Online stalking sa môže týkať aj vás: Pozrite sa, ako sa môžete voči nemu brániť!

Online stalking je nepríjemnou až dokonca nebezpečnou záležitosťou, ktorej sa vystavujeme všetci. Takto sa mu môžete vyhnúť.

spehovanie smartfonov xiaomi
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh), úprava Vosveteit.sk

Stalking je nežiaduce, opakované a zámerné sledovanie, prenasledovanie alebo obťažovanie druhej osoby. Medzi známe praktiky stalkingu patrí napríklad sledovanie na internete, fyzické sledovanie, neustále volanie či posielanie nežiaducich správ, e-mailov, darčekov alebo dokonca hrozieb. Táto praktika sa čoraz častejšie prenáša aj do online priestoru, nakoľko sledovať druhú osobu na internete nie je dnes také komplikované. Nielen na svojich sociálnych sieťach o sebe vieme zdieľať aj tie najmenšie detaily a nahrávať tak do kariet práve stalkerom. Ako sa však môžeme zabezpečiť a vyhnúť sa tak praktike známej ako online stalking? Aj na to sa teraz pozrieme spoločne.

Online stalking pramení z informácií, ktoré o sebe zdieľate

Nepríjemné sledovanie na internete druhou osobou alebo inak nazývané aj online stalking z veľkej časti pramení z toho, čo o sebe zverejníte. Stalker, teda osoba, ktorá vás sleduje a následne obťažuje, získava informácie len od vás. Aj preto by ste si mali nastaviť svoje profily na sociálnych sieťach tak, aby ste o sebe zdieľali s verejnosťou čo najmenej. Napríklad taký Facebook umožňuje používateľom zvoliť publikum, ktoré bude vidieť príspevky. Vybrať si väčšinou môžete medzi skupinou vašich priateľov, potom priateľami vašich priateľov alebo ich nastaviť úplne verejne. Pre zachovanie vyššej bezpečnosti odporúčame nastaviť si publikum len ako okruh vašich priateľov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
hacker apple
Zdroj: Africa Studio / shutterstock.com, Pixabay.com (Gordon Johnson), koláž Vosveteit.sk

Rovnako aj ďalšie siete ako Instagram umožňujú nastavenie vášho súkromia. Aby sa vás online stalking netýkal, môžete zvoliť možnosť nastavenia súkromného profilu. Vašich sledovateľov si tak vyberiete a budete mať prehľad o tom, kto uvidí momenty z vašich dní. Ak sociálne siete či iné platformy neumožňujú nastavenie súkromia na užší okruh sledovateľov, dobre si premyslite, čo budete zdieľať.

Dajte si pozor na to, koho si pridávate do priateľov / sledovateľov

Dôležitým pravidlom je aj to, aby ste okruh svojich sledovateľov či priateľov čo najviac zúžili. Častokrát sa totiž online stalking týka práve ľudí, ktorí prijímajú každú jednu žiadosť o priateľstvo alebo sledovanie. Ak vám teda takáto žiadosť príde, dobre si overte či daného človeka poznáte. Ak nie, mali by ste zvážiť či takúto žiadosť potvrdíte a dáte mu prístup k vašim príspevkom. Stalkeri sa pritom môžu vydávať aj za vašich známych, pričom sa budú tváriť ako ich nový profil. Ak vám podobná žiadosť príde, skontaktujte svojich priateľov či skutočne majú nový profil na sociálnej sieti.

Používajte silné heslá a dvojfaktorové overenie

V niektorých prípadoch vie online stalking zájsť skutočne ďaleko a to až do toho bodu, kedy stalker získa prístup k vášmu účtu. Aj pre takéto prípady by ste si mali dávať pozor na to, aby ste k svojmu účtu zvolili čo najsilnejšie heslo. Okrem toho k zabezpečeniu účtu patrí aj častá zmena hesla a zabúdať by ste nemali ani na aktiváciu dvojfaktorového overenia prihlásenia. S takýmto zabezpečením sa stalker len tak k vášmu účtu nedostane.

heslo smartfon
Zdroj: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

Online stalking môže využiť aj zdieľanú polohu

Aj vy ste možno niekedy zdieľali príspevok, v ktorom ste nahlásili svoju polohu. Či išlo o pozdrav z dovolenky alebo ste chceli dať všetkým známym vedieť, že už ste z dovolenky doma, zdieľanie polohy so sebou prináša nebezpečie. Online stalking sa môže zakladať aj na takýchto príspevkoch, kedy stalkeri majú prístup k vašej aktuálnej polohe, resp. poslednej nahlásenej polohe. Svoje fotky či príspevky z dovolenky či dokonca domova teda nezdieľajte v reálnom čase. Pokúste sa teda nepoukazovať na svoju aktuálnu polohu, čo by mohli stalkeri využiť.

Monitorujte svoju stopu na internete

Aby ste sa uistili, že sa o vás na internete nenachádzajú žiadne nežiaduce informácie, skúšajte pravidelne vyhľadávať svoje meno na internete. Skontrolujte si tak, čo sa o vás vedia dozvedieť náhodní ľudia na internete. Online stalking sa totiž môže zakladať aj na takýchto informáciách a ak náhodou narazíte na nechcené informácie, tak sa ich posnažte odstrániť. Ak k odstráneniu informácií nemáte prístup, požiadajte danú webovú stránku o ich odstránenie.

Dbajte na opatrnosť pri sťahovaní súborov a klikaní na odkazy

V neposlednom rade by ste si mali dať pozor aj na to, čo vo svojom počítači alebo smartfóne držíte a aké súbory si sťahujete. Vašou neopatrnosťou si totiž do zariadenia viete priniesť aj spyware, teda špehovací softvér. A stalker to môže využiť vo svoj prospech. Rovnako neotvárajte neznáme odkazy, ktoré by v sebe mohli skrývať škodlivé prvky a nezadávajte svoje citlivé informácie do neznámych formulárov.

Narazili ste už niekedy na online stalking aj vy? A pokúšate sa voči nemu aj brániť? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre