu Find My a v nej skontrolovať, ako dlho sa s ňou AirTag pohybuje. Zároveň môže nechať prehrať zvuk, ktorý jej pomôže AirTag nájsť. Rovnaké možnosti majú aj majitelia Android smartfónov.  

Upozornenie na neznáme AirTagy a iné sledovacie zariadenia je predvolene zapnutá, no tieto nastavenia viete nájsť v bezpečnostných nastaveniach smartfónu. Veľké spoločnosti momentálne plánujú pridať podporu pre ďalšie sledovacie zariadenia.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre