Každou činnosťou na internete vzniká digitálna stopa: Zanechávate ju po sebe aj vy?

Nie je novinkou, že webové stránky zbierajú určitú vzorku dát. Dá sa proti digitálnej stope bojovať?

Čo je to digitálna stopa?
Zdroj: Unsplash(Markus Spiske),Onlygfx Úprava: Vosveteit.sk

Čo je to digitálna stopa? Každá stránka, ktorú navštívite, zbiera o vás určité údaje. Väčšinou ide o drobné informácie potrebné pre správnu funkciu portálu a sami o sebe veľa neznamenajú. Rozličné stránky ale potrebujú odlišné formy dát a po navštívení 50 stránok môže vzniknúť niečo, čo už nejakú váhu má. To je vaša digitálna stopa.

Sú to teda dáta, ktoré po sebe nevedomky zanechávate na internete. Medzi ne sa môže rátať história prehliadania, videá ktoré sa vám páčia, fotky, ktoré zdieľate, alebo informácie, uverejnené na sociálnych sieťach, píše portál NordVPN. Digitálnu stopu tvorí každá informácia, ktorá sa zaznamenáva a následne ukladá.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

My ako užívatelia internetových služieb môžeme vytvárať dva druhy digitálnej stopy. Prvou je aktívna a zahrňuje všetko, čo sa rozhodneme dobrovoľne zdieľať na webe. Príspevky na sociálnych sieťach, komentáre, e-maily, fotografie, to všetko sa radí medzi vašu aktívnu digitálnu stopu.

Samozrejme že webové portály sledujú aj iné druhy dát, o ktorých nemusíte vedieť. Medzi ne patrí model smartfónu, operačný systém, či IP adresa. Pri týchto dátach hovoríme o pasívnej digitálnej stope, ktorá vzniká len používaním internetu.

Jednou z možností ako zabrániť vytvoreniu vašej digitálnej stopy je prestať používať všetky zariadenia s prístupom na internet. Je to drastické riešenie, no jedno z najbezpečnejších. Sú ale aj ďalšie spôsoby, ako obmedziť vašu digitálnu stopu. Tým najdôležitejším je uvedomenie si, koľko informácií o sebe vypúšťate von. Čím väčšiu kontrolu nad tým máte, tým menšiu digitálnu stopu po sebe zanecháte.

Ako obmedziť digitálnu stopu?

Niektorým veciam sa bohužiaľ nevyhnete, ak chcete využívať služby Googlu, Facebooku, či väčšiny iných internetových portálov. Ovplyvniť ale môžete to, čo sami na sociálne siete uverejňujete. Čisto technicky máte právo žiadať prevádzkovateľa webovej stránky, aby vymazal všetky údaje o vás, no v praxi sa táto žiadosť až tak jednoducho splniť nedá. Proces vymazania všetkých informácií o vás by bol zdĺhavý a vo väčšine prípadov neúspešný. Nehovorí sa nadarmo že čo sa raz dostane na internet, to tam aj ostane.

Digitálna stopa ale nie je niečo, čoho by sme sa mali obávať. Vo svojej podstate nie je zlá, ani dobrá. Ako už bolo písané vyššie, webové portály zbierajú len malú časť dát, no informácie so všetkých portálov, ktoré ste navštívili, môžu už o vašej osobe veľa prezradiť. Preto je dôležitá hlavne kontrola a uvedomenie si toho, čo na internet dávam.

Ako teda môžeme naše digitálne stopy viac kontrolovať? Najväčším faktorom, ktorý prispieva k vytváraniu digitálnej stopy sú sociálne siete. V tomto prípade je nutné stanoviť si určité hranice, napríklad nikdy nenahrávať fotografie z našich domovov, alebo z práce. Ďalším dôležitým bodom sú nastavenia súkromia v prehliadači.

Každý prehliadač ponúka niečo iné a preto je dôležité pochopiť, ako funguje Google Chrome, alebo Mozilla Firefox. Mazanie súborov cookies je tiež dobrý spôsob, ako odstrániť naše digitálne stopy. Odporúča sa aj odstrániť všetky staré účty, ktoré už nevyužívame. V tomto prípade môžete aj kontaktovať spoločnosť, aby vymazala všetky údaje o vás, no nie je zárukou, že vám spoločnosť odpovie.

Rovnako treba povedať, že svoju digitálnu stopu môžete zmenšiť i prostredníctvom maskovania svojej IP adresy.

Ušetrite na prémiovej službe (NORD)VPN až 65%. Získať ju môžete za 3,65€/mesiac

Tento proces je možný pomocou VPN služieb, ktoré nielen šifrujú komunikáciu prebiehajúcu medzi vami a internetovými stránkami, či inými službami, ale ju aj maskujú. Táto technológia funguje na tom princípe, že dáta odoslané z vášho zariadenia idú šifrované na server tretej strany, odkiaľ idú ďalej a rovnakou cestou sa dostávajú i späť. Prevádzkovateľ webu, poskytovateľ internetu a podobne preto len vidí, že niečo odišlo a niečo prišlo, avšak nevidí kam ste posielali dáta a ani to, odkiaľ prišli.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre