Ako funguje Apple AirTag? Vďaka tomuto drobnému zariadeniu už nestratíte kľúče

Apple AirTag už síce nie je novinkou, no mnohí nevedia, ako toto sledovacie zariadenie funguje. Rozmýšľate nad jeho kúpou?

Ako funguje Apple AirTag?
Zdroj: Apple, Úprava: Vosveteit.sk

Ak sa vám častokrát stáva, že neviete nájsť peňaženku, kľúče alebo kabelku, možno ste aj vy uvažovali o kúpe Apple AirTagu, drobného sledovacieho zaradenia, ktoré vás k hľadanému predmetu zavedie. Lenže ako presne toto zariadenie funguje?

Nie je to naozaj žiadna veda, ako uvádza spoločnosť Apple. Stačí si toto zariadenie kúpiť a umiestniť ho tam, kde potrebujete. AirTag možno veľmi jednoducho pripevniť na kľúče alebo hodiť do peňaženky či kabelky. Potom si stiahnite aplikáciu Find My a hotovo. Túto aplikáciu si však môžu stiahnuť len majitelia iPhonov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď už máte stiahnutú aplikáciu a AirTag tam kde má byť, už vám nič viac nechýba. Prostredníctvom aplikácie môžete prikázať zariadeniu, aby vydalo zvuk, vďaka ktorému ho dokážete nájsť. Ak sa AirTag nachádza blízko, aplikácia vás k hľadaným kľúčom alebo inej veci navedie pomocou šípky a merania vzdialenosti.

AirTag vydáva zabezpečený Bluetooth signál, ktorý môžu okolité zariadenia identifikovať. Následne tieto zariadenia posielajú informácie o polohe do vášho iCloudu. Keď si otvoríte aplikáciu, tá má k týmto dátam prístup a povie vám, kde sa AirTag nachádza. Ak je sledovacie zariadenie od vás ďalej, zobrazí sa vám jeho poloha na mape.

Tento proces je navyše výborne optimalizovaný, čiže sa nemusíte báť, že by sa AirTagu alebo vášmu smartfónu vybila batéria rýchlo.

Nenahraditeľný pomocník

AirTag funguje na princípe ultraširokého pásma a ostatné Apple zariadenia používa ako vysielače, vďaka ktorým môžete nájsť vašu stratenú vec. V tomto drobnom zariadení sa nachádza batéria, ktorá vydrží minimálne rok predtým, ako ju bude treba vymeniť. Používa bežný typ batérie CR2032, ktorý si môžete zakúpiť vo veľkom množstve obchodov, či už online alebo v kamenných predajniach, píše portál PCmag.

Ak toto sledovacie zariadenie nedokážete aj napriek všetkým snahám lokalizovať, môžete ho prepnúť do strateného režimu. V tomto prípade umožňuje AirTag vytvorenie správy, ktorá sa zobrazí užívateľovi, ktorý zariadenie objaví. Ak sa AirTag nájde a daná osoba má technológiu NFC, zobrazia sa mu napríklad vaše kontaktné údaje.

V tomto smere je jedno, či má daná osoba Android alebo iOS, stratený AirTag môže oskenovať každý a dostať hľadanú vec späť do rúk majiteľa.

Najväčšou obavou z hľadiska užívateľov je nepochybne súkromie. Apple ubezpečuje že v AirTagu sa neprechovávajú žiadne dáta o polohe a všetka komunikácia s vašim zariadením je šifrovaná end-to-end šifrovaním. K dátam o polohe má prístup jedine majiteľ AirTagu a Apple sľubuje, že ani oni nevedia, kto vlastní zariadenie a kde sa konkrétny AirTag nachádza. K vašim dátam nemôžu získať prístup ani ostatné zariadenia.

Ak vám však niekto podstrčí svoj AirTag, nemusíte sa báť, že by mohol sledovať vašu polohu. iPhone vás automaticky upozorní, ak s vami cudzie zariadenie cestuje a vy ho môžete pomocou prehratia zvuku jednoducho nájsť.

AirTag je naozaj šikovné zariadenie, ktoré vám pomôže nájsť stratené veci. Vďaka nemu už nebudete musieť trikrát obehnúť celý byt, kým nájdete kľúče, stačí zapnúť zvukový signál alebo nasledovať navigačnú šípku a nájdete ich raz-dva.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre