Čo je to VPN a ako táto technológia funguje? A prečo by ste mali zvážiť jej používanie?

Čo je to VPN? Táto technológia sa najčastejšie využíva na to, aby ste mohli skryť svoju IP adresu a aktivitu na internete. Ako funguje?

Co je to VPN
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

VPN technológia je medzi používateľmi internetu čoraz frekventovanejším pojmom. Pýtali ste sa však niekedy, čo je to VPN a ako funguje? VPN je skratkou od Virtual Private Network, teda privátna virtuálna sieť. Poďme si nižšie vysvetliť, ako táto technológia funguje a aké má využitie.

Ako funguje VPN?

Vždy, keď otvárame internetovú stránku, sledujeme videá a podobne, tak komunikujeme s internetovými stránkami a online službami pomocou IP adresy. Predstavte si, že idete niekomu telefonovať, ale na to, aby ste sa mu dovolali, tak potrebujete poznať jeho číslo a zároveň aj vy musíte telefonovať z mobilného číslo. Pomocou vášho mobilného čísla (pod ktorým si predstavte vašu IP adresu), telefonujete niekomu druhému (kto má rovnako svoju IP adresu). Inými slovami IP adresa slúži na identifikáciu zariadenia pripojeného do siete, aby mohlo zariadenie, napríklad váš počítač či smartfón, komunikovať s internetovými stránkami a službami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečítajte si recenziu na službu NordVPN

VPN služba robí to, že vytvára akýsi most medzi vami a internetovými stránkami, prostredníctvom ktorého dochádza k maskovaniu vašej IP adresy. Rovnako táto komunikácia je šifrovanou. V praxi to znamená, že internetový prevádzkovateľ alebo hocikto iný, vidí len to, že komunikujete s niekým na internete, ale nevidí to, čo je predmetom komunikácie a s kým komunikujete.

„Vaše dáta odchádzajú z počítača zašifrované a smerujú na VPN server, kde dôjde k rozšifrovaniu dát a k ich odoslaniu ďalej. Následne dáta, ktoré sa dostanú späť na VPN server, tak ich služba zašifruje a pošle vám ich do vášho počítača, kde program rozšifruje dáta.“

Je každá VPN sieť rovnakou?

VPN siete máme rôzne. Tak, ako v prípade internetových prevádzkovateľ, tak rovnako existuje aj viacero poskytovateľov VPN technológie.

Rozdiely medzi VPN sieťami môžu byť rôzne. Vzhľadom na to, že komunikácia cez internet prebieha prostredníctvom sprostredkovateľa (VPN servera), tak môže dochádzať napríklad k obmedzeniu prenosových rýchlostí, k vyššej odozve a rovnako môžu VPN siete používať rôzne protokoly. Mnohé bezplatné VPN siete napríklad používajú protokol IPv4, čo znamená, že majú výrazne menej dostupných IP adries, ako tie, ktoré používajú IPv6 protokol. Netreba rovnako zabúdať na to, že veľkú úlohu zohráva aj zabezpečenie komunikácie. Mnohé a hlavne bezplatné VPN siete sú častokrát zle zabezpečené, alebo dokonca zneužívajú tok dát, ktorý cez nich tečie. Podľa štatistík až 38% bezplatných VPN sietí zneužíva dáta používateľov.

Na čo sa dá využiť VPN technológia?

Ako už asi tušíte, tak VPN sa využíva najmä na ochranu súkromia používateľov. VPN technológia je totiž schopnou nielen maskovať vašu komunikáciu s okolitým svetom, ale dokáže zmeniť aj vašu IP adresu v dôsledku čoho nebudete na internete identifikovateľný. Samozrejme treba uviesť, že ak ste prihlásený do nejakej služby, tak tá môže zbierať informácie, napríklad vaše interakcie s produktami a službami. V tomto prípade vám maskovanie vašej IP adresy nepomôže.

Ochrana súkromia nie je však jediná funkcia, ktorú VPN technológia ponúka.

Pristupujte k službám, ktoré sú blokované

Jednou z funkcií VPN technológie je, že pomocou nej môžete zmeniť vašu IP adresu tak, aby si internetová stránka napríklad myslela, že sa k nej pripájate z Viedne, hoci reálne sedíte v Trenčíne, či v inom meste alebo obci. Vďaka tomu, môžete pristupovať k službám, ktoré sú pre náš región blokované.

Nord VPN_ip adresa
Zdroj: Vosveteit.sk

Môžete ušetriť peniaze pri kúpe produktov a služieb

Poskytovatelia internetových služieb častokrát prispôsobujú cenu svojich produktov kúpnej sile obyvateľov danej krajiny. Za týmto účelom, aby vedeli z ktorej krajiny pristupujete k ich službám, analyzujú vašu IP adresu. Dobrým príkladom je Netflix, kde cena predplatného je od krajiny ku krajina rôzna. Alebo YouTube Premium. Napríklad, v našom regióne YouTube Premium aktuálne stojí 7,19€/mesiac. Ak si zmeníte IP adresu, aby si YouTube myslel, že ste napríklad v Indii, tak cena predplatného bude 399 INR na tri mesiace, čo nie je ani 5€.

Cena predplatneho_VPN
Zdroj: Vosveteit.sk

Môžete blokovať škodlivé stránky, reklamy, ale aj sledovače

Nie všetky VPN služby, ale veľká časť z nich, je schopná blokovať škodlivé stránky, reklamy, ale aj sledovače. Môžete sa tak vyhnúť potenciálnemu stiahnutiu škodlivého softvéru do svojho počítače, alebo profilovaniu.

Vyššia bezpečnosť

VPN technológiu často využívajú aj ľudia, ktorí sa pripájajú k verejným Wi-Fi. Dôvodom je, že verejné Wi-Fi sa vo všeobecnosti pokladajú za nebezpečné a to z dôvodu, že môže byť sledovaná vaša komunikácie a aktivita na internete. Ide o takzvaný útok „Man-in-the-middle“, teda „muž uprostred“. Pomocou VPN technológie dochádza k šifrovaniu toku dát, ktoré opúšťajú váš počítač a rovnako aj k šifrovaniu dát, ktoré prijímate. Inými slovami, potenciálny útočník nevidí, čo na internete reálne robíte.

Sú VPN služby dostupné zadarmo?

Ako sme vyššie písali, tak môžu byť. Medzi poskytovateľmi týchto služieb nájdete aj takých, ktorí službu poskytujú zadarmo. Stretnete sa tam však s rôznymi obmedzeniami. Napríklad bude dochádzať k spomaleniu rýchlosti internetu, alebo budete môcť preniesť obmedzený objem dát a podobne. Netreba zabúdať ani na to, že mnoho poskytovateľ bezplatných VPN služieb zneužíva dáta, ktoré tečú cez ich servery. Preto, ak sa chcete riadne chrániť na internete, tak sa odporúča, aby ste na tomto type služby nešetrili. Môže to byť totiž kontraproduktívne. Táto služba v priemere stojí od troch do desať € mesačne v závislosti od poskytovateľa a vlastností VPN siete.

Prečítajte si recenziu na službu NordVPN

Bol pre vás tento článok užitočný? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťách.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre