Prečo by ste mali používať dvojfaktorové overenie pri prihlasovaní? Z tohto dôvodu by ste to mali robiť aj vy!

Dvojfaktorové overenie môže výrazne zvýšiť bezpečnosť našich účtov. Pozrite sa, prečo by ste ho mali využiť aj vy.

heslo smartfon
Zdroj: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

O bezpečnosti hesiel a spôsoboch, ako si bezpečné heslo vytvoriť, ste určite už počuli aj vy. Heslá sú dnes tým najbežnejším spôsobom, ako si môžete uzamknúť svoje profily či účty, pričom len obyčajné vytvorenie hesla určite nestačí. Po vytvoreni hesla totiž prichádza na rad aj ďalší stupeň zabezpečenia, ktorý si môžeme, no nemusíme aktivovať. Rozprávame sa o dvojfaktorovej autentifikácii, ktorá sa bežne označuje aj ako 2FA. Prečo by ste však dvojfaktorové overenie nemali podceňovať? Tejto problematike sa venoval aj portál howtogeek.com a ak ste doteraz nad ním nepremýšľali, tak by ste to určite mali zmeniť.

Dvojfaktorové overenie nám môže výrazne pomôcť so zabezpečením

Bežné vytvorenie aj akokoľvek komplikovaného hesladnes nie je dostatočné. Vytvorenie však generovaného hesla, ktoré spojíme s manažérom hesiel a následného nastavenia dvojfaktorového overenia je na úplne inej úrovni bezpečnosti. Dvojfaktorové overenie častokrát pri nastavovaní účtu prehliadneme. Môžeme si povedať, že nás pri prihlásení len zdrží, keďže si vyžaduje, aby sme svoj účet dodatočne overili. Predstavte si však, že by vaše heslo odhadol akýkoľvek útočník. Po prelomení hesla by sa tak dostal k sekundárnemu overeniu, ktoré by neprelomil. 2FA je totiž unikátny spôsob prihlásenia, pričom si vždy vyžaduje unikátny kľúč.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
ako zmenit heslo od Wi-Fi(1)
Zdroj: pngwing.com

Spoločnosť Microsoft pritom v roku 2019 vykonávala analýzu prelomenia hesiel a krádeží účtov. Z tejto analýzy vyplynulo, že až 99.9% krádeží účtov bolo v prípade, kedy používatelia nevyužívali dvojfaktorové overenie hesla. Tento pomer dokazuje len to, že dvojfaktorovú autentifikáciu by ste nemali podceňovať a tento aj keď menej pohodlný spôsob prihlásenia by ste mali využiť. Predídete tak potenciálnym problémom, kedy by ste o svoje účty mohli pokoje aj prísť.

Potrebujeme mať aktívne 2FA pre všetky účty?

Aj keď je dvojfaktorové overenie lepším spôsobom pre bezpečné prihlasovanie, tak ho nemusíme využívať všade. Je samozrejmosťou, že prihlasovanie sa s dodatočným overovaním hesla môže trvať dlhšie. V aplikáciách napríklad so svojimi vernostnými kartami teda takéto prihlásenie pravdepodobne nevyužijeme. Dvojfaktorové overenie hesla by ste ale mali určite využiť v službách, ktoré sa týkajú vašich financií. Rozprávame sa najmä o bankových aplikáciách či službách ako je PayPal alebo podobne.

Rovnako by ste 2FA mali aktivovať aj pri prihlasovaní do svojich účtov na sociálnych sieťach. Zabudnúť by ste nemali ani na e-mail či iné citlivé služby. Možností, ako využiť 2FA je viacero. Vybrať si môžete napríklad overenie kódom v SMS správe či kódom v e-maili. Pre overenie však slúžia aj špeciálne aplikácie, ktoré si osvojili napríklad banky pre overenie transakcií.

Využívate vo svojich účtoch aj dvojfaktorové overenie? Alebo vsádzate bežne len na heslo? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre