BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Stalkerware je nástroj nielen pre žiarlivých partnerov: Ako sa mu vieme vyhnúť?

Za posledné roky sa šírenie stalkerwaru zvýšilo o závratných 600%. Bezpečnostní experti upozorňujú ako sa chrániť.

Stalkerware je druh špionážneho softvéru, ktorý umožňuje niekomu sledovať vaše zariadenie. Najčastejšie je tento softvér propagovaný ako monitorovanie pre deti, no využívajú ho hlavne žiarliví partneri na sledovanie svojej polovičky. Počet prípadov stalkerwaru za posledné tri roky vzrástol v Česku o 600% a tento softvér sa dostáva čoraz častejšie aj ku nám.

Stalkerware umožňuje niekomu sledovať vašu polohu, obrazovku a prakticky všetko čo na zariadení robíte. Softvér nie je na prvý pohľad viditeľní a obete častokrát nemajú najmenšiu predstavu o tom, že ich niekto sleduje, hovoria experti z portálu Avast.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ide o druh nebezpečného softvéru, ktorý môže byť nainštalovaný do vášho zariadenia bez vášho vedomia alebo súhlasu. Umožňuje sledovať takmer všetku aktivitu vrátane textových správ, hovorov, presnej polohy a ďalších dát,“ tvrdia experti z Avastu.

V praxi to znamená, že človek môže využiť stalkerware k tomu, aby nelegálne sledoval druhú osobu bez jej vedomia. Ide o závažný zásah do súkromia, ktorý môže zanechať fyzické aj psychické následky. Za posledné roky sa objavili veľa aplikácií, ktoré ponúkajú funkcie stalkerwaru. Väčšina z nich sa nachádza na neoficiálnych obchodoch s aplikáciami, no niektoré nájdete aj v Obchode Play alebo iných oficiálnych obchodoch.

Najčastejšie sa tento typ aplikácií maskuje za „rodičovskú kontrolu“

Najčastejšie sa stalkerware maskuje ako rodičovská aplikácia umožňujúca sledovanie polohy telefónu, hovorov, SMS správ, aktivity na internete a iné. Potom sa tieto aplikácie môžu vydávať aj za lokátory stratených zariadení. Práve tieto aplikácie sa môžu po nainštalovaní v zariadení úplne schovať, teda obeť ani nevie, že takú aplikáciu má stiahnutú. Mnohokrát po nainštalovaní tento typ aplikácii zmení aj názov, napríklad na „kalkulačka“ a podobne, aby nebudil pozornosť používateľa.

Ako spoznať stalkerware?

Už sme spomenuli, že niektoré aplikácie vedia byť takmer úplne neviditeľné. To je pravda, no predsa existuje niekoľko tipov a trikov ako stalkerware odhaliť. Prvým je, že spozorujete náhly pokles výkonu smartfónu. Ak vám zo dňa na deň začnú mrznúť aplikácie, ktoré vám predtým išli v pohode, môžete mať v zariadení aj tento druh škodlivého softvéru.

Ďalším jasným znakom sú zmeny v nastaveniach telefónu. Možno si všímate inú domovskú stránku prehliadača, možno vám na domovskej obrazovke pribudla nová ikona alebo podobne. Akékoľvek drobné zmeny, ktoré nastali bez vášho vedomia, sú znakom nielen stalkerwaru, ale aj iného mimoriadne nebezpečného malvéru. Stalkerware sa môže prejavovať aj množstvom vyskakovacích okien, alebo chybových hlášok.

Zároveň si dávajte pozor aj na ľudí vo svojom okolí. Ak niekto vie až podozrivo veľa o tom čo robíte, kam chodíte a s kým sa bavíte, možno že práve on vám do zariadenia nainštaloval stalkerware.

Stalkerware aplikáciu možno nenájdete na obrazovke smartfónu, no v zozname nainštalovaných aplikácii rozhodne bude. Otvorte si nastavenia telefónu a poohliadnite sa vo vstavanom Správcovi aplikácii po akejkoľvek podozrivej aplikácií. Asi netreba spomínať, že sledovací softvér nebude mať v názve niečo, čo by poukazovalo na jeho pravú identitu. Hľadajte rodičovské aplikácie, aplikácie typu nájdi moje zariadenie, alebo podozrivo znejúce aplikácie, ktoré sa vydávajú za systémové aplikácie.

Pozor aj na povolenia, ktoré udeľujete aplikáciám

Akýkoľvek stalkerware bude mať schválené všetky povolenia, aké si môže aplikácia vypýtať.

Spravca povolenii aplikacii v Androide
Zdroj: Vosveteit.sk

Podozrivú aplikáciu odhalíte aj podľa tohto. Ak si nie ste istí, napíšte názov aplikácie do Googlu a nájdete aj názor iných užívateľov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close