Na čo si dať pozor pri sťahovaní nových aplikácií? Tieto povolenia môžu ohoziť vaše súkromie

Aplikácie si pýtajú povolenie, keď potrebujú prístup k citlivým častiam smartfónu. Venujte im pozornosť!

spehovanie a sukromie
Zdroj: Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Každá aplikácia, ktorú nainštalujete do smartfónu, potrebuje prístup k určitej časti zariadenia, aby mohla riadne fungovať. Fotoaparát musí mať prístup ku vašej kamere a galérii, aby mohol fotiť a ukladať snímky, aplikácia na telefonovanie potrebuje prístup ku vašim kontaktom a mapy musia vedieť, kde sa práve nachádzate.

To, čo aplikácia potrebuje označujeme ako povolenia a stretnete sa s nimi zvyčajne v momente, keď ju spustíte po prvýkrát. Povolenie sa ale objavuje v momente, keď aplikácia potrebuje prístup k citlivej časti vášho smartfónu. Kontakty, poloha, mikrofón, správy či ďalšie považujeme za citlivé povolenia a mali by ste si preto dať pozor, ktorej aplikácii čo dovolíte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Väčšina z nás pravdepodobne rýchlo povolenia odkliká, aby sa mohli dostať k aplikácii, ktorú chceme používať. Hoci ich považujeme za otravné, povolenia majú dôležitú úlohu v tom, aby chránili vaše zariadenie a súkromie.

Delíme ich na normálne a nebezpečné. Normálne povolenia sú napríklad prístup na internet a mnohé ďalšie funkcie, ktoré nemôžu nijak závažne ohroziť vaše zariadenie a dáta. Tieto povolenia Android umožňuje už od základu. Ak sa vám však objaví na obrazovke upozornenie, že si aplikácia pýta prístup k nejakej časti smartfónu, potom ide o rizikové povolenia. Tie nemôže Android udeliť automaticky a potrebuje na to váš súhlas.

Ako kontrolovať rizikové povolenia?

Medzi rizikové povolenia patrí história hovorov a správ, poloha, prístup k fotoaparátu, mikrofónu, notifikáciám a iné. Nie sú vo svojej podstate nebezpečné, ale môžu byť jednoducho zneužité podvodnou aplikáciou. Najrizikovejším je prístup k celému systému a to by mala mať len hŕstka mimoriadne dôležitých aplikácií.

Keď si stiahnete a nainštalujete novú aplikáciu, pozorne si všimnite, aké povolenia si od vás pýta. Ak sa chcete uistiť že je váš telefón v bezpečí, treba sa riadiť niekoľkými jednoduchými pravidlami. Uistite sa, že sťahujete aplikáciu od dôveryhodného vývojára. Samozrejme že to sa vždy nedá, no na to existuje ďalšie jednoduché pravidlo. Povolenia majú menšie riziko zneužitia ak ide o aplikáciu, ktorá ich reálne môže využívať. Ak si stiahnete aplikáciu  k vašim smart hodinkám, pravdepodobne bude potrebovať prístup k nejakým senzorom a možno aj GPS dátam. Ak si stiahnete aplikáciu pre nahrávanie zvuku, bolo by nelogické ak by nemala prístup k mikrofónu.

Niekedy si však poznámkový blok vypýta povolenia k spravovaniu hovorov, mikrofónu a vašej GPS polohe, ak nie priamo k celému zariadeniu. Viacerí podvodníci sa spoliehajú na to, že si povolenia neprečítame a odklikneme ich bez rozmyslu. Tu nastáva problém.

Našťastie existuje spôsob, ako si skontrolovať povolenia ešte predtým, než danú aplikáciu stiahnete. Otvorte si Obchod Play, vyhľadajte aplikáciu a kliknite si na jej ikonu. V novom okne nájdite možnosť informácie o aplikácii a tam nájdete zoznam povolení, ku ktorým chce pristupovať.

V novom okne si môžete pozrieť aké povolenia si aplikácia vyžaduje a na čo presne ich potrebuje. Rýchlo tak zistíte, či ide o serióznu aplikáciu, alebo by ste sa jej radšej mali vyhnúť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre