Ako dokážu VPN služby ochrániť vaše súkromie na verejných Wi-Fi sieťach (a nielen tam)

Ochráňte seba a svoje dáta. Ako pri používaní verejných Wi-Fi sietí funguje šifrovanie komunikácie cez VPN služby a ako vás chráni?

Ako sa chrániť na voľnej Wi-Fi sieti?
Zdroj: Unsplash (Marcus Spiske, Adnan Khan) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

V dnešnom digitálne prepojenom svete sú verejné Wi-Fi siete všadeprítomné, ponúkajú pohodlie, ale zároveň predstavujú významné bezpečnostné riziká. Či už popíjate kávu v kaviarni, čakáte na letisku alebo ste ubytovaní v hoteli, pripojenie k verejnej sieti Wi-Fi môže vystaviť vaše osobné údaje hackerom a kybernetickým zločincom. Správnymi bezpečnostnými opatreniami, ako je napríklad používanie služby virtuálnej privátnej siete (VPN), sa však môžete pred týmito bezpečnostnými hrozbami chrániť.

Ku odpočúvaniu komunikácie dochádza častejšie, ako by ste si mysleli

Verejné Wi-Fi siete sú nebezpečné už iba zo svojej podstaty. Kybernetickí zločinci sú schopní pomerne jednoduchými nástrojmi zachytávať komunikáciu a údaje prenášané cez takéto siete. Pre získavanie týchto informácií sú častým nástrojom hackerov premyslené taktiky ako Wi-Fi „sniffing“. Odpočúvať tak môžu všetky nešifrované pripojenia, čím je každý takýto zdroj nešifrovaných informácií vystavený bezpečnostným rizikám. Logicky sú tak ohrozené informácie ako vaše heslá, finančné údaje a osobná komunikácia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tu prichádzajú na rad služby VPN. Šifrovaním internetového pripojenia vytvárajú siete VPN bezpečný tunel medzi vaším zariadením a internetom, čím zabraňujú neoprávnenému prístupu k vašim údajom. Keď sa pripojíte k verejnej sieti Wi-Fi prostredníctvom siete VPN, celá vaša internetová prevádzka je šifrovaná, čo hackerom prakticky znemožňuje zachytiť alebo dešifrovať vaše údaje.

„Pri VPN službách odchádzajú dáta z vášho zariadenia šifrované pričom aj dáta, ktoré prijímate, sú šifrované a následne až vo vašom telefóne sú rozšifrované a preto osoba, ktorá sa snaží sledovať vašu komunikáciu počas prenosu dát, je nevie odhaliť.“

Pokročilé funkcionality pre maximálne zabezpečenie

Služby VPN navyše ponúkajú ďalšie úrovne bezpečnostných funkcií, ako je ochrana pred únikom DNS a kill switch, čím ďalej zvyšujú vaše online zabezpečenie. Ochrana proti úniku DNS zabezpečuje, že vaše DNS dotazy sú smerované práve cez využívaný VPN server. Zabráni sa tak monitorovaniu vašich aktivít pri prehliadaní internetu zo strany poskytovateľa internetových služieb. Spomínané kill switche zase automaticky odpoja vaše zariadenie od internetu, ak sa pripojenie VPN preruší. Automaticky sa tak zabráni prenosu akýchkoľvek údajov cez nezabezpečené siete.

Používanie siete VPN vám tiež umožňuje obísť všetky obmedzenia obsahu alebo cenzúru zavedené vo verejných sieťach Wi-Fi. Či už cestujete do zahraničia alebo pristupujete k obsahu, ktorý je regionálne blokovaný, sieť VPN vám umožní voľne surfovať po internete a pristupovať k požadovanému obsahu bez obmedzení.

Zhrnutie

Na záver treba povedať, že bezpečnostné riziká spojené s verejnými Wi-Fi sieťami sú reálne a nemali by ste ich brať na ľahkú váhu. Používaním renomovanej VPN služby však môžete tieto riziká výrazne znížiť a zabezpečiť si adekvátnu bezpečnosť a online súkromie. Vďaka možnostiam šifrovania a ďalším bezpečnostným funkciám poskytuje VPN pokoj a umožňuje vám pripájať sa k verejným sieťam Wi-Fi bez obáv z kybernetických hrozieb. Takže skôr, ako sa pripojíte k ďalšiemu verejnému Wi-Fi hotspotu, nezabudnite si aktivovať sieť VPN a zostaňte v bezpečí online.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre