Návody

Koľko zariadení máte pripojených k vašej Wi-Fi sieti? Kradne vám sused internet?!

Viete, koľko a hlavne aké zariadenia máte pripojené k vašej Wi-Fi sieti? Pozrite sa, ako môžete odhaliť suseda, ktorý vám kradne internet!

Väčšina z nás sa k internetu pripája prostredníctvom Wi-Fi siete. Najčastejšie ako vytiahneme router zo škatule, tak ho nastavíme a následne ho „necháme bežať“. Keď zaevidujeme problémy, tak ho maximálne reštartujeme a ďalej sa o nič nestaráme. Plynúcim časom ako pribúdajú v domácnosti zariadenia, tak Wi-Fi sieť môže byť neskôr zahltená, čo môže spôsobovať problémy s konektivitou. Prípadne môžeme mať na sieti pripojeného i nezvaného hosťa, napríklad suseda, ktorý nám kradne internet.

Vo všeobecnosti platí, že čím viac pripojených zariadení máme k Wi-Fi, tak tým je internet pomalší. Pripojené zariadenia dokonca nemusia ani zahlcovať šírku pásma, aby dochádzalo k zhoršeniu kvality. Predstavte si teraz diaľnicu, po ktorej jazdia auta. Zatiaľ čo v noci je premávka plynulá, lebo na ceste je menej áut, tak v rannej špičke tomu tak nie je – častokrát idete aj „krokom“. Niečo podobné sa deje aj v prípade Wi-Fi, keď je k nej pripojených súčasne veľa zariadení.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Router dostáva požiadavky od všetkých zariadení naraz a jednoducho nestíha so všetkými komunikovať rovnako. Je preto bežné, že aj s rýchlym internetom môžete mať doma pomalú Wi-Fi.“

Preto sa vo všeobecnosti odporúča, aby sme nemali pripojených k sieti súčasne viac ako 4-6 zariadení a ak máme, tak aby sme ich rozdelili do 2.4 GHz a 5 GHz frekvencií. Treba ale uviesť, že nie všetky routere podporujú spustené obe frekvencie súčasne, no väčšina novších routerov túto funkciu má k dispozícii.

Ako zistiť, koľko zariadení máte pripojených k Wi-Fi

Zistiť počet pripojených zariadení k vašej Wi-Fi môžete viacerými spôsobmi. Napríklad potom, ako sa pripojíte k routeru. Pre veľkú časť používateľov je ale tento spôsob pomerne komplikovaný. A preto by sme vám radi dali do pozornosti mobilnú aplikáciu WiFiMan, ktorú stiahnete pomocou odkazu nižšie. Dostupnou je v Obchode Play zadarmo.

WiFiman
WiFiman
Developer: Ubiquiti Inc.
Price: Free

Po prvom spustení aplikácie je jej potrebné udeliť prístup k vašej polohe, aby riadne fungovala. Následne v spodnej časti obrazovky prekliknite na kartu Wireless, kde uvidíte Wi-Fi siete vo vašom okolí vrátane siete, ku ktorej ste v danom momente pripojený.

Prekliknime sa ale teraz na kartu Discovery, teda objaviť. Pomocou tejto karty uvidíte všetky zariadenia, ktoré sú pripojené k vašej Wi-Fi.

WiFiman kolko zariadeni je pripojenych k Wi-Fi_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak medzi zariadeniami identifikujete aj také, ktoré by tam nemali byť (napríklad cudzí smartfón), tak zbystrite. Niekto vám pravdepodobne kradne internet!

Ako niekoho vyhodiť z Wi-Fi?

Ak ste našli neznáme zariadenie, ktoré je pripojené k vašej sieti, tak najjednoduchším spôsobom, ako ho „vykopnúť“, je zmeniť prístupové heslo k Wi-Fi. V tomto prípade sa ale budete musieť pripojiť k routeru. Návod ako na to vrátane postupu ako zmeniť heslo, nájdete v článku nižšie.

Našli ste cudzie zariadenia pripojené k vašej sieti? Dajte nám vedieť v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Zobraziť komentáre
Close
Close