Bluetooth trackery vám pomôžu nájsť kľúče…. alebo sto kíl kokaínu: EUROPOL vysvetľuje, ako si tieto zariadenia získali miesto v organizovanom zločine

EUROPOL vysvetľuje, ako si každodenná pomôcka, Bluetooth trackery, našli miesto v organizovanom zločine po celej Európe.

sledovanie drog bluetooth tracker
Zdroj: DedMityay / shutterstock.com, Apple, koláž Vosveteit.sk

Bluetooth tracker je drobné zariadenie, ktoré nám umožňuje nájsť stratené veci, napríklad kľúče, peňaženku, alebo hocičo iné. Ide o zariadenia ako Apple AirTag alebo jemu podobné.  

Tieto sledovače fungujú tak, že ich pripevníme o objekt, ktorý nechceme stratiť a následne môžeme cez smartfón vidieť, kde sa daný objekt nachádza. Ak sme od nich ďaleko, tieto trackery používajú signál iných blízkych smartfónov na to, aby poslali do nášho zariadenia informáciu o svojej polohe.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

EUROPOL informuje, že zločinecké skupiny tieto trackery využívajú na to, aby sledovali svoje ciele. Za bežných okolností trackery vydávajú zvuk ak sa nachádzajú v blízkosti majiteľa, no zároveň môžu vydávať zvuk aj v prípade, ak sa od majiteľa nachádzajú ďaleko dlhšiu dobu. V oboch prípadoch ale dokážu túto funkciu kriminálnici vypnúť a na internete ľahko nájdu videá, ako niečo také urobiť.  

Existuje niekoľko sledovacích technológií zakladajúcich sa na GPS alebo Bluetooth technológiách. GPS sledovacie zariadenia dokážu poskytnúť presnú polohu kdekoľvek na svete, no vydržia len 3 až 6 mesiacov. Zároveň môže vypadnúť signál, ak sa nachádzajú pod zemou alebo sú zakryté inou pevnou štruktúrou.  

Najčastejšie sa spájajú s pašovaním drog

Bluetooth sledovacie zariadenia nie sú aktívne mimo dosahu zariadení, ktoré sú spárované s rovnakým typom sledovača. Zároveň sú však menšie, lacnejšie a ich batéria môže vydržať až dva roky. EUROPOL vysvetľuje, že práve Bluetooth zariadenia sa najčastejšie spájajú s pašovaním drog. Zároveň sa objavili prípady, kedy zločinci použili Bluetooth sledovač na nájdenie vozidiel spojených s organizovaným zločinom alebo vozidlami, ktoré slúžili na prevádzanie migrantov.  

Čo sa týka drog, zločinci často umiestňujú Bluetooth sledovače do dodávok nelegálnych narkotík, najčastejšie kokaínu. Pomocou nich tak dokážu sledovať náklad nad 100 kg. Tieto dodávky kokaínu pochádzajú z Južnej Ameriky a distribuujú sa po celej Európskej únii. EUROPOL ich našiel popri kokaíne v kontaineroch prevážajúcich potraviny.  

Bluetooth sledovače však našli aj v rôznych úkrytoch na lodiach, no zároveň aj v komerčných priestoroch. Vyšetrovatelia nepredpokladajú, že Bluetooth sledovače sa používajú na sledovanie dodávok drog na mori, pretože šanca stretnúť mobilné zariadenie spárované s podobným typom sledovača je veľmi malá. Preto predpokladajú, že zločinci používajú pri pašovaní drog aj Bluetooth aj GPS sledovacie zariadenia.  

“Sledovanie zásielok drog na mori pomocou Bluetooth sledovača je vzhľadom na dnešné technologické limity nepraktické riešenie. Veríme, že v týchto prípadoch používajú zločinci kombináciu GPS a Bluetooth sledovacích technológií,” píše EUROPOL.  

Pašovanie drog ale nie je jediným spôsobom, ako sa dajú podobné sledovacie zariadenia zneužiť. Objavujú sa prípady, kedy si ľudia našli cudzí tracker vo svojich osobných veciach, čo v najhoršom prípade môže znamenať, že vás niekto sleduje a vidí vašu polohu prakticky v reálnom čase. Google však už vytvoril spôsob, ako vás v podobných prípadoch informovať. Viac prezrádzame v tomto článku.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre