BezpečnosťRecenzieSpravodajstvo

NordVPN recenzia: Je pravda, že ide o jednu z najlepších VPN služieb vôbec?

Približne mesiac sme fungovali so službou NordVPN. Stojí táto služba za to, aby ste si ju predplatili? Na toto sa vám pokúsime odpovedať nižšie.

VPN služby sú medzi používateľmi internetu čoraz populárnejšie. Dôvodov, prečo tomu tak je, je viacero. Na jednej strane ide o ochranu súkromia a na druhej, prostredníctvom tohto typu služby môžeme pristupovať k blokovanému obsahu na internete. Nám sa do rúk ešte v januári dostala služba NordVPN, ktorá je pravdepodobne tou najväčšou VPN službou na svete. Je táto služba jednoduchou na použitie? Nespomaľuje internet? Je spoľahlivou? Tak na všetky tieto otázky a ešte ďalšie sa vám pokúsim odpovedať nižšie.

Čo je to VPN?

Najprv však začnime tým, čo je to VPN a na čo táto službu slúži. Ide o službu, ktorá tvorí akýsi tunel medzi vami a internetom naokolo vás. Znamená to, že keď sa rozhodnete napríklad otvoriť si nejakú stránku, tak tento príkaz ide cez server spoločnosti NordVPN a následne z neho ide príkaz ďalej. Potom dôjde k otvoreniu stránky. Rovnako treba uviesť, že táto komunikácia je šifrovanou. V praxi to znamená, že ak by sa niekto snažil monitorovať vašu aktivitu na internete, tak ju jednoducho nebude schopný riadne monitorovať. Uvidí len to, že prebieha komunikácia, ale neuvidí jej obsah a ani to, kam smeruje a čo robíte na internete.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je komunikácia cez NordVPN bezpečnou?

Samozrejme, pri pohľade na VPN, by sme sa mali pozerať nielen po cene, ale aj po ďalších parametroch. Jedným z nich je, či v prípade súdneho nariadenia je spoločnosť povinnou zdieľať vaše údaje. V tomto prípade, spoločnosť má sídlo v Paname. Znamená to, že spoločnosť môže legálne chrániť súkromie svojich používateľov. Ďalej, NordVPN využíva špeciálne servery prispôsobené špecifickým potrebám, ako je P2P (ide o servery kompatibilné so sieťami typu peer-to-peer). Okrem iného, spoločnosť využíva  bezdiskové servery, ktoré neukladajú žiadne údaje.

Ďalej treba uviesť, že úroveň súkromia všetkých sietí VPN závisí aj od podpory šifrovacích technológií. NordVPN používa šifrovací štandard AES s 256-bitovými kľúčmi. Ide o štandard, ktorý je praktické nemožné dešifrovať. Rovnako treba povedať, že NordVPN využíva protokol IPv6. Vďaka tomu máte k dispozícii oveľa viac IP adries a tým pádom sa nielen ťažšie sledujú, ale aj blokujú.

Inštalácia VPN: Zvládne to každý

Samotný proces inštalácia VPN je vskutku jednoduchý. Vo svojej podstate stačí stiahnuť len aplikáciu pre váš smartfón a počítač a zapnúť ich. Mimochodom, takto pripojených zariadení k jednému účtu môžete mať až 6. Inými slovami, svoj účet môžete zdieľať aj s ďalšími osobami.

Službu NordVPN si môžete aktivovať tu

Potom, ako zapnete aplikáciu, tak stačí zvoliť možnosť „Quick connect“, teda rýchle pripojenie. Služba vám automaticky vyberie najbližší a zároveň najrýchlejší server, cez ktorý môžete komunikovať s internetom.

NordVPN recenzie_1
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade smartfónu stačí stiahnuť aplikáciu z obchodu Google Play, či App Store a následne rovnako stačí zvoliť možnosť pripojiť.

NordVPN recenzie_2_smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Tip: Povoľte si vo vašom smartfóne a počítači automatické spúšťanie aplikácie na pozadí pri štarte zariadenia. Aplikácie vám tak budú kontinuálne bežať bez toho, aby ste museli rozmýšľať nad tým, či ste ich zapli alebo nie.

Následne, ak by ste si chceli overiť, či VPN skutočne funguje ako má a či máte inú IP adresu, tak dajte do adresného riadku internetového prehliadača „What is my IP adress“. Potom uvidíte, že ste pripojený k internetu z inej krajiny a rovnako aj vaša IP adresa bude odlišnou.

Nord VPN_ip adresa
Zdroj: Vosveteit.sk

Samozrejme, ak by ste z nejakého dôvodu potrebovali vypnúť VPN a potrebovali by ste mať bežnú IP adresu, tak aplikácia (pre smartfón a počítač) ponúka možnosť pozastavenia VPN po dobu pár minút.

NordVPN_pozastavenie sluzby_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako treba uviesť, že NordVPN služba je kompatibilná s týmito operačnými systémami a programami – Android, iOS, Linux, Windows, Mac, Android TV a ako rozšírenie pre internetové prehliadače.

Aká je odozva servera?

Samozrejme, pri využívaní VPN služieb mnohým napadnú dve základné otázky. Ako to ovplyvňuje rýchlosť a odozvu internetu? Odpoveď je, že áno, vplyv to má, ale nie tak veľký. Čo sa týka odozvy ako takej, tak v rámci európskych krajín hovoríme o odozve medzi 20 maximálne 50 milisekundami. Ide o odozvy, pri ktorých môžete hrať komfortne počítačové online hry. Keď sa však presunieme na iné kontinenty, tak odozva je vyššou. V tomto prípade som vybral extrém a zvolil som server z Afriky. Odozva bola približne 200 milisekúnd. Čo sa týka rýchlosti, tak nižšie môžete vidieť, že rýchlosť je stabilnou a to bez ohľadu na to, na aký som bol pripojený. Internet nižšie mám však od operátora Radosť, ktorý ponúka 10Mbps (reálne pri tejto rýchlosti dosahujem na telefóne 8Mbps). 

Keď som VPN skúšal doma na Wi-Fi na 200Mbs linke, tak rýchlosť sa približovali k štandardnej rýchlosti, ako bežne dosahujem a to okolo 150-180Mbps. Rýchlosť bola pritom približne rovnakou naprieč väčšinou regiónov.

NordVPN_rychlost internetu
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako musím napísať aj pár slov ohľadne stability pripojenia. Službu som testoval približne mesiac pričom so stabilitou pripojenia som nemal väčšie problémy. Stalo sa mi však asi do päťkrát, že mi vypadlo spojenie na jednu až dve minúty. Následne nabehlo. Ak sa mi však nechcelo čakať, tak sa stačilo prepojiť na iný server a internet opäť išiel. Vo všeobecnosti môžem však uviesť, že stabilita bola na vysokej úrovni a asi len máloktorá služba má takto stabilné servery.

Ako môžem zmeniť moju IP adresu?

Samotná práca s aplikáciami nie je zložitá. Potom, ako otvoríte aplikáciu napríklad na smartfóne, tak si budete môcť vybrať server dvomi spôsobmi. Prvým je, že si dohľadáte krajinu prostredníctvom mapy, cez ktorú sa chcete pripojiť na internet. Druhá alternatíva je, že kliknite na ikonu planéty so zámkom a vyberiete si zo zoznamu krajín, cez ktorú chcete komunikovať so svetom. Celkovo máte k dispozícii viac ako 60 krajín pričom NordVPN disponuje viac ako 5-tisícmi servermi.

Na čo som ešte využil službu?

Mnohí siahnu po VPN službe z dôvodu obáv o svoje súkromie. Samozrejme, okrem toho že prostredníctvom aplikácie môžete skryť vašu skutočnú IP adresu a zároveň sa môžete vyhnúť vášmu profilovaniu (za podmienky, že nie ste prihlásený do účtov rôznych služieb, ako je napríklad Facebook, kde robíte interakcie), tak službu môžete využiť aj za iným účelom. Pre mnohých z nás ochrana súkromia nemusí byť preto voľba číslo jedna. Ak patríte medzi ľudí, ktorí konzumujú online obsah vo väčšej miere, tak paradoxne, hoci služba NordVPN je platenou, tak si dokáže na seba zarobiť. Napríklad potom, ako si zmeníte región na Indiu, tak sa k trojmesačnému predplatnému YouTube Premium môžete dostať za 399 INR, čo nie je ani 5€. Celkom fajn cena, čo poviete? Tajomstvo ceny predplatného v tomto prípade spočíva v tom, z ktorej krajiny si ho aktivujete.

Cena predplatneho_VPN
Zdroj: Vosveteit.sk

Samozrejme, tento trik môžete využiť aj pri iných službách. Rovnako pri zmene vašej IP adresy môžete pristupovať k blokovanému obsahu. Môže ísť napríklad o obsah zo streamovacích platforiem, blokované zahraničné stránky a podobne. Medzi ďalšie funkcie Nord VPN patrí aj ochrana pred potenciálne nebezpečnými stránkami či softvérov, ktorý by ste mohli nevedomky stiahnuť do počítača. Rovnako pomocou služby môžete blokovať aj reklamy na internete a ďalšie sledovače. Túto funkciu však treba zapnúť v nastaveniach aplikácie.

NordVPN_ochrana pred nebezpecnym softverom_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako musím uviesť, že pri NordVPN som začal vo väčšej miere využívať aj verejné Wi-Fi siete, kde som sa prestal báť používať aj aplikácie, kde som pracoval napríklad s peniazmi, či s osobnými údajmi.

Celkové zhrnutie

Celkovo by som zhrnul, že NordVPN patrí medzi šikovné služby, prostredníctvom ktorých môžete skryť vašu aktivitu na internete. Rovnako prostredníctvom služby môžete pristupovať aj k blokovanému obsahu, ku ktorému sa nedostanete zo Slovenska. Nehovor viac o tom, že môžete nakupovať aj rôzne ďalšie služby za lepšie ceny, ak sa prihlásite do inej krajiny, kde je dostupnou za menej peňazí. Dobrou správou je, že odozva serverov je na špičkovej úrovni a zároveň, služba neobmedzuje rýchlosť prenosu a ani objem prenesených dát. Môžete tak komfortne pozerať filmy, seriály, TV stanice a podobne bez toho, aby ste sa báli, že zrazu nebude riadne fungovať. Rovnako musím pochváliť aj aplikácie a to ako mobilnú, tak aj tú pre počítač. Pracuje sa s nimi jednoducho a ak si zapnete ich automatické zapínanie, tak ani neviete, že službu máte aktívnu a môžete veselo surfovať po internete.

Čo stojí NordVPN?

Samozrejme, tento typ služieb nie je zadarmo a ak narazíte na alternatívu, ktorá nie je spoplatnená, tak by ste mali byť na pozore. Odhliadnuc od bezpečnosti používania bezplatných VPN sietí, kedy môže niekto potenciálne špehovať vašu komunikáciu, tak najväčším problémom sú obmedzenia v podobe rýchlosti servera, či odozvy. Prípadne obmedzenia v podobe objemu prenesených dát. Našťastie v prípade NordVPN sa s týmto typom obmedzení nestretnete.

Službu NordVPN si môžete aktivovať tu

Aktuálne, ak máte záujem o vyžívanie NordVPN, tak služba ponúka pri dvojročnom predplatnom cenu 2,99€/mesiac, vďaka čomu môžete ušetriť 71% z celkovej sumy predplatného. Rovnako pri dvojročnom predplatnom služba aktuálne ponúka extra darček pre každého v podobe ďalšieho obdobia predplatného. Táto akcia však platí len v tieto dni a súvisí s desiatym výročím služby.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez WhatsApp kanály
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close