Ako môžete manuálne vyhľadať AirTag cez Android vo vašom okolí, či vás ním niekto nesleduje?

Sledovacie zariadenia môžu cestovať aj s vami. Pozrite sa, ako si môžete v Android smartfóne overiť, že vás nikto nesleduje pomocou neho.

sledovanie sukormie smartfon
Zdroj: STEKLO / Shutterstock.com a Vlamin / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Sledovacie zariadenia v podobe malých predmetov sa v poslednej dobe stali skutočne populárnym typom elektroniky. Mnohí ich využívajú pre sledovanie svojich domácich miláčikov, ktorým ich pripevnia na obojok, no aj pre sledovanie batožiny pri cestovaní či lokalizácii svojej kolobežky alebo motorky. Tieto trackery vieme dnes kúpiť už za pár eur, pričom najviac známymi sú SmartTag od Samsungu a AirTag od spoločnosti Apple. Určite si však viete domyslieť, že sa tieto sledovacie zariadenia dajú využiť aj na nečestné účely a niekto vám ho môže pokojne hodiť aj do kabelky či batohu, aby sledoval vašu polohu. Systém Android dnes už ponúka možnosť kontroly blízkosti tohto zariadenia, ako to môžete manuálne skontrolovať aj vy? Pozrite sa na to spolu s nami.

Využite novú funkciu systému Android pre manuálnu kontrolu

Okrem automatických upozornení na to, že je sledovacie zariadenie vo vašej blízkosti a pravdepodobne cestuje s vami môžete vykonať aj manuálnu kontrolu. Ak teda máte podozrenie, že by niekto mohol sledovať vašu polohu a využívať k tomu takéto lokalizačné zariadenie, môžete jednoducho prejsť do nastavení vášho Android smartfónu a vykonať bezpečnostnú kontrolu. A ako na to? Nižšie sa môžete pozrieť na postup, ako sa k takejto kontrole dostať. Musíme ale poznamenať, že postup ako aj konkrétne názvy sekcií v nastaveniach sa môžu líšiť v závislosti od výrobcu smartfónu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
  • V nastaveniach vášho smartfónu zvoľte možnosť Bezpečnosť a tieseň
  • Klepnite na funkciu Upozornenia na neznáme sledovacie zariadenia
  • Pri možnosti Ručná kontrola klepnite na tlačidlo Skontrolovať

Vďaka tejto možnosti sa môžete uistiť, že vás nikto nesleduje a pokojne môžete pokračovať vo vašich cestách. Pripomíname, že takéto sledovanie nie je etické, no rovnako ani povolené. Ak by ste teda premýšľali nad sledovaním niekoho, tak by ste si to mali dobre premyslieť.

Nie vždy musí ísť o prípad sledovania

Ak by sa vám náhodou pri ručnej kontrole blízkosti sledovacieho zariadenia objavilo, že s vami takéto zariadenie cestuje, tak stále nemusíte byť obeťou sledovania. Prípadom môže byť napríklad to, keď prechádzate mestom či verejnou dopravou s druhou osobou. Tá môže mať takéto zariadenie určené k lokalizácii svojich kľúčov či peňaženky alebo iného predmetu. Váš Android smartfón ho však môže určiť ako podozrivé a potenciálne sledujúce vašu osobu.

Ako funguje Apple AirTag?
Zdroj: Apple, Úprava: Vosveteit.sk

Preto pri vyhľadávaní sledovacích zariadení vaším Android smartfónom zvážte všetky možnosti. Opatrnosti ale nie je nikdy dosť a ak máte podozrenie, že by vás niekto mohol sledovať, tak si to radšej manuálne overte.

Stalo sa vám niekedy, že ste našli neočakávané sledovacie zariadenie vo vašej blízkosti? A poznali ste túto funkciu už predtým? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre