Získal hacker vzdialený prístup do vášho počítača? Pozrite sa na znaky, ktoré vám to prezradia!

Ak získa hacker vzdialený prístup k vášmu počítaču, ohrozené je nielen vaše zariadenie, ale aj súkromie. Čo v takom prípade robiť?

hacker system bol hacknuty
Zdroj: PixelChoice / shutterstock.com

Softvér umožňujúci vzdialený prístup k počítaču sa dnes považuje za bežný nástroj, prostredníctvom ktorého môžu zamestnanci pracovať z domu. Každá minca má však aj druhú stranu a zatiaľ čo nám vzdialený prístup pomáha efektívne vykonávať svoju prácu v digitálnej dobe, kyberzločincom umožňuje napadnúť naše počítače a získať prístup ku všetkému, čo na nich máme.

„V súčasnej dobe, kedy stále viac činností vykonávame online, môže hacker získať prístup k našim súkromným údajom a citlivým informáciám, akými sú napríklad heslá k bankovým účtom alebo inému online obsahu. Získanie vzdialeného prístupu k našim počítačom je jedným z najbežnejších spôsobov, ktorým sa hackeri pokúšajú získať prospech.“

Vieme ale zistiť, či má k nášmu zariadeniu prístup niekto, kto by ho mať nemal? Dá sa to, aj keď niekedy to môžeme zistiť až keď je neskoro a útočník manipuloval s našimi zariadeniami už nejakú dobu. Hackeri vo veľkom využívajú vzdialený prístup na to, aby nainštalovali do vášho počítača malvér. V niektorých prípadoch chcú získať vaše osobné informácie, v iných bez vášho vedomia nainštalujú do počítača softvér na ťažbu kryptomien, prípadne ešte nebezpečnejší vírus.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nech je situácia akákoľvek, stále by sme si mali dávať pozor a skontrolovať počítač, akonáhle získame čo i len najmenšie podozrenie o tom, že má niekto prístup k nášmu zariadeniu, mali by sme konať. Monitorovať vzdialený prístup nie je jednoduché, no zároveň to nie je ani nemožné. Ak by sa vám nepodarilo nájsť odpoveď, pomôcť môže IT špecialista alebo bezpečnostný expert. Tieto osoby vám počítač skontrolujú a poradia, ako sa v budúcnosti chrániť. Nižšie vám popíšeme niekoľko spôsobov, ako si to skontrolovať sami.

Sledujte podozrivú aktivitu na sieti

Ak má hacker vzdialený prístup k vášmu počítaču, môžete si všimnúť zvláštnu aktivitu. Buď sa vám internet náhle spomalil, alebo sa začali vo vašej premávke objavovať podozrivé odkazy na webové portály. Ak si všimnete podozrivú aktivitu, môže to byť jeden zo znakov, že má k vášmu počítaču niekto vzdialený prístup. Rovnako sledujte, ktoré aplikácie sa pripájajú k internetu, a ktoré spotrebúvajú výkon vašej linky. Môžete tak spraviť pomocou aplikácie Resource monitor, ktorú si vyhľadajte cez ponuku Štart. Následne kliknite na možnosť Network a prelúskajte sa cez programy, ktoré využívajú internet. Ak objavíte medzi nimi taký, ktorý netušíte čo to je, tak zbystrite.

indetifikacia softwaru ktory sa pripaja k internetu vo Windows 10_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Skontrolujte správcu úloh

Ak na počítači s operačným systémom Windows stlačíte kombináciu kláves „ctrl+shift+esc“, otvorí sa vám správca úloh, v ktorom môžete vidieť všetky prebiehajúce procesy. Cez správcu úloh si viete pozrieť aj to, či v počítači nemáte malware. Akékoľvek zvláštne procesy, ktoré si vyžadujú veľa výkonu, môžeme považovať za podozrivé.

ako zistiť, či má niekto prístup k vášmu PC na diaľku?
Zdroj: Vosveteit.sk

Všimli ste si zvláštne pohyby alebo kliknutia

Ak sa vám myš pohybuje sama od seba, alebo sa odrazu minimalizuje okno, môže to byť znak toho, že niekto používa vaše zariadenie na diaľku. Po registrovaní samovoľného pohybovania myši, alebo kliknutí sa odporúča zbystriť pozornosť a problém okamžite riešiť.

Webkamera a mikrofón sa zapli bez vášho vedomia

Okrem samovoľného pohybovania sa myši môžete registrovať aj to, že sa svetielko webkamery samovoľne rozsvietilo. Znamená to, že je kamera aktívna a práve v ten moment vás niekto sleduje. Hacker v tomto prípade chce buď vidieť čo robíte alebo sa vás snaží odpočúvať. Ak si chcete chrániť súkromie, odporúčame zakrývať si webkameru a mikrofón, ak ich momentálne nepoužívame.

ako zistiť, či má niekto prístup k vášmu PC na diaľku?
Zdroj: Unsplash (Emiliano Cicero)

Znížil sa vám výkon počítača alebo ste objavili zmeny v nastaveniach

Častým sprievodným znakom vírusu je, že sa vám spomalí počítač. Je to spôsobené tým, že vírus potrebuje zdroje na svoje fungovanie. Môže využívať nielen zdroje zariadenia ale aj vášho internetového pripojenia.

Rovnako by ste mali byť v pozore aj v situácii, keď vám počítač reaguje pomalšie alebo neočakávane. Napríklad vám začali padať aplikácie. Jedným z príznakov je aj to, ak došlo k zmene rôznych nastavení v počítači. Ak si všimnete, že sa na vašom počítači objavujú zmeny v nastaveniach bez toho, aby ste ich vykonali vy, môže to byť dôkazom toho, že bol alebo ešte aj je vo vašom počítači hacker. Tieto zmeny môžu zahŕňať zmenu hesiel, povolenie vzdialeného prístupu alebo zmenu sieťových nastavení.

Našli ste v zariadení súbory, o ktoré ste do neho nenahrali?

Ďalším príznakom je vytváranie alebo mazanie súborov bez vášho vedomia. Ak si všimnete, že sa na vašom počítači objavujú nové súbory alebo súbory zmiznú bez toho, aby ste zmeny vykonávali vy, môže to byť dôkazom toho, že bol na vašom počítači hacker. Tento príznak je najčastejší, pretože hackeri často vytvárajú nové súbory, ktoré používajú na uchovávanie informácií alebo nástrojov na získanie ďalších informácií.

Vyskakovacie okná a podivné správy

Ak si všimnete, že sa na vašom počítači zobrazujú neustále vyskakovacie okná alebo správy, ktoré vyžadujú vašu pozornosť alebo získavajú vaše citlivé informácie, môže to byť dôkazom toho, že bol na vašom počítači hacker. Tieto okná a správy môžu byť vytvorené hackerom na získanie vašich prihlasovacích údajov alebo na nainštalovanie škodlivého softvéru do vášho zariadenia.

pop up okna_otravna reklama
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo robiť ak má niekto vzdialený prístup k môjmu počítaču?

Ak ste si všimli hocijaký z vyššie uvedených problémov, konajte okamžite, pretože hacker už napadol vaše súkromie a každá ďalšia chvíľa so sebou nesie ešte väčšie riziko. Odpojte počítač ihneď od internetu a spustite antivírový sken. Keď odpojíte počítač od internetu, útočník stratí vzdialený prístup k vášmu zariadeniu. Ak sa vám pomocou aplikácie Resource monitor podarilo aj identifikovať škodlivý softvér, tak sa ho pokúste odstrániť. No v mnohých prípadoch najlepšou možnosťou, čo môžete spraviť, je spraviť továrenský reštart počítača.

Zároveň si zmeňte heslá a ak máte tú možnosť, zapnite si dvojfaktorové overenie. To útočníkovi výrazne sťaží prístup do vášho účtu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre