Ako rýchlo odhaliť sledovače vo vašom smartfóne? Toto je nástroj, ktorý vám v tom pomôže
Pozrite sa, ako môžete pomocou pár kliknutí odhaliť, akými povoleniami disponujú rôzne aplikácie vrátane toho, ako sledovače sú v aplikácii prítomné, aby monitorovali vašu online aktivitu.
Súkromie na internete sa stalo témou, ktorá dlhodobo rezonuje v ušiach používateľov. Dôvodom je, že všade prítomné sledovače, o nás vedia častokrát viac podrobností v porovnaní s našimi najbližšími.
Mnoho aplikácií, ktoré máme nahraté v telefóne, o nás zbierajú kvantum dát a tie následne zdieľajú s tretími stranami. V niektorých prípadoch tieto informácie, ku ktorým sa dostali, môžu aj potenciálne zneužiť. Umožňujú to rôzne povolenia smartfónu. Pre tých, ktorí nevedia, tak povolenia umožňujú aplikáciám pristupovať k rôznym častiam zariadeniam, napríklad fotoaparátu, úložisku a podobne.
Ak si otvoríte nastavenia smartfónu a vstavaného Správcu aplikácií, tak sa môžete pozrieť na povolenia, ktorými aplikácie disponujú. No problémom je, že pod jedným povolením, napríklad „Kontakty“, sa skrýva ďalších XY pridružených povolení, ktoré v rozpise už nenájdete. Zároveň cez tieto nastavenia, sa neviete pozrieť, či sú v aplikácii nejaké sledovače alebo nie. Práve na tento problém reaguje aplikácia Exodus, ktorú môžete stiahnuť v Obchode Play. Dostupnou je zadarmo.
Pozrite sa, ktoré aplikácie o vás zbierajú najviac informácií
Začnime tým, že aplikácie má dve základné funkcie. Prvou z nich je analýza povolení, ktorými aplikácia disponuje a druhou je analýza sledovačov, ktoré sú v nej prítomné.
Po otvorení aplikácie uvidíte zoznam nainštalovaných aplikácií vo vašom smartfóne. Pri každej aplikácii uvidíte rôzne čísla a logá. Jedno z nich je napríklad logo oka, ktoré už asi ako tušíte, znázorňuje počet sledovačov. Pod sledovačom si môžete predstaviť nástroj, ktorý zbiera a analyzuje vaše správanie.
Neprehliadni
Druhé logo je telefón s výkričníkom. Toto logo znázorňuje povolenia, ktorými aplikácia disponuje. V rámci analýzy povolení, môžete prejsť jedno privilégium za druhým, ktorým aplikácia disponuje. Zároveň nájdete pri každom povolení aj vysvetlenie, čo robí. Napríklad „ACCES FINE LOCATION“ znamená, že aplikácia môže pristupovať k vašej presnej polohe.
Takto sa môžete prelúskať každou aplikáciou, ktorú máte nahratú v smartfóne. Odporúčame sa zamerať hlavne na tie, ktoré disponujú najväčším počtom povolení a sledovačov.
Aplikácia ponúka aj ďalšie zaujímavé funkcie
Do pozornosti by sme vám dali ešte kartu „Trackers“, teda sledovače. Na tejto karte nájdete zoznam sledovačov, ktorými disponujú aplikácie vo vašom mobile. Po kliknutí na konkrétny sledovač, uvidíte aplikácie, v ktorých je prítomný daný sledovač.
Pre vás ešte jednou zaujímavou informáciou môže byť, keď kliknete na aplikáciu, tak uvidíte, kedy bola stiahnutá do zariadenia a zároveň, kedy bola naposledy aktualizovaná.
Môžete tak potenciálne odhaliť, že do zariadenia sa vám nedávno dostala aplikácia, ktorú ste vy neinštalovali. Skontrolovali by sme obzvlášť aplikácie, ktorých logá nepoznáte. Taktiež môžete takto identifikovať „opustené aplikácie“. Ide o softvér, o ktorý sa vývojári už nestarajú a predstavuje pre vás tak bezpečnostné riziko, ak je v aplikácii bezpečnostná diera.
Ako sme vám už spomínali, aplikácia je dostupnou v obchode zadarmo. Škoda, že neumožňuje s oprávneniami, ktorými aplikácie disponujú, aj aktívne pracovať. Napríklad, že by ste ich zrušili alebo nejakým spôsobom obmedzili. No na druhej strane, môžete mať aspoň prehľad o tom, ktoré aplikácie a hlavne ako vás sledujú. Určite pre to stojí za vyskúšanie.
Komentáre